Mors Alfabesi Nedir? ve Tarihçesi

Mors alfabesi herkesin duyduğu ancak tam olarak ne olduğunu bilmediği bir alfabe çeşididir. Mors alfabesinin Samuel Mors tarafından oluşturulduğu bilinmektedir. Samuel Mors telgraf ile ilgilenmektedir ve mors alfabesini 1832 yılında oluşturmuştur. Modern mors kodu ise 1848’de Alman Friedrich Clemens Gerke tarafından oluşturulmuştur.

Mors Alfabesi Nedir?

Mors alfabesi, iki tür kısa veya uzun sinyalin değişik kombinasyonlarında bulunan harfsayı ya da noktalama işaretlerinin kullanıldığı bir dildir. En yaygın kullanım alanı ise, uzakta olan bir kişiye radyo sinyali ile metin ulaştırılmasıdır. Alfabede kullanılan kısa ve uzun sinyallerin haricinde aralarda olan sessizliklerin de bir anlamı vardır.

Mors Alfabesinin Tarihçesi

Tarihi biraz ilginçtir çünkü bilim adamı bulmamıştır. Mors alfabesi Amerikalı ressam Samuel Mors tarafından yapılmıştır. Mors çok yoksul bir şekilde yetişmiştir ve uzun uğraşlar sonucunda Amerika Birleşik Devletlerinin resmi ressamı olmuştur. Pek çok ünlü generallerin ve siyasetçilerin portrelerini de yapmıştır.

mors alfabesi
mors alfabesi

Samuel Morse Hakkında

Samuel Morse Phillips Akademisi ve Yale Üniversitesinde eğitim görmüştür. Sanatın yanı sıra elektrik ve kimya ile de ilgileniyordu. Haberleşme için elektrikten faydalanmayı planlıyordu. Fransız gemisi Sully aracılığıyla macerasına başladı ve öğrenimini Fransa’da tamamladı.

Mors Alfabesi İle Haberleşme Nasıl Sağlanmaktadır?

İlginç bir alfabe olan mors alfabesinde iletişim şöyle sağlanır;

  • Mors alfabesi mesajların bir yere iletilmesini sağlayan işaretlerden oluşur.
  • Örneğin bir nokta ve bir çizgi ”A” harfini temsil eder.
  • Kısa basışlar nokta, uzun basışlar ise çizgiyi oluşturur.
  • Yan yana gelen noktalar ve çizgiler kelimeleri, kelimeler de cümleleri oluşturur.
  • Mors alfabesi iletişimi bu kurallara göre sağlanmaktadır. İki tür mors kodu vardır.

Amerikan Mors Kodu : Mors kodunun birinci versiyonudur. Ticari kullanım için günümüzde pek tercih edilmemektedir. Bu kodlama için ”Demiryolu Morsu” da denmektedir. Bu kodlamada kız ve uzun sinyaller dışında duraklar da vardır. Telgraflardaki operatör sisteminde kullanılırdı.

Çağdaş Mors Kodu : 1848’de Alman Gerke tarafından icat edilmiştir. İlk deneme Almanya’da yapılmıştır. 1865’den sonra ”Uluslararası mors kodu” adını almıştır. Bu kod günümüzde de geçerlidir.

Ayrıca Göktürkçe Türk ve Göktürk alfabesi konusu da dikkatinizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu