Mac Adresi Nedir? Mac Adresi Nasıl Öğrenilir?

MAC, bir ağ üzerinde yer alan aygıtların ağ donanımlarını tespit etmeye yardımcı olan bir adrestir. İnternete ağ donanımı yardımı ile bağlanan tüm cihazların benzersiz ve değiştirilemez olduğu MAC adresi bulunur. Bu adres aynı zamanda Fiziksel adres ya da Donanım adresi şeklinde de adlandırılır.

MAC Adresi Genel Özellikleri

MAC adresi değiştirilemez olan fiziksel bir adres numarasıdır. MAC yerel haberleşme ağında yardımcı kaynak olarak kullanılır. MAC adresi, aynı ağ içinde bulunan aygıtların birbirini bulmasına yardımcı olur ve aynı ağı paylaşmış olduğunuz kişi ve cihazlar dışında da görülemez. Sadece bazı durumlarda internet servis sağlayıcınız MAC adresinizi takip edebilir.

MAC adreslerinin tanımlanması tam olarak 6 oktetten meydana gelir. MAC adresinin başında kullanılmış olan 3 oktet donanımı sağlayan firmayı temsil ederken, sonda bulunan 3 oktet de donanımın modelini temsil eder.

MAC adresinin sıklıkla kullanıldığı protokoller ise şunlardır:

  • Wi-fi
  • Ethernet
  • Bluetooth
  • Token ring
  • SCSI
  • FDDI gibi popüler olan protokollerdir.

MAC Adresi Bulma

Bütün cihazlarda mevcut olan MAC adresinize ulaşmanın kolay yolu bağlantı ayarlarınız ile alakalı kısma girip, aktif bağlantınızı kontrol etmekten geçer. Bağlantınızla alakalı olan ayrıntıların arasında da IP adresinizle beraber fiziksel adresinizi görebilirsiniz.

mac adresi nedir

Windows 8, Windows 8.1 Ve Windows 7 İçin Mac Adresi Bulma

Mac adresini bulmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Bilgisayarınızın Denetim Masası’ndan ya da başlangıç uygulamaları aracılığıyla Ağ ve Paylaşım Merkezi”ne erişim sağlayın.
  • Daha sonra aktif ağlarınızı görüntüle kısmından, mavi bağlantıyı tıklayın.
  • Ardından da bağlantıyla ilgili olan simgeye sağ tıklayın.
  • Daha sonra da Ayrıntılar düğmesine tıklayarak tüm parametreleri listeleyen Ağ Bağlantısı Ayrıntısı görüntülenecektir.

Bu Fiziksel Adres olarak yer alan adres de bağdaştırıcınız ve donanımınızı ilgilendiren MAC adresi olarak karşınıza çıkacaktır.

Komut İstemi İle MAC Adresi Nasıl Bulunur?

MAC adresinizi bulmada komut satırından da yararlanabilirsiniz. Komut satırı aracılığıyla Ipconfig komutunu kullanarak etkin olan tüm ağ adaptörleri adına adres bilgilerini görebilirsiniz. Bunun için de komut satırını açabilir ya da çalıştır’a; ipconfig /all şeklinde komut yazarak çalıştırabilirsiniz.

MAC Adresi Ne İşe Yarar?

MAC adresi bağlantının sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışması için gereksinim duyulan bağlantı adresidir. Ağ üzerinden veri paketi gönderilirken MAC adresiyle beraber gönderilir ve bu veri paketleri tekrardan MAC adresiyle beraber toplanarak işlenir. Ağ adaptörü bir veri paketi aldığında ya da gönderdiğinde MAC adresinizi karşılaştırır.

MAC adresiniz giden ya da gelen veri paketi ile uyumluysa da paket işleme alınır. Alınan ve gönderilen veri paketlerinde bulunan MAC adresleri farklı ise paket reddedilir. Bu işlem de internet ya da bir ağa bağlanan tüm aygıtın neden benzersiz olan MAC adresine ihtiyacı olduğunu açıklar.

Başa dön tuşu