iPhone Uygulamaya Zaman Sınırı Koyma Nasıl Yapılır?

Telefonunuzda siz veya çocuğunuz oldukça fazla zaman geçiriyor olabilir. Bu harcanan zamanın önüne geçmek için bazı yöntemler arıyorsanız doğru yerde bulunuyorsunuz. iPhone telefonlarda bulunan zaman sınırı koyma özelliği sayesinde telefonunuza ve telefonunuzda bulunan uygulamalara kullanım süresi limiti koyabilir ve kendinizi engelleyebilirsiniz. Böylece telefon kullanımınızı azaltabilir ve daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Bu yazımızda telefonunuza ve uygulamalarınıza zaman sınırını nasıl koyabileceğinizi göstereceğiz. Ayrıca bakınız: iPhone fotoğraf gizleme)

iPhone Ekran Süresi Özelliği

Hangi uygulama olduğu fark etmeksizin, tüm iPhone telefonlarda hangi uygulamayı ne kadar süre kullandığınızı görüntüleyebileceğiniz bir sayfa bulunmaktadır. Bu sayfa sayesinde gününüzün ne kadarını hangi uygulamalarda geçirdiğinizi görebilir ve kendinizi kısıtlayabilirsiniz. Bu süreleri görebilmek için aşağıdaki yolu izleyin.

  • Telefonunuzun menüsünden “Ayarlar” uygulamasına girin.
  • Sayfayı hafifçe aşağıya kaydırın ve “Ekran Süresi” sekmesine dokunun.
  • Açılan sayfada “Tüm Aygıtlar” butonuna tıklayın.

Burada hangi uygulamada kaç saat geçirdiğinizi görebilirsiniz. Buradan yola çıkarak hangi uygulamalarda kendinizi kısıtlamanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Böylece kullanım sürenizi azaltabilir, telefon kullanımınız için bir takvim oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu sayfadan telefonunuza kaç kere baktığınızı, hangi saatlerde ne kadar bildirim aldığınızı ve hangi saatlerde yoğun olarak telefonla ilgilendiğinizi gösteren grafikleri de inceleyebilirsiniz.

iPhone Uygulamaya Zaman Sınırı Koymak

Hangi uygulamalarınıza ne kadarlık zaman sınırları koyacağınızı belirlediyseniz ayarları yapma vakti gelmiş demektir. Bunun için yapmanız gereken şey sadece birkaç butona basmaktır.

  • Telefon menüsünden “Ayarlar” uygulamasına girin.
  • Ayarlar uygulaması içerisinden “Ekran Süresi” sekmesine tıklayın.
  • “Uygulama Sınırları” butonuna tıklayın.
  • Açılan sayfadan “Sınır Ekle” butonuna tıklayın.
  • Buradan uygulamaların kategorisini veya kategoriye tıklayarak tek veya birden fazla uygulama seçin.
  • İleri tuşuna tıklayın ve gelen ekranda istediğiniz maksimum süreyi girin.
  • Belirli günleri seçin ve ilerleyin.

Bu işlemlerden sonra seçtiğiniz uygulama, uygulamalar veya kategorideki uygulamalar belirlediğiniz saat kadar çalışacaktır. Bunun üzerinde kullanmaya kalkarsanız uygulama uyarı verecek ve iptal etmediğiniz sürece açılmayacaktır.

Ayrıca her uygulamaya “Tüm Aygıtlar” sekmesinden teker teker zaman sınırı koyabilmeniz mümkündür. Bunun için istediğiniz uygulamaya tıklayın ve sayfanın en altında bulunan “Sınır Ekle” yazısına tıklayın. Sonrasında yukarıda bahsettiğimiz işlemlerin aynısını yaparak uygulamanıza zaman sınırı eklemiş olacaksınız.

Tüm bunların yanında “Âtıl Süre”, “Her Zaman İzin Verilen Uygulamalar” ve “Gizli Uygulamaları” da ayarlayabilmeniz mümkündür. Tüm bunları da “Ekran Süresi” sekmesinin içerisinden yapabilirsiniz. Umarız istediğiniz uygulamaları kısıtlayabilir ve hem kendinize hem de çocuğunuza sınırlı ve kaliteli bir telefon kullanımı sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu