Online Oyunlarda Noob Ne Demektir?

Daha yenice bilgisayar oyunlarına merak sardıysanız ve yeni bir online oyuna başladıysanız, noob kelimesini ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Peki noob ne demek?

Online oyunlarda iyi oyuncular ve kötü oyuncular bulunmaktadır. Bunun yanında oyuna yeni başlayan herkes tahmin edileceği üzere oyunu kötü oynamaktadırlar. Bu tür oyunların kitlesi oldukça sert bir dil kullandığı için yeni bir oyuncuysanız bazı terimler duymanız mümkündür. Bunlardan en çok kullanılanı ise “Noob” kelimesidir. Bu yazımızda Noob ne demek, noob olmamak için ne yapmak gerekir gibi sorulara yanıt vereceğiz. Ayrıca bakınız Among Us SUS ne demek?

Noob Ne Demek?

Noob İngilizce anlamıyla “Çaylak” olmasına rağmen, online oyunlarda tam olarak bu anlamda kullanılmamaktadır. Oyuna yeni başlayan ve çok bilmeyen biriyseniz “Newbie” unvanı daha uygun olacaktır. Noob kelimesi ise çoğunlukla oyunu belli bir süre oynamış ancak ilerleme kaydedememiş kişiler için kullanılmaktadır.

CS:GO, LoL, Dota gibi online oyunlardan birini bir süredir oynuyorsanız ve hala yeni başlayan birinden çok farkınız bulunmuyorsa takım arkadaşlarınız size Noob diyerek dalga geçebilirler. Bu kelime oldukça aşağılayıcı bir kelimedir ve söylenen kişinin moralini oldukça bozmaktadır. Fakat bazı zamanlarda herkes kötü bir oyun performansı sergileyebilir ve bunu kötü bir güne borçlu olabilir. Bu yüzden herhangi biri sizin hakkınızda “Noob” terimini kullanıyorsa çok dikkate almamanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca “Toxic” olarak ifade edebileceğimiz oyuncular, nasıl oynarsanız oynayın sizinle dalga geçmeye ve oyununuzu baltalamaya çalışabilirler. Bu tür kişiler iyi oyuncular tarafından dikkate dahi alınmamakta ve susturulmaktadır. Olayların ilerlemesi durumunda bu tür kişileri şikâyet edebilmeniz de mümkündür.

noob ne demek
noob ne demek

Noob Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

Bir oyunda size karşı noob dendiyse yapmanız gereken ilk şey nerede hata yapıyor olduğunuzdur. Eğer iyi bir skora sahipseniz ve iyi bir oyun götürdüğünüzü düşünüyorsanız bu kişinin sizi baltalamaya çalıştığı apaçık ortadadır. Bu durumda o kişiyi susturabilir, şikâyet edebilir ve dikkate almayabilirsiniz.

Fakat o oyunu iyi oynamadıysanız ve takım arkadaşınız size böyle bir kelime sarf ettiyse hatanın nerede olduğunu aramaya başlayabilirsiniz. Nerede hata yaptığınızı tespit ederek kendinizi o konuda geliştirebilir ve daha iyi oyuncu olabilirsiniz. İyi oyuncuları neredeyse tüm takım arkadaşları sever ve övgülere tutulurlar. Daha iyi bir oyuncu olmak için düzenli olarak antrenmanlar yapabilir ve hatalı olduğunuz noktaları keşfederek kendinizi daha iyi konuma getirmeye çalışabilirsiniz. Bu noktada iyi oyuncuların videolarını ve oynayış şekillerini izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Umarız siz de en kısa sürede “Noob” olmaktan çıkar ve “Toxic” kişileri dikkate almamayı öğrenirsiniz. Böylece daha iyi bir oyun deneyimi yaşayabilir ve daha eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu