Oyun bilgisayarı için işlemci nasıl seçilir?

İşlemci bilgisayarın en önemli parçasıdır. Bilgisayarın beyni olarak kabul edebileceğimiz işlemciyi, bilgisayarınızı kullanacağınız amaca ve istediğiniz performansa göre belirlemeniz gerekmektedir. Her yıl daha yeni ve üstün teknolojilere sahip olan işlemciler, performanslarını da günbegün arttırmaktadır.

Durum böyle olunca hem işlemcilerin yapılarını anlamak hem de hangi işlemcinin tercih edilmesi gerektiğini bilmek oldukça zor bir hale gelir. Bu yazımızda da bir oyun bilgisayarı için işlemci seçimi nasıl yapılmalıdır sorusunu yanıtlayacağız.

Ayrıca bakınız: SSD nedir?

İşlemciler ve Nesilleri

Günümüzde işlemci üreten iki dev firma bulunmaktadır. Intel ve AMD firmaları yıllardır büyük bir rekabet içindeler ve ikisi de sürekli olarak yeni teknolojilere sahip işlemcileri piyasaya sürüyorlar. Intel’de 10.nesil işlemciler şu anda piyasadayken, AMD işlemci konusunda farklı bir yol izliyor. Eskiden ürettiği işlemcilerin yanında son birkaç yıldır Ryzen işlemcileri üretmeye başlayan AMD, bu konuda o kadar başarılı oldu ki artık Intel son nesil işlemcilerin performanslarını aşabilecek seviyeye ulaştı.

Bir bilgisayar satın alırken veya toplarken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri işlemcinin neslidir. Bu nesil size işlemcinin kaç yılında üretildiğini yani ne kadar eski olduğunu belli eder. Eski nesil bir işlemci kullanmak bilgisayardan alacağınız performansı büyük ölçüde etkileyecektir.

Ayrıca düşük nesle sahip bir işlemciye sahipseniz, eski bir anakart, RAM ve ekran kartı kullanmak durumunda kalırsınız. Örneğin son seviye bir işlemci ile son seviye bir ekran kartı kullanılabilirken, eski seviye bir işlemciyle o işlemcinin üretildiği tarihlerde piyasaya sürülen ekran kartlarından birini ancak kullanabilirsiniz.

Oyun için Üretilen İşlemciler

Eskiden üretilen işlemciler her türlü amaca hizmet etse de günümüzde üretilen işlemcilerin çoğunlukla bir amacı bulunuyor. Eskiden yüksek ve düşük olarak iki kategoride incelenen işlemciler bugün oyun, günlük kullanım, ofis ve benzeri şekilde kategorize ediliyor.

Intel bu konuda halen yüksek performanslı ve her türlü kullanıma uygun işlemciler üretmeye çalışsa da AMD bu konuda daha farklı ve oyun odaklı davranıyor. Yüksek performanslı işlemciler anlayabileceğiniz gibi oyun bilgisayarları için daha çok tercih ediliyor. Bunun sebebi oyunların yüksek işlemci gücüne ihtiyaç duymasından kaynaklanıyor.

Kısacası yeni nesil ve yüksek çekirdek gücüne sahip işlemciler oyun için birebir. Eski sayılabilecek bir işlemciye yüksek performanslı bir ekran kartı takmanız da darboğaz gibi problemlerle karşılaşmanıza sebep olacaktır ve oyun zevkinizi yarıda bırakacaktır.

APU İşlemciler

Daha ekonomik bir bilgisayar sahibi olmak istiyorsanız APU işlemcilerin faydalarından yararlanabilirsiniz. Birleşik grafikli işlemciler olarak da adlandırabileceğimiz APU işlemcilerde herhangi bir ekran kartına ihtiyaç duyulmadan grafiksel işlemler yapılabilmektedir. Intel yıllardır neredeyse her ekran kartında bu sistemi kullanmaktadır ancak işlemci dahilinde gelen grafik birimi oldukça düşük ve performans yoksunudur.

Fakat AMD son dönemde üretmeye başladığı Ryzen APU işlemcileri ile kullanıcıya tam bir performans sunmaktadır. Ara ara oyun oynayan biriyseniz ve uygun fiyatlı bir bilgisayar sahibi olmak istiyorsanız Ryzen APU işlemcileri tercih edebilirsiniz. Bu işlemcileri kullanmanız durumunda bilgisayarınıza herhangi bir ekran kartı almanız gerekmez ve böylece ekonomik olarak oldukça rahat bir alışveriş yapabilirsiniz. Ortalama bir Ryzen APU işlemcisi NVIDIA GT1030 ekran kartı kadar performans ve FPS sunmaktadır.

Hangi İşlemci Tercih Edilmeli?

Oyun bilgisayarı için bir işlemci arayışındaysanız en yüksek performanslı işlemcileri tercih etmeniz alacağınız deneyim açısından daha mantıklı bir tercih olacaktır. Bunun yanında ekonomik bir oyun bilgisayarı için APU sistemleri tercih edebilir veya ortalama bir AMD Ryzen işlemcisi ile ortalama bir ekran kartı tercihi yapabilirsiniz.

Bunun yanında RTX ekran kartlarını kullanmak istiyorsanız işlemciniz en az Ryzen 5 3600 veya Intel i5 10.nesil tercih etmelisiniz. Bunun altındaki işlemci modellerinden tam performans alamazsınız ve RTX teknolojisini tam anlamıyla kullanamazsınız. Ofis ve günlük kullanım için ise ortalama bir işlemci yeterlidir. Örneğin Intel i3 ve i5 işlemcilerden minimum 6-7. Nesil olan bilgisayarları tercih edebilirsiniz. Umarız siz de kendinize en uygun işlemciyi bulabilir ve bilgisayarınızdan istediğiniz performansı alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu