Plaka ve Şase No ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alacak kişiler için oldukça önem arz eden araç hasar kaydı sorgulama, aracın üretim yılından itibaren geçirdiği tüm kazaları ve işlenen cezai işlem geçmişini görmeye yarayan bir sorgulama türüdür. Araç alırken kazasız, işlem ve tamir görmemiş araçlar almak isteyen alıcılar; araç hasar kaydı sorgulaması yapmak isterler.

E-Devlet ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Hasar kaydı yaptırmak ve satın alacağı aracın geçmiş yıllarda bir kazaya karışıp karışmadığını öğrenmek isteyen alıcılar, e-devlet üzerinden kimlik bilgileri ile giriş yaparak hasar kaydı sorgulaması yapabilmektedir.

  • E-devlet sistemine kimlik doğrulamasını geçerek giriş yapın.
  • Hizmetler butonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkan listeden ”Trafik İdari Müdürlüğü” sekmesini bulun.
  • Bu sekme altında bulunan ”Sorgulamalar” butonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkan sorgulama listesi içerisinden ”Hasar Kayıt Sorgulama” seçeneğini seçin.

Ücretsiz bir şekilde oturduğunuz yerden e-devlet üzerinden alacağınız aracın hasar kaydını sorgulatabilir ve bu sayede alıp almama karar verebilirsiniz.

SMS ile Hasar Kaydı Sorgulama

Trafik Genel Müdürlüğü’nün hizmete almış olduğu plaka ve şase numarası ile hasar kaydı sorgulama işlemi, güncel bir şekilde hizmet vermektedir. Hasar kaydını sorgulatmak isteyen kişiler, aracın plakasını tüm karakterler bitişik bir şekilde 5664 numarasına göndererek, maksimum 10 dakika içinde geri dönüş mesajı ile öğrenebilirler. Gelen mesajda aracın kaza yapıp yapmadığını, yaptıysa hangi yıl, nerede yaptığı bilgisi güncel ve doğru bir şekilde gönderilmektedir. Bu hizmetin fiyatı mesaj adedi başına 8,5 TL ek olarak belirlenmiştir.

Çağrı Merkezi ile Hasar Kaydı Sorgulama

Araç hasar sorgulama işlemini yapmak isteyen kişiler için bir diğer alternatif yol ise çağrı merkezini arayarak hasar kaydı sorgulama işlemini yapmaktır. Bunun için 188 90 numarasını arayarak istenen kimlik bilgilerini çağrı merkezi çalışana iletmek gerekmektedir. Bu sayede kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra aracın plakasını doğru bir şekilde kodlayarak ilettikten sonra şasi numarası bilgisini de vermelisiniz. Saniyeler içinde aracın hasar kaydını öğrenebileceğiniz gibi, çağrı merkezinde hasar kaydı sorgulama işleminin dakikalık ücreti 4,25 TL olarak belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu