Radyasyon Nedir? Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Teknoloji sayesinde pek çok gelişme ortaya çıkmıştır. Bu durum sonucunda insanlar, radyonun etkilerini ve bu gibi durumları daha sık olarak araştırmaya başlamıştır. Bu konu hakkında; radyasyonun ne olduğu, zararlarının neler olduğu, hangi cihazlardan kaynaklandığı, zararını azaltmak için neler yapılabileceği konuları araştırılır.

Ayrıca bakınız: Küresel ısınmanın sonuçları nelerdir?

Radyasyon Nedir?

Radyasyon, mutasyon içeren sinyaller barındıran ve elektromanyetik olan dalgalardır. Bu dalgalar, uydulara iletilir ve onlardan tekrar yansıması sağlanır. Bu sayede kullanılacak olan cihazlar faaliyet gösterebilir. Ancak tanımda bahsedildiği gibi, mutasyon içeren dalgalar olmasının da pek çok zararı söz konusudur. Bu zararların en başında ise insan sağlına olan zararları gelir.

Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Radyasyon Nedir Radyasyonun Zararlari Nelerdir 2
radyasyon nedir

Radyasyonun, insanlar ve diğer tüm canlılar üzerinde oldukça büyük zararları vardır. Sadece canlıların değil, aynı zamanda canlıların temel kaynaklarına da (toprak ve su gibi) oldukça büyük zararı söz konusudur.

Bu zararlar:

  1. Radyasyona maruz kalan anne adaylarının, mutasyona uğramış (sağlıksız ve hasta) çocuklar dünyaya getirmeleri
  2. Radyasyona maruz kalan insanların sağlık sorunları yaşamaları ve bu durumun genlere işlemesi
  3. Radyasyonun yoğun olarak bulunduğu bölgelerde bitkiler yetişmeyebilir ve bu durum kıtlığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bitkiler yetişmiş olsa dahi tüketilmesi zararlı olabilir.
  4. Toprak ve su kirliliği oluşur ve burada yaşayan canlıların yaşamını tehdit eder.

Belirtilen zararlar, ortaya çıkan temel zararlardır.

Her radyasyon ortamında aynı sonuçlar ortaya çıkmaz. Radyasyonun yoğunluk durumu ve maruz kalınan zaman da oldukça önemlidir. Bu sorunların görülmemesi için önlemler alınmalıdır.

Radyasyon Hangi Cihazlardan Kaynaklanır?

Radyasyonun kaynaklandığı cihazlar, sinyal gönderimine dayanan cihazlardır. Eğer bir cihazın işleyiş prensipleri arasında sinyal bağlantısı varsa, o cihazlardan radyasyon salgılanır. Sağlanmış olduğu cihazları temel olarak bu şekilde ifade etmek mümkündür.

Radyasyonun Zararını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Radyasyonun zararını azaltmak için, eğer mümkünse radyasyon yayan araçlar kullanılmamalıdır. Kullanımının zaruri olduğu durumlarda ise kullanım süresine ve cihazlar ile arada bulunan mesafeye dikkat edilmelidir. Yaygın kullanımı olan telefonlar için örnek verilecek olursa; kullanım esnasında kulaklık kullanılmalı ve uzun süreler boyunca kullanılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu