RAR Dosya Arşivi Nedir ve Nasıl Açılır?

Birçok dosya arşivi türü vardır. İnternette büyük dosyalar indirirken karşılaşacağınız en yaygın türlerden biri RAR‘dır.

Ama bir RAR dosya arşivinin ne olduğunu biliyor musunuz? RAR dosya arşivlerine, tipik kullanım örneklerine ve farklı işletim sistemlerinde bir RAR dosyasının nasıl açılacağına bakalım.

RAR Dosya Arşivi Nedir?

RAR, RAR sıkıştırma algoritmasını kullanan bir dosya arşiv formatıdır. RAR adı, sıkıştırma algoritmasının yaratıcısı olan Rus yazılım mühendisi Eugene Roshal‘ın adını taşıyan Roshal Arşivi’nin kısaltmasıdır. Format 1990’larda piyasaya sürüldü ve ilk olarak kötü şöhretli WinRAR’ın piyasaya sürülmesiyle tanıtıldı.

Buna rağmen formatın yaygın olması sayesinde RAR dosya arşivlerini çeşitli programlar kullanarak açabilirsiniz. Tipik olarak, bir RAR dosya arşivi bir veya daha fazla dosya içerebilir. Genel olarak, bir RAR dosyasını diğer formatlardan “.RAR” dosya uzantısıyla anlarsınız. Ancak, kurtarma RAR dosyalarının benzersiz bir REV uzantısı vardır.

RAR dosyaları, veri aktarımlarını kolaylaştırmak için yaygın olarak kullanılır. Örneğin, bir RAR dosya arşivi tek bir dosya olarak aktarılabilir veya kolay aktarım için birden çok dosyaya bölünebilir. Diğer bir günlük kullanım, yüksek sıkıştırma oranı nedeniyle depolama alanından tasarruf edilmesine yardımcı olduğu için veri depolamadır.

Biçim, dosyalarınızı parolayla korumanıza izin verdiği için dosya şifreleme de dahil olmak üzere başka uygulamalar da vardır. Örneğin, Windows klasörlerinizi parolayla korumak için biçimi kullanabilirsiniz .

RAR Dosyası Nasıl Açılır

İçeriği bir RAR dosyasında görüntülemek için önce arşivi açmanız gerekir. RAR dosyalarını macOS , Windows, Linux, Android ve hatta iOS’ta açmak için birçok araç mevcuttur .

1. WinZip

winzip

WinZip, RAR dosyalarını açmak için en iyi araçlardan biridir . Farklı platformlarda mevcuttur ve hızlanması kolaydır. Tek yakalama, aracın ücretsiz gelmemesidir. Ancak, sunulan ücretsiz denemeyi kullanarak deneyebilirsiniz.

2. WinRAR

winrarr

WinRAR, Windows’ta RAR dosyalarını açmak için popüler bir seçenektir ancak Android, Mac ve Linux’ta da mevcuttur (yalnızca Linux ve Mac’te komut satırı aracılığıyla). Windows 11 dahil olmak üzere çeşitli Windows sürümlerini destekler. RAR dosyalarını açmanın yanı sıra ZIP, TAR, GZip, ISO ve 7-Zip gibi diğer popüler sıkıştırma biçimlerini de destekler. WinZip gibi WinRAR da ücretsiz değildir ancak 40 günlük ücretsiz deneme süresi vardır. Bundan sonra, 29 $ karşılığında satın alabilirsiniz.

3. PeaZip

peazip

PeaZip, özellikle Linux kullanıcıları için başka bir mükemmel seçenektir. Ücretsizdir ve düzinelerce başka dosya formatı arasında RAR, ZIP ve TAR dosyalarını destekler. Ayrıca, WinZip veya WinRAR’a ücretsiz bir alternatif istiyorsanız, PeaZip macOS ve Windows’ta mevcuttur.

RAR Arşivlerini Kullanarak Büyük Dosyaları Aktarın ve Depolayın

Yüksek sıkıştırma oranı nedeniyle RAR kullanmak, büyük dosyaları internet üzerinden depolamayı ve aktarmayı kolaylaştırır. Format ayrıca verilerinizin güvenliği için şifrelemeye de izin verir. Ayrıca, RAR dosyalarının yukarıda listelenen araçlardan birini kullanarak açılması ve oluşturulması kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu