Blog

iPhone Wifi Kapanmama Sorunu ve Çözümü

iPhone kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan bir tanesi genel anlamda wifi ile alakalı olarak kapanmama sorunudur. iPhone wifi kapanmama sorunu ve çözümü konusunda başlıkların çok fazla olmasının nedeni de budur. Bu konuda yapılması gereken temelde hangi sorundan bahsedildiğinin anlaşılması olmalıdır.

Kullanıcılar bu özelliği bluetooth gibi kapattıklarını zannetmelerine rağmen aslında temelde kapatmadıklarından dolayı gereksiz sorunların ortaya çıkmasına neden olurlar. Telefonunuzun bu özelliğinin kapanması için sadece denetim merkezinden kapatılması yeterli olmayacaktır.

Denetim merkezi ekranı kaydırdığınızda yukarıda açılan kısayollara verilen isimdir. Bu ekrandan yaptığınız kapatma işlemleri sadece kapatılmasına neden olurken aslında bağlantıda olduğu cihazların veya bağlantı merkezlerinin ağdan çıkmasını sağlar. Özelliğin tamamen kapanması demek değildir.

iPhone wifi kapanmama sorunu

Kapanmadığında Ne Olur?

iPhone kullanıcıları bu özellikleri kullanmak istemediklerinde ekranı yukarı kaydırır ve hemen kapatmak için aktif olan tuşa dokunur. Bu kısımdan pasif hale gelen özellik kapanmış zannedilir. Aslında temelde bu işlem kapanması anlamına gelmez.

Bunun sonucunda:

  • Gereksiz enerji harcanması,
  • İnternet paketinizin harcanması,
  • Sürekli farklı ağlara bağlanma gibi durumların olması sıkıntıları söz konusu olabilir.

Gereksiz ram harcamasında bulunmuş olmanızdan dolayı da fazlasıyla telefonunuzun veriminde düşüş yaşanması sorunu gündeme gelecektir.

Nasıl Kapanır?

Bu sorunla karşı karşıya kalmamak adına yapılması gereken ayarlar menüsünü kullanmayı alışkanlık haline getirmek olmalıdır. Bu menü üzerinden ayarlar ve wifi yazan kısma gelmelisiniz. Denetim merkezinden kapattığınızı sandığınız özellik bu kısımda hala aktif görünecektir. Bu menüden pasif hale getirebilirsiniz. Getirdikten sonra da kolaylıkla kapatmış olursunuz. Menüden pasif hale gelen kısım artık renksiz görünecektir.

İnternete Bağlı İken Kapatmak

Bazen wifi özelliğini tamamen kapattığını sanan kullanıcıların yaşadıkları en sık durum internet hızında ve bağlantısında meydana gelen sorunlardır. Kopukluk veya kalitede düşüklük olması halinde yapılması gereken kontrol genelde ayarla menüsünden ilerlenmesidir. Bu sayede menü kapatılır ve uzun süredir bağlı kalan telefonunuz da bağlantıyı ve ağ arama işlemlerini bırakır.

Telefona Zarar Verir Mi?

Bu şekilde farkında olmadan kullanmak telefonunuzun gereksiz pil harcamasına neden olacağından pil ömrünü kısaltabilir. Dikkatli olunmalıdır.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı