Klavyede Metrekare İşareti (m²) Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlerle metrekare işareti bilgisayarda nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Bilgisayar yazışmalarında en çok ihtiyaç duyulan özel işaretler arasında metrekare işareti ilk sırada yer almaktadır.

Çeşitli proje çalışmalarında, metrekare (m²) yazılarak, doğru yazışma kuralları uygulanır. Resmi yazışmalarda, ölçü birimleri yanına ilgili sembolün yazılması gerekiyor. (Ayrıca bkz TL işareti nasıl yapılır?)

Metrekare İşareti Kopyala m²

Windows işletim sistemli bilgisayarlarda yapılan yazışmalarda metre kare işaretini yapmak için çeşitli tuş kombinasyonları kullanılmaktadır.

Hızlı yazı yazma işlemlerinde kullanılan tuş kombinasyonları şunlardır;

  • Alt+0178 tuşlarına birlikte basmak,
  • Sistem araçları bölümünden Unicode 33A1 kodlarının aktifleştirilmesi,
  • Kopyala yapıştır yöntemi,
  • Her kullanıcı kendisine kolay gelen yöntemi seçer ve yazışmalarında işaretini kolaylıkla yazabilir.

Office Programlarında Metrekare İşareti Yazma

Bilgisayarlarda, belge ve program hazırlama işlemlerinde Office uygulamalarının çeşitli programları kullanılmaktadır. notepad+++ programına benzer uygulamalarda m harfini yazdıktan sonra üslü² simgesi ile metrekare işareti rahatlıkla oluşturulabilir. Bir defa oluşturulduktan sonra kopya yapıştır yöntemi başka yerlere taşınabilir.

Kopyala Yapıştır

Birçok bilgisayar kullanıcısı, metrekare (m²) işaretini, internet sitelerinden ya da farklı belgeler içerisinden kopyalama yaparak kullanmaktadır. Office programlarında üslü işaret yöntemiyle oluşturulduktan sonra rahatlıkla kopyalanmakta ve istenilen yere yapıştır yöntemi ile taşınmaktadır.

Windows Karakterleri

Windows karakter bölümünde, yazışmalarda ihtiyaç duyulabilecek tüm işaret türleri yer almaktadır. Metrekare işareti oluşturabilmek için, bilgisayar arama bölümüne, karakter eşlem yazabilir ve arama yaparak, sembol tablosuna ulaşabilirsiniz. Üslü 2 bölümünü seçer ve seç tuşu ile yazılmasını sağlayabilirsiniz. Buradan kopyalayarak kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu