Modemde İnternet Işığı Yanmıyor! Nasıl Çözülür?

Bazen modeminizde problemler olabilir ve internete bağlanamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda endişelenmek yerine sorunun ne olduğuna ve nasıl çözüleceğine odaklanmanız kolay ve hızlıca üstesinden gelmeniz ile sonuçlanır. Bu sorunlardan biri olan modemdeki internet ışığının yanmaması ve internet bağlantısında sorun yaşanması da herkesin mutlaka bir kere karşılaştığı problemdir. Bu yazımızda modemde internet ışığı yanmıyor sorununun çözümünü inceleyeceğiz.

Ayrıca dikkatinizi çekebilir: İnternet kullanılamıyor hatası ve çözümü

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor

Her modemde internet ışığı bulunmaz ve internet ışığı bulunan modemlerde ışık farklı şekillerde yanabilir. Işığınız sürekli yanıp sönüyorsa veya hep yanıyorsa muhtemelen internetiniz düzgün bir şekilde çalışmaktadır. Ancak internet ışığınız hiç yanmıyorsa internete erişemezsiniz ve bir problem olabilir. İnternet ışığı yanmadığı zaman genellikle aşağıdaki problemler meydana gelmektedir:

  • Modeminiz ile sağlayıcınız arasındaki iletişim arasında problem oluşmuş olabilir.
  • Modeme tanımlanmış olan DNS sunucuları yanıt vermiyor olabilir.
  • DSL bağlantılarında sorun oluşmuş olabilir.

Yukarıdaki maddelerden de anlayacağınız üzere internet ışığınız yanmıyorsa sorun sizinle alakalı değil, internet sağlayıcınız ile alakalıdır. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken birden fazla işlem bulunmaktadır. Tüm işlemleri gerçekleştirmeniz halinde internet bağlantınız düzelecek ve internet ışığınız yanmaya devam edecektir. Eğer internet ışığınız yanmıyor ancak internete bağlanabiliyorsanız modeminizdeki ledler zarar görmüş olabilir.

modem internet isigi
modemde internet ışığı yanmıyor

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Modem internet ışığınız yanmıyorsa ve internete bağlanamıyorsanız sorunun sağlayıcı tarafından kaynaklandığını belirtmiştik. Ancak yine de yapabileceğiniz birkaç şey bulunuyor.

  1. Öncelikle modeminizin “Power” tuşuna basarak modemi kapatın ve 10 saniye bekleyin. Sonra tekrar tuşa basarak modeminizi başlatın. Birkaç dakika beklemenin sonunda internet ışığınız yanarsa sorun çözülmüş demektir.
  2. İnterneti kablosuz olarak kullanıyorsanız kablo bağlayarak kullanmayı deneyin. Böyle internet erişimini sağlarsanız Wi-Fi ayarlarınızı kontrol edin. Kablolu bağlantı kullanırken kabloların sağlam olduğundan ve doğru takıldığından emin olun. 
  3. DNS ayarlarınızı değiştirin veya sıfırlayın. Bu ayarları yapmak için yeterince bilgili olduğunuzu düşünmüyorsanız bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz. Aksi taktirde bağlantı problemlerini daha da büyük bir hale getirebilirsiniz.
  4. Windows işletim sistemli bir bilgisayara sahipseniz “Sorun Giderme” sistemini kullanarak sorunun ne olduğunu daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Böylece sorununuzu nasıl çözeceğinizi de kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
  5. Hiçbir yöntem işe yaramaz ise yapmanız gereken şey internet servis sağlayıcınızla iletişime geçmek olacaktır. İnternet sağlayıcınızı arayarak sorunu belirtebilir ve kısa sürede çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm yöntemleri uygulamanız halinde internet probleminiz çözülecek ve ışık tekrar yanmaya başlayacaktır. Bu sorunu bir veya birden fazla kez yaşamanız mümkündür ve yukarıda bahsettiğimiz yöntemler dışında uygulayabileceğiniz başka bir yöntem bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu