Mil Nedir? Kara Mili ve Deniz Mili Nedir?

Bir çok yabancı filmde ve dizilerde mil ifadesini duymuşsunuzdur. Peki dizilerde ve filmlerde duyduğumuz mil nedir? Deniz mili ve kara mili birbirlerinden farklı mıdır?

Gittiğimiz hızı ve ilerlediğimiz mesafeyi hesaplamak için belli ölçüler kullanırız. Bunlar en küçük ölçü birimden en büyüğüne kadar sıralanabilir. Fakat bazı araçlarda ve konumlarda farklı ölçü birimleri kullanılır. Mil de bunlardan biridir.

Ülkemizde çok ismi geçmese de diğer ülkelerde mil terimi oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu yazımızda kara mili ve deniz mili nedir sorularına yanıt vereceğiz. (Ayrıca bakınız: ışık hızı nedir?)

Mil Nedir?

Mil, eski roma döneminde bir mesafe ölçüm birimi olarak ortaya çıkmış ve halen günümüzde kullanılmakta olan bir terimdir. İlk başta 1000 insan adımı olarak hesaplanan mil daha sonrasında net bir karşılığa sahip olmuştur.

Mil mesafe ölçüm birimi ikiye ayrılmaktadır, bunlar Kara ve Deniz milidir.

Kara Mili Nedir?

Kara mili deniz dışarısındaki bölgelerde kullanılan bir mesafe ölçüm birimidir. Ülkemizde ve Avrupa’da metrik sistem kullanılmasına rağmen Amerika gibi ülkelerde halen kara mili kullanılmaktadır. Bu yüzden Amerikan filmlerinin çoğunda mesafeleri belirtirlerken mil olarak söylerler. Ayrıca arabalarındaki kilometre sayacı da mil olarak gösterilmektedir.

*** Kara milinin metre karşılığı 1609,344’dür. Yani ortalama 1,609 kilometredir.

mil nedir
mil nedir

Deniz Mili Nedir?

Deniz mili ülkemiz de dahil olmak üzere Dünya’nın neredeyse her noktasında kullanılmaktadır. Bu ölçüm birimi deniz üzerindeki mesafeleri belirtmek için kullanılmaktadır. Ancak her ülkede farklı bir kısaltmaya sahiptir. (NM,nm,M,nmi vs.) Eğer ki deniz üzerinde yolculuk yapacaksanız kilometre yerine mil olarak yolu hesaplamanız gerekecektir. Bunun sebebi kilometre sisteminin deniz üzerinde pek etkili olmamasıdır.

*** Deniz milinin metre karşılığı 1852,2’dir. Yani ortalama 1,85 kilometredir.

Deniz mili ile kara mili mutlaka bilinmesi gereken bir kavramdır. Fakat sizin bin adımınızın bir kara mili olacağı kesin değildir. Yurtdışına seyahatlere veya deniz seyahatlerine çıkarsanız mil kavramını öğrenmiş bir şekilde gitmelisiniz. Aksi taktirde mesafeleri belirtmekte ve anlamakta zorlanabilirsiniz. Umarız içeriğimiz sayesinde siz de mil kavramını net bir şekilde anlamışsınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu