Bilgi

Kalibrasyon Nedir?

Fransızca kökenli bir kelime olan kalibrasyon; ölçü niteliğindeki bir mekanizma tarafından oluşan değerlerin, ölçü mekanizmasındaki referans değer ile arasındaki ilişkidir. Aynı zamanda farklı anlatımlarla ifade edecek olursak; ölçü standartlarında oluşturulmuş bir ölçü sisteminin sağladığı veri ile bu sistemin doğruluğunu test eden ve sapmaları belirleyen sistemdir. En yalın haliyle ise ayarlama, ölçme anlamındadır.

Kalibrasyon Neden Kullanılır?

Kalibrasyon sistemi günümüzde birçok alanda kullanılır. Bunlar; kimya, elektrik, sağlık, uçak sanayi, sayaç, terazi yani kısacası ölçüm yapılan her alanda kalibrasyon kullanılmaktadır.

kalibrasyon nedir

Özellikle;

  • Hastanede bulunan cihazların doğru verileri sunması hayati önem taşır
  • Alınan gıdaların doğru terazide hesaplanması
  • Hassas tartının kullanıldığı maden piyasası
  • Uçaklarda bulunan göstergeler
  • Faturaların çıktığı sayaçlar
  • Elektronik aletler
  • Ölçü, tartı, ağırlık birimleri, baskül imalatı yapan firmalar

Bunun gibi birçok hassasiyet gerektiren cihazlarda kullanılır. Standart kabul edilen ölçü sistemleri bazen hatalı işlem yapabilir. Bu nedenle bazı ölçü ve göstergeler periyodik olarak kontrol edilir.

Kalibrasyon Laboratuvarı ve Mühendisi Nedir?

Doğruluğu teyit edilen cihazların kullanılmasıyla, doğruluğu teyit edilmek istenen diğer sistemin arasındaki yanlış verileri, sapma ve hataları hesaplayarak rapor edilmesi işleminin yapıldığı yerlerdir. Kalibrasyon mühendisinin gerçekleştirdiği uygulama; cihazların periyodik bakımı, onarımı işlemlerini gerçekleştirir. Elektrik, elektromekanik, kayıt cihazı, gösterge cihazı, analitik, elektronik ölçüm cihazları ile işini yapar. Gerçekleştirdiği kalibrasyon işlemi oldukça farklı cihazların kullanılmasıyla belirli bir sisteme göre yapılır.

Elektriksel Kalibrasyon Nedir?

Ölçüm yapılan test aletlerine verilen sıcaklık, uzunluk, sertlik, nem, titreşim ve elektrik direnci koşulları altında gösterdiği sapmaları rapor etmek ve tolerans değerine getirerek ayarlamak anlamına gelir. Aynı zamanda bu şartlar altında ortaya çıkan verilerin rapor edilmesine ise kalibre etmek denir.

Basınç, Dahili ve Harici Kalibrasyon Nedir?

Basınç kalibrasyonu; manometre ve vakum metrelerine ilişkin yapılan işlemdir. Harici Kalibrasyon; ölçüm cihazları arasında doğruluğu bilinen cihazla, bilinmeyen cihaz arasındaki sapmayı raporlama işlemidir. Dahili kalibrasyon; fabrikada yapılan kalibrasyon olarak bilinse de aynı firmada kullanılmakta olan bütün cihazların referans değerlerine göre kendisini kalibre etmesi ve metrolojik kontrolün firma yetkisinde olmasıdır.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı