Klavyede Pi İşareti π Nasıl Yapılır?

Pi işareti Bilgisayarda Nasıl Yapılır konusuna değineceğiz. Öncelikle pi sayısı nedir bundan bahsedelim. Pi sayısı, bir dairenin çapına bölünmesiyle çıkan sayıya denmektedir. Bu sayı her daire ile aynı değere denk gelmektedir. Yani değer daima sabittir. Pi sayısı genellikle matematik derslerinde kullanmakla birlikte pi sayısı 3,1416 olarak bilinmektedir. Peki, bu kadar kullanımı olmasıyla pi nasıl yapılır sorularıyla karşılaşmaktayız.

Şimdi sizlere özellikle mühendislik ve geometri alanında ister Word ister Excel alanında pi sembolüne ihtiyaç duymaktayız. İşte Pi işaretinin yapımı… (Ayrıca bakınız: karekök işareti)

Klavyede Pi İşareti π Nasıl Yapılır

Klavyede Pi İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar klavyesinde özel birçok işaret bulunmaktadır. Ancak bazı işaretler klavyede bulunmaz. Pi sembolü de bu simgelerden birisidir. Bu kadar kullanımı olması ile pi ifadesinin de birçok yapım yöntemi bulunmaktadır.

Bilgisayarda Pi işaretinin yapma yöntemleri;

  • Ascii kodu ile pi sembolü,
  • Karakter Eşlem Tablosu ile pi sembolü,
  • Kopyala-Yapıştır yöntemi ile pi sembolü, gibi birçok yapım yöntemleri bulunmaktadır.

Daha ayrıntılı bir şekilde anlatırsak;

Ascii Kodu

Ascii tablosunda karşılığı 227 olarak bilinmektedir. Alt+227 tuşlarına sırasıyla basarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Karakter Eşlem Tablosu

Başlat sekmesinden donatılar kısmından karakter eşlem tablosunu kullanarak da yapabilirsiniz. Daha kısa yoldan açmak için Windows tuşu ve R tuşu ile daha kolay açabilirsiniz.

Pi İşareti Kopyala π π π π π π

En basit yöntemde bu yöntemdir. Ctrl+C ile kopyalayıp Ctrl+V tuşundan yapıştırdığınızda pi sembolünü dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu