iPhone Ekranını Televizyona Yansıtma Nasıl Yapılır?

iPhone marka bir telefona sahipseniz telefonunuzun ekranını akıllı televizyonunuza yansıtmak oldukça zor gelebilir. Ancak telefonunuzun ekranını yansıtabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. Bunları öğrenmek istiyor ve telefonunuzun ekranını akıllı televizyonunuza yansıtmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. Bu yazımızda iPhone ekranını televizyona yansıtma nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz. Ayrıca bakınız: iPhone 12 Pro Max özellikleri

iPhone Ekranını Televizyona Yansıtma

iPhone veya iPad fark etmeden iOS işletim sistemine sahip bir cihaza sahipseniz cihazının ekranını televizyonunuza yansıtmak için çoğu zaman dönüştürücü kablolar önerilmektedir. Fakat her zaman buna gerek duymanız gerekmez. Bazı uygulamalar ve eklentiler sayesinde de cihazınızı televizyonunuza yansıtabilirsiniz. Aşağıdan size en uygun olan yöntemi seçebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Apple TV ile Bağlantı

Evinizde birçok Apple cihazı bulunuyorsa Apple TV cihazını da almanız gerekebilir. Bu cihazı televizyonunuza bağlayarak tüm Apple cihazlarınız ile iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz. Bu cihazı televizyonunuza HDMI kablosu ile bağlamanız yeterlidir. Bundan sonra ister Apple TV’yi ayrı olarak kullanabilir isterseniz de diğer cihazlarınızı yansıtabilirsiniz. Bu donanımı aldıktan sonra telefonunuza veya diğer cihazlarınıza ek bir yazılım yüklemeniz gerekmez. Yapmanız gereken tek şey televizyonunuzu telefonunuzla aynı Wi-Fi ağına bağladıktan sonra telefonunuzun ayarlar bölümünden AirPlay Yansıtma tuşuna basmak. Buradan Apple TV seçtiğiniz anda telefonunuzun ekranı televizyonunuzda görüntülenebilecektir.

Günümüzde en çok kullanılan ve tavsiye edilen yöntem budur. Apple TV ayrıca ayrı bir kullanım sağladığı için telefonunuzu veya tabletinizi bağlamadan da kullanabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan ek donanımlar hdmi kablosu ve genişbant bir internet bağlantısıdır.

Apple HDMI Adaptörler

Televizyonunuz ile telefonunuz arasında kablolu bir bağlantı kurmaktan çekinmiyorsanız Lightning Dijital HDMI adaptörleri kullanabilirsiniz. Bu donanımın bir ucu iPhone şarj ucu iken diğer ucu HDMI girişidir. Böylece telefonunuzun şarj girişine ve televizyonunuzun HDMI girişine kabloları takarak direkt olarak aktarım sağlayabilirsiniz. Arada televizyonunuzdan film izlemek istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu adaptörleri tüm teknoloji marketlerde 100-500TL fiyat aralığında bulabilirsiniz.

Akıllı Televizyon Uygulamaları

Günümüzde birçok akıllı televizyonun kendine özel aplikasyonu bulunmaktadır. Bu aplikasyonlar telefonunuz ile televizyonunuz arasında iletişim kurulmasını sağlar. Bazıları kendi içerisinde ekran paylaşma hizmetini bile sunmaktadır. Bu uygulamalar yardımıyla televizyonunuzu kontrol edebilir ve istediğiniz içerikleri açabilirsiniz. Ayrıca dosya aktarımı yapabilme ve kumanda gibi kullanma özellikleri de bulunmaktadır.

Youtube Gibi Uygulamalar Yardımıyla

Günümüzde birçok uygulama birçok ekrandan paylaşım imkânı sunmaktadır. Örneğin televizyonunuz ve telefonunuz aynı Wi-Fi ağına bağlıyken telefonunuzda Youtube üzerinden bir video açarsanız ekranın sağ üst köşesinde yeni bir simge görürsünüz. Bu simgeye tıklamanız halinde video telefonunuzda duraklatılır ve televizyonunuzda oynamaya başlar. Birçok popüler uygulama aynı özelliğe sahiptir. Ücretsiz bir şekilde televizyonunuzu kontrol etmek istiyorsanız bu yöntemi de kullanabilirsiniz.

iPhone marka telefonunuzu televizyonunuza yansıtma yöntemleri bu kadardı. Bunun dışında üçüncü parti yazılımları kullanmaya çalışabilirsiniz. Fakat bu tür uygulamalar güvenli olmamakla birlikte stabil bir şekilde çalışmazlar. Umarız içeriğimiz sayesinde telefonunuzu televizyonunuzun ekranına yansıtmayı başarmışsınızdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu