M3U8 Dosyası Nedir? M3U8 Dosyası Nasıl Açılır?

Bilgisayarınızda anlamını bilmediğiniz uzantıya sahip dosyalar olabilir. Bu dosyaların bazıları zararlı olsa da bazıları işinize yarayacak şeyler olabilir.

Bu yüzden dosya uzantılarını bilmeniz bilgisayarınızın güvenliği ve dosya transferleri açısından oldukça önemlidir. Birçok kişi tarafından bilinmeyen ve araştırılan M3U8 uzantısı da bunlardan biridir. Bu yazımızda M3U8 dosyası nedir ve nasıl açılır sorularına yanıt vereceğiz.

M3U8 Nedir?

M3U8 dosyası, elle hazırlanan ve çalma listesi oluşturmaya yarayan bir uzantıdır. Bu uzantı sayesinde bilgisayarınızda bulunan müzikleri, filmleri ve ses dosyalarını sıralayabilir ve artarda çalabilirsiniz. Günümüzde çok yoğun bir kullanımı olmamasına rağmen oldukça kullanışlı bir uzantı olan M3U8, Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerinde çalıştırılabilmektedir. M3U8 uzantılı bir dosyaya sahipseniz öncelikle içerisini incelemeli ve düzenlemelisiniz. Aksi taktirde çalışmaz ve hata verir.

M3U8 dosyalarını düzenlemek için herhangi bir metin editörünü kullanabilirsiniz. UTF-8 kodlama yapısına sahip olan bu dosyayı kolay bir şekilde değiştirebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bunun için not defteri gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Fakat düzenlemeyi doğru ve hatasız biçimde yapmanız gerekmektedir. Mantık olarak tüm şarkılarınızın konumlarını dosya içerisinde belirtmeli ve bir sıraya yerleştirmelisiniz. Böylece çalma listenizi başarılı bir şekilde oluşturmuş olacaksınız.

m3u8 dosyası nasıl açılır

M3U8 Nasıl Açılır?

M3U8 dosyasını metin editörleri ile düzenleyip değiştirebileceğinizi belirtmiştik. Bu işlemlerin tamamını gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken şey medya oynatıcısında bu dosyayı açmaktır. M3U8 dosyanızı aşağıdaki medya oynatıcılarında açabilirsiniz:

  • VLC Media Player
  • Windows Media Player
  • iTunes
  • Songbird

Bunların yanında birçok medya oynatıcı yazılım ile oynatılabilen M3U8 dosyaları oldukça kullanışlıdır. Ayrıca bu medya oynatma yazılımlarının bazıları ile anlık olarak düzenleme yapabilmeniz mümkündür. Hatta bu oynatıcılar içinde oluşturduğunuz çalma listelerini de M3U8 uzantılı dosya olarak kaydedebilirsiniz.

M3U8 Zararlı Mı?

İçerisine link gömülebilen ve ses dosyalarını sıralamaya yarayan bu uzantı bazı kişiler tarafından kötü amaçlar için kullanılabilmektedir. Bu yüzden bir M3U8 dosyasını çalıştırmadan önce metin editöründe incelemeniz ve şüphelendiğiniz satırları temizlemeniz gerekmektedir. Böylece karşılaşacağınız kötü etkilerden kurtulabilirsiniz.

M3U8 dosyaları risk taşımasına rağmen oldukça kullanışlı ve kolay bir sisteme sahiptir. Müzik listeleri oluşturmayı seven biriyseniz M3U8 uzantısını kullanarak işlerinizi çok daha kolaylaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu