No Video Input Hatası Ve Çözüm Yolları

No video input adlı bu hata, genelde masaüstü olmakla birlikte bilgisayar kullanıcılarının sıkça karşılaştıkları hatalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Her hatada olduğu gibi buna benzer biçimde bu hatanın da kendine ait birçok sebepleri ve bundan ötürü çözüm yolları bulunmaktadır. Bu durumlarda bu hatayı yaşayanlar tarafından no video ınput hatası ve çözüm yolları büyük ihtiyaçları olmuştur.

No Video Input Hatası Nedir?

Bu hatanın ne gibi bir hata olduğundan bahsetmek istersek şöyle başlayabiliriz. Bilgisayarınızın bütün bağlantılarını gerçekleştirdiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Kasanızın güç girişi ve kablosu ekrana giden kablosu diğer adı HDMI olan da takılı olduğundan emin olduktan sonra.

Bilgisayarı çalıştırmak için tuşa bastığınız zaman ekranda karşımıza ‘No Video Input’ görüntüsü bizi karşılaması durumu diyebiliriz. Yapılması gereken ise birçok seçenekten oluşmaktadır.

VGA Girişini Kontrol Etmek

En rahat işlemlerden olan ve en kapsamlı işlemlere doğru devam edelim. İlk olarak test edilecek olan kısım VGA kablonuz olması gerekmektedir. Ekrana görüntünün aktarılması için kullanılan kablo olarak nitelendirilen ve gösterebileceğimiz kablonun, baş kısmında bir takım bozulumlar meydana gelmiş olabilir.

Bunun için kabloyu komple çıkarın ve tel uçlarının yani dişlerinin sorunsuz olduğuna kesin emin olmanız gerekmektedir. Kablonun uç bölümünde kısımda dişlerde eğilme veyahut kırılma, bükülme var ise kablonun komple değiştirilmesi gerekmektedir. Burada en çok unutulan bir sorun vardır.

Uç bölümde olan dişlerde oksitlenme yani halk dili ile küflenme meydana gelmiş olma ihtimali vardır. Bu da görüntünün gelmemesine ya da sağlıklı bir şekilde çalışmasına engel olur. Ayrıca kablonun gücü aktaramamasına da sebebiyet verebilir. Böyle bir durumun olması halinde uç bölümü iyice temizlemeniz veya oksit giderici sıvıları kullanmanız gerekiyor. Fakat değiştirmek daha sağlıklı olacaktır.

RAM’leri Kontrol Etmek

Sorunun bir diğer ihtimali olan RAMler olabilir.

Bu durumda RAMleri kontrol etmek için şu yolu izlemeliyiz:

  • Kasanın güç kablosunu kasadan çekin ve öteki bütün diğer birimlerin kablolarını da çıkarın.
  • Kasayı açın ve anakart üstünde takılı olan RAMi veya RAMleri çıkarın.
  • RAMlerin alt kısmında girintiye oturmuş durumda olan sarı bir alan bulunduğunu göreceksiniz. Bu alanı ucu yumuşak olan bir fırça ile iyice temizlenmesi gerekiyor. *Çok baskı uygulamaksızın sarı bölümü temizleyin.
  • Sonrasında RAMi veya RAMleri tekrar o girintilere takın.

Tüm işlemler yapıldıktan sonra kablo bağlantılarını tekrardan girişlerine takın ve bilgisayarınızı çalıştırın.

Güç Kaynağının Yetersiz Kalması

Tüm yapılanlara rağmen Hala no video input hatasını ekranınızda görüyor iseniz güç kaynağınızda da bir sıkıntı olma ihtimali de mevcuttur. Bunu ne şekilde test edebiliriz sorusu direkt akla gelmektedir. Aslında bu kontrol oldukça basittir. Biraz güç kaynakları ile de aranızın olması gerekiyor.

Eğer güç tuşuna bastığınız vakit kasadan herhangi bir donanım sesi gelmiyorsa veya klavye ışıklarınız var ise ve yanmıyorsa ve fanlar çalışmaya başlamıyorsa veyahut yetersiz ışık ve fan hızı durumu var ise bilgisayar güç almıyor ya da alınan elektrik gücü cihaz için yeterli gelmiyordur. Bu durumun sonucunda da no video input yanlışı alabilirsiniz. Bu durumun yaşanması halinde güç kaynağınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

Monitorün Problemli Olma Durumu

Önceki yaptığımız olası sebeplerde sadece bilgisayar donanımlarının olası eksiklikleri üzerinde duruldu. Fakat monitörün kendine ait ekran kartı, gücü, güç girişi, ekran girişi hatalı olma ihtimali de vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu