Kripto Para Alım Satımında Bilinmesi Gerekenler

Son zamanlarda oldukça fazla yükselişlerle gündeme oturmaya başlayan kripto paralar yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Yatırıma yeni başlamak isteyen kişiler bile kripto paralara nasıl yatırım yapılması gerektiğini öğrenmeye çalışıyorlar. Bu yazımızda ilk defa kripto para alım satımı yapacak kişilerin mutlaka bilmesi gereken bilgileri paylaşacağız. Ayrıca bakınız: Binance ağ talebi reddedildi hatası ve çözümü.

Kripto Para Ticareti

Kripto paralar Bitcoin başta olmak üzere binlerce altcoinden oluşurlar. Bitcoin yüksek hacme ve ilk kripto para olma özelliğine sahip olduğu için oldukça değerlidir ve neredeyse her kripto parayı etkilemektedir. Kripto paralar diğer yatırım araçlarına göre çok daha farklı çalışmaktadırlar ve altın veya döviz yatırımı gibi görülmemelidir. Kripto para ticaretine başlamadan önce bu piyasayı oldukça iyi öğrenmeli ve nerede nasıl hareket etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Aksi taktirde büyük kayıplarla karşılaşabilirsiniz.

Kripto Para Borsaları

Hem ülkemizde hem de uluslararası çapta birçok kripto para borsası bulunmaktadır. Bu borsalar üzerinden kripto para ticaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Her borsada tüm kripto para birimleri bulunmadığını da unutmamanız gerekiyor. Bir kripto varlığa yatırım yapmak istiyorsanız onun hangi borsalarda listelendiğini de öğrenmeniz gerekiyor. Ayrıca bu borsalara kayıt olabilmek için gerekli bilgilerinizi paylaşmanız gerekiyor. Kayıt olabileceğiniz güvenilir kripto para borsaları şöyle:

  • Paribu (Türkiye)
  • BTCTürk (Türkiye)
  • Thodex (Türkiye)
  • Binance (Uluslararası)
  • Coinbase (Uluslararası)
  • Bitfinex (Uluslararası)
kripto para 2

Kripto Paralarda Volatilite

Kripto paralar diğer yatırım araçlarına göre oldukça yüksek volatiliteye sahiptir. Bunun anlamı gün içerisinde çok yüksek oranlarda düşüp yükselebileceğidir. Bir gün içerisinde herhangi bir kripto para birimi %50 oranında yükselebilirken bir diğerinde tam tersi olabilir. Bu yüzden oldukça yüksek risk içerdiğini bilmeniz gerekmektedir. Kripto paralarda herhangi bir kripto para birimi gün içerisinde çok yükseldiyse, diğer gün çok daha fazla düşebilir. Bu yüzden kripto paralara yapacağınız yatırım miktarlarını üzülmeyeceğiniz seviyede belirlemeli ve her duruma karşı hazırlıklı olmalısınız.

Bu açıdan incelendiğinde kripto paralar birçok kişi tarafından kumar olarak nitelendirilse de uzun vadede incelendiğinde teknolojinin değişiminin ve gelişiminin bu paralar üzerindeki etkisini çok iyi anlayabilir ve volatilitenin neden bu denli yüksek olduğunu daha net kavrayabiliriz.

Teknik Analiz

Kripto paralarda analiz ve grafik yorumlama her şeydir desek az olmaz. Tüm yatırım araçlarında olduğu gibi kripto paraların da teknik analizi yapılmalı ve ona göre pozisyon alınmalıdır. Şans oyunu gibi oynayacağınız kripto paralarda kaybetme şansınız oldukça yüksektir. Bir yatırım yaparken işin içine duygularınızı karıştırırsanız kaybedersiniz. Bu yüzden her şey mevzuata uygun bir şekilde incelenmeli ve alım satım noktaları belirlenmelidir. Kontrollü ve dikkatli bir şekilde yapılan yatırımlar çoğu zaman kazandırır. Gaza gelmek ise yapacağınız en son şey olmalıdır.

Yatırım Süreci

Kripto paralarda yatırım süreci ilk başta karmaşık gibi gözükse de aslında oldukça kolaydır. Günümüzde birçok borsa oldukça düşük işlem ücretleri almaktadır ve bir buton ile istediğiniz kripto parayı alıp satma imkânı sunmaktadır. Gireceğiniz borsanın tüm dinamiklerini öğrenmeli ve nasıl çalıştığı konusunda bilmediğiniz bir şey olmamalı. Satın aldığınız kripto paraları kısa ve orta vadeli yatırımlar için borsa hesabında tutabilir, uzun vadeli yatırımlar için ise cüzdan oluşturabilirsiniz. Cüzdanlar sayesinde varlıklarınızı offline ortamlarda saklayabilir ve hırsızlık gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz. Bu transferleri de oldukça dikkatli bir şekilde yapmalı ve hata yapmamaya özen göstermelisiniz. Bitcoin kabul eden bir cüzdana Ethereum göndermeniz halinde paranız tamamen yanar ve bu işlemin geri dönüşü yoktur.

Kripto paralardan ümidiniz varsa ve bu paralara yatırım yapmak istiyorsanız ilk olarak sistemi öğrenmekle başlamak ve daha sonrasında kaybederek kazanmayı öğrenmeniz gerekecek. Kolay yoldan para kazanacağınızı düşünüyorsanız şimdiden vazgeçmeniz iyi olacaktır. Yatırım kolay yoldan para kazanma yöntemi değil, paranıza değer katma yöntemidir. Umarız siz de güzel kazançlar elde etmeyi başarabilir ve istediğiniz sayılara kısa süre içerisinde ulaşırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu