Işık Hızı Nedir? Işık Hızı Süresi Nedir?

Evrenimizde hızın da bir limiti bulunmaktadır. Bu limit ışık hızıdır. Peki ışık hızı nedir, insanlar ışık hızına ulaşabilir mi? Işık hızını geçebilir miyiz?

Işık hızı o kadar hızlıdır ki bu hıza ulaşmamız neredeyse imkansızdır. Ayrıca evren ölçeğinde uzak mesafeleri tanımlayabilmek için ışık hızını kullanırız. Fiziğin zor bir konularından olan ve merak uyandıran ışık hızı nedir ve ne kadar hızlıdır sorularına bu yazımızda yanıt arayacağız. (Ayrıca bakınız: mil nedir?)

Işık Hızı Nedir?

Işık hızı, Albert Einstein’ın deyişiyle evrenin hız limitidir. Herhangi bir foton kütleye sahip değildir ancak aynı foton içerisinde enerji barındırmaktadır. Bu fotonun en uygun ortamdaki maksimum hızına ışık hızı ismi verilir. Fotondan daha az kütleye sahip olup ondan daha hızlı hareket edecek bir parçacığın var olması mümkün değildir.

Işık hızı evrenimiz ve bizim için oldukça önemlidir. Çünkü ışık bu kadar hızlı olmasaydı gökyüzünü görmemiz mümkün olamazdı. Örneğin 2 milyon ışık yılı uzaklıkta olan Andromeda Galaksisine ulaşmamız ışık hızıyla tam 2 milyon yıl sürerdi.

Ayrıca gökyüzüne baktığınızda gördüğünüz Andromeda Galaksisinin 2 milyon yıl önceki halini görüyorsunuz. Böyle düşünüldüğünde ışık hızının bile evren ölçeğinde ne kadar yavaş kaldığını anlayabiliriz.

isik hizi nedir
ışık hızı nedir

Işık Ne Kadar Hızlıdır?

Işık hızının maksimum hızı saniyede 299.792.458 metredir. Bunu kilometreye çevirdiğimiz zaman, saniyede 300.000km’ye yakın bir sonuca ulaşırız. Yani ışık saatte yaklaşık olarak 1.079.252.850 km yol kat etmektedir.

Bugün kullandığımız araçların saatlik hızlarının 100-200km olduğunu düşürsek bu hızın ne kadar büyük bir hız olduğunu anlayabiliriz. Daha rahat anlayabilmeniz için şu örneği de verebiliriz; Işık hızıyla seyahat eden bir aracın içinde olsaydınız bir saniye içerisinde Dünya’nın çevresini yedi kere turlardınız.

Ayrıca ışık hızında bir hıza ulaşmak zamanı bükmeniz ile sonuçlanabilir. Bu durum da zamanda yolculuk olarak algılanabilir. Işık hızına yakın bir hızda bile seyahat etseniz zaman sizin için yavaşlayacağı için geri dönüşü olmayan bir gelecek seyahati yapabilirdiniz.

Bu teoriye göre ışık hızı ile seyahat etmeniz zamanın siz de Dünya’ya göre daha yavaş akacağı anlamına gelmektedir. Aynı teori karadeliklerin yörüngesinde gerçekleştireceğiniz bir seyahat için de geçerlidir.

Işık Hızına Ulaşabilir Miyiz?

Teorik olarak ışık hızına ulaşmamız imkansızdır. Fakat bu hızlara yakın bir hızda seyahat etmemiz mümkündür. Işık hızı şu an insanlık için bir sınır olarak görülmektedir. Işık hızını geçebilmemiz için ise herhangi bir kütlemizin olmaması gerekmektedir. Uzaya gönderilen araçlar sürtünme gibi Dünyevi etkilere maruz kalmadıkları için hızlarını sürekli olarak arttırmaktadırlar.

Bugün uzaya gönderdiğimiz araçlar saatte 250.000km gibi hızlara ulaşabilmektedirler. Fakat yine de ışık hızının yanında bu hızlar bir hiçtir. Umarız bir gün ışık hızı seviyelerinde seyahat etmeyi öğrenebilir ve uzaylar arası yolculuğun kapılarını açarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu