Kompozit Malzeme Nedir?

Kompozitin kelime anlamı bileşik demektir. En az iki malzemeden oluşan malzemelere kompozit malzeme adı verilir. Kompozit malzeme nedir sorusuna da büyük oranlarda iki malzemenin birleşmesinden oluşan malzeme olarak yanıt verilebilir.

Herhangi bir alanda bir malzeme tek başına yeterli olmuyor ve bütün ihtiyaçları karşılamıyorsa onu daha dayanıklı yapmak ve işe uygun bir şekle getirmek için bazı malzemeler eklenir. Kompozit malzemeler matris ve takviye malzeme adı verilen iki bölümden oluşur.

Ayrıca bakınız: Baskı balata nedir?

Matris ve Takviye Malzemeler

Kompozit malzemede bütün malzemelerin bir arada tutulmasını sağlayan ve de ayrıca tok ve sünek olmasını sağlayan asıl malzemelere matris malzeme denir.

Matris malzemeler genel olarak şunlardan oluşur:

  • Polimer
  • Metal veya metal alaşımlı
  • Seramik esaslı malzemeler

Ama kompozit malzemenin çok daha dayanıklı ve sert olmasını sağlayan malzemelere ise takviye malzeme denir.

Takviye malzemeler de genel olarak şöyledir:

  • Naylon
  • Çelik
  • Karbür
  • Aramid

Bu malzemelerin karışı ile ortaya çıkan kompozit malzeme farklı alanlarda işlevsel bir malzeme olarak kullanılır. Kompozit malzeme hem oldukça hafif hem de yüksek dayanıklılığa sahip olan bir malzemedir. Bu özellikleriyle birlikte çok fazla kullanım alanına sahiptir.

kompozit malzeme nedir
kompozit malzeme

Kompozit Malzeme Kullanım Alanları

Kompozit malzeme dayanıklı, esnek ve hafif olması ile zırh yapımında çok kullanılıyor. Bu yüzden son dönemde en çok kullanıldığı alanlardan birisi savunma sanayi. Sayılan bu özelliklerinin yanı sıra kompozit malzemeleri mekanik özellikleri açısından da çok tercih ediliyor.

Bu yüzden havacılık ve uzay sektörü de en çok kozmopolit malzeme kullanılan alanlardan birisi. Özellikle uçak ve helikopter yapımında hem iç hem de dış malzeme olarak kullanılıyor. İnşaat sektörü de en çok kompozit malzemeye ihtiyaç duyulan alanlardan birisi. İnşaat sektöründe içyapıda kullanılan malzemelerin dayanıklı ve esnek olması çok önemli.

Bu nokta da kompozit malzemeyi bu sektörün vazgeçilmezleri arasına yerleştiriyor. Kompozit malzemenin kullanıldığı bir diğer alan ise darbelere karşı dayanıklılığı arttırdığı ve de araba iskeletini hafiflettiği için otomotiv sektörü. Ulaşım, sağlık, robot, kimya, müzik aletleri ve elektrik-elektronik de bu malzemenin kullanıldığı diğer alanlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu