iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm Yolları

iPhone etkin değil hatası ve çözüm yolları bugün sizle paylaşacağımız makale konumuz. iPhone’un bazı modellerinde kullanıcılarının sıkça karşılaştığı bir sorundur. Genellikle telefonun cepte veya çanta da şifrenin sürekli yanlış girilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bunun ardından ekranınız da “60 saniye tekrar deneyiniz. iPhone’nuz etkin değil” şeklinde veya “sistem devre dışı” gibi bir bildirim çıkacaktır. Fakat bu süre gittikçe uzayabilir.

Bu durumun tekrarlanması kullanıcıları fazlasıyla endişeye sürüklemektedir. Ayrıca böyle bir durum telefonunuzun ya da tabletinizin kullanım kalitesinde düşüş yaşanmasına sebep olacaktır. Bu hatadan kurtulabileceğiniz basit ve etkin yöntemlerin bazılarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: iPhone kurulumu nasıl yapılır?

iPhone Etkin Değil Hatası Çözüm Seçenekleri

iphone

Cihazınız da yaşadığınız bu tarz da ki sorunların çözümü için oluşturulan bu seçenekler kullanıcılar tarafından fazlası ile tercih edilmektedir.

  • iTunes ile Geri Yükleme
  • iPhone’umu Bul ve iPhone’u sil
  • Cihaz Sıfırlama

Bu seçenekler kullanıcıların panik halinden çıkmasını sağlarken aynı zamanda cihazın kalitesini artırmaya da yardımcı olacaktır.

iTunes ile Geri Yükleme

Eğer ki aklınızda iPhone etkin değil itunes’a nasıl bağlanırım gibi bir soru var ise, önceden de yedekleme ve eşleşme yapmış iseniz cihazınızı bilgisayara bağlayarak iTunes uygulamasını açabilirsiniz. Bu kısmı açtıktan sonra özet kısmında bulunan iPhone’u geri yükle sekmesi ile önceki hale ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu hata ile karşılaşan kullanıcıların %90’ı bu seçenek ile çözüme ulaşmıştır.

iPhone’umu Bul ve iPhone’u sil

Bu yöntem ise önceden bir iTunes eşleşmesi bulunmayanlar için çözüm seçeneği oluşturacaktır. iCloud.com adresine girerek hesabınız aktif hale getirin ve cihazınızı seçtikten sonra “iPhone’umu bul” seçeneğine tıklayarak parolayı kaldırın. Buradan ayarlama yardımcı bölümünü kullanarak yedeğinize ulaşabilirsiniz.

Cihaz Sıfırlama

Bu sorunun çözümünde yukarıdaki iki yöntem işinize yaramadıysa geriye cihazınızı sıfırlama seçeneği kalmış demektir. Aşağıdaki adımları takip ederek cihazınızı sıfırlayabilirsiniz.

  • Bilgisayarınızdan iTunes’i açın
  • Cihazınızı kapatın
  • Cihaza usb kablosunu takın fakat ama şimdilik telefona takmayın
  • Telefonunuzdan Home (ortadaki tuş) tuşuna basılı tutun ve bu esnada USB kablosunu telefonunuza takın

Ardından karşınıza “kurtarma modunda bir cihaz algılandı” bildirimi gelecek, bu bildirimi onayladıktan sonra cihazı geri yükleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu