Klavyede Karekök İşareti √ Nasıl Yapılır?

Karekök işareti özellikle matematik ve geometri derslerinde kullanılmaktadır. Ödevlerde ve matematiksel tüm hesaplamalarda karekök işareti kullanılmaktadır. Lisede başlayan karekök konusu üniversite ve hayat boyu devam etmektedir.

Karekök kullanıcı kişiler, lise ve üniversitede hocaların verdiği ödevlerde gerek oldukça bu işareti kullanmaktayız. Bu yüzden bu ödevlerde karekök işaretinin nasıl yapıldığı oldukça önem arz etmektedir. Peki, klavyeden karekök işareti nasıl yapılır detaylarıyla anlatalım. (Ayrıca bakınız: Pi işareti)

Bilgisayarda Klavyeden Karekök İşareti Nasıl Yapılır?

Karekök işareti klavyeden direkt olarak yapılmamaktadır. Bu yüzden dolaylı yoldan birçok yöntemi bulunmaktadır.

  • Karakter Eşlem Yöntemi ile
  • Ascii Kodu Yöntemi ile
  • Karekök simgesi Kopyala ve Yapıştır yöntemi ile kolaylıkla karekök yöntemini deneyebilirsiniz.

Karakter Eşlem Yöntemi:

Karekök simgesini karakter eşlem yöntemi ile yapmak için Başlat menüsü > Programlar > Donatılar > Sistem Araçları yardımıyla karakter eşlem tablosuna girin. Bu tabloda kolaylıkla karekök sembolünü seçebilirsiniz. Karekök simgesi, karakter eşlem tablosunda ki Unicode kutucuğuna 221A kodunu yazarak kolaylıkla seçerek yapabilirsiniz.

Karekök işareti Kopyala √ √ √ √ √ √

En basit yöntem ise kopyala yapıştır yöntemidir. Bu yöntem ile zahmetsiz bir şekilde bu ifadeyi her konumda kullanabilirsiniz. Üstelik dilediğiniz kadar zorlanmadan.

Peki, kopyala-yapıştır yöntemi nasıl yapılır? Klavye yardımıyla Ctrl tuşundan C tuşuna tıklayarak karekök simgesini seçin ve kopyalayın. Ardından Ctrl tuşundan V tuşuna tıklayarak da kopyaladığınız simgesini istediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz. Böylelikle en kolay yöntem olan bu karekök simgesini rahatlıkla yapabilirsiniz. Umarız herkese yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu