Modem Wifi Kablosuz Ağını Kullananları Görme ve Engelleme

İnternetiniz bazen beklemediğiniz bir şekilde yavaşlayabilir veya belli noktalara girmekte zorlanabilir. Bu gibi durumlarda modemi yeniden başlatmanız çözüm olabilir ancak sorun böyle çözülmüyorsa internetinize kimlerin bağlı olduğunu bilmenizde fayda var.

İnternetinize bilmediğiniz kişiler bağlandıysa bunu engellemeniz gerekebilir. Bu yazımızda kablosuz internetinize bağlanan kişileri görme ve engelleme nasıl yapılır sorularına yanıt vereceğiz.

Ayrıca bakınız: İnternet ışığı yanmıyor

Kablosuz Wifi Ağını Kullananları Görmek

İnternetinize bağlı olan kişileri görmek ve yönetmek oldukça kolay bir işlemdir. Bunun için kendi internetinize bağlı olmanız, mümkünse kablolu bir bağlantı gerçekleştirmeniz gereklidir. Daha sonra yapmanız gereken modem arayüzüne girmektir.

  1. Modem Arayüzüne Giriş

Modem arayüzü kullandığınız modem markasına göre değişiklik gösterebilir. Ancak genelde tüm arayüzler aynı mantıkla çalışmaktadır. İlk olarak internetinize bağlanmalı ve modem adresinize gitmelisiniz. Bu adres genellikle:

  • 192.168.0.1
  • 192.168.1.1
  • 192.168.2.1

Yukarıdaki adresleri tarayıcınızda aratarak bir giriş sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Örnek olarak verdiğimiz üç adresi yazdığınızda da bir yere ulaşamıyorsanız modem adresinizi Windows CMD hizmeti üzerinden “ipconfig” sorgusunu çalıştırarak öğrenebilirsiniz.

Modem adresinize ulaştıktan sonra buraya kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmanız istenecektir. Bu bilgiler genellikle modemin altında veya internet sağlayıcınızın size vermiş olduğu kutu içerisinde bulunur. Daha önceden bu şifreyi değiştirdiyseniz ve unuttuysanız modeminizi resetlemeniz gerekir. Hiç değiştirmediyseniz ve kullanıcı adı ile şifre bilgilerini bulamadıysanız modem modelini internette aratarak kullanıcı adı ve şifrenizi bulabilirsiniz.

2. Wi-Fi Ayarları

Modem arayüzüne başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra “Kablosuz Ağ Ayarları” sekmesini bulmanız gerekmektedir. Modem modelinize göre bu sekmenin ismi “Wi-Fi Ayarları”, “Kablosuz”, “Cihaz Yönetimi”, “WLAN Ayarları” olabilir. Yine modeminizin kullanma kılavuzunu inceleyerek bu sekmenin nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu sekmeye ulaştıktan sonra Wi-Fi şifrenizi ve isminizi değiştirebilir, internet hızına kota koyabilir ve Wi-Fi ile internetinize bağlı olan kişileri görebilirsiniz. Bu noktada her cihazın bir ismi, ip numarası ve Mac adresi olduğunu göreceksiniz. Sizin cihazınızın hangisi olduğunu öğrendikten sonra diğer internet kullanıcılarını istediğiniz gibi engelleyip çıkarabilirsiniz. Veya şifrenizi değiştirerek herkesin internetten çıkmasını sağlayabilirsiniz.

wifi

Kablosuz Ağınızı Kullananları Engellemek

İnternetinizden çıkmasını istediğiniz kişilerin modem arayüzünden mac adreslerini kopyalayarak bir sonraki sayfadan engelleyebilirsiniz. Bunun yanında bazı modemlerde tek bir buton yardımıyla engelleme imkânı da bulunmaktadır.

Engelleme işlemini bir kere yaptığınızda kaldırmadığınız sürece o cihaz internetinize kesinlikle erişemeyecektir. Bunun yanında şifrenizi de değiştirerek farklı cihazlardan bağlanma ihtimalinin de önüne geçmiş olursunuz.

Böylece internetinizi istenmeyen kişilerden uzak tutabilir ve rahatça internetinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Umarız içeriğimiz sayesinde şifrenizi değiştirebilmiş ve istenmeyen kişileri engellemeyi başarabilmişsinizdir.

Ayrıca modem arayüzünde internetiniz üzerinde yapacağınız birçok detaylı işlem bulunmaktadır. Bunları da öğrenebilir ve çözemediğiniz konularda uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu