Robotik Kodlama Nedir?

Çeşitli elektro-mekanik cihazların ve bilgisayarın anlayacağı dilden konuşabilmenin en yazılı ifadesi robotik kodlamadır. Robot sistemine gerekli görev tanımlarının yüklenmesi ve bu görevi yapması için gerekli talimatın verilmesi için bir yazım dili kullanılmalıdır.

Gerekli kodlamalar yapıldıktan sonra robot sistemine yüklenen bu kod ile başarı test edilebilir. Bu aşamada kodlarda değişiklik yapılması mümkündür. Ayrıca dikkatinizi çekebilir: Access point nedir?

Robotik Kodlama Nedir: Programlama Dili

Robotik kodlamaların yapılması için bazı programlar vardır. Bu programlar sayesinde robotik kodlama sistemi devreye girer. Bunların bir kısmı; Python, Java ve C/C++ gibi programlardır.

Robotik Kodlama İçin Gerekli Malzemeler

Robotik kodlamaları hayata geçirmek için bazı malzemelere ihtiyaç vardır. Sensör bu konuda oldukça gereklidir. Bilgilerin sinyalini almak adına sensörler kullanılır. Oluşturulan ve gönderilen bilgi işlenir, karar verilir ve çıkış sinyaline gönderilir.

Bunun için malzemeler arasında kontrolcüye ihtiyaç duyulur. Robotik kodlamadaki çıkış sinyallerinin davranışsal boyuta ulaşması için akümülatör gerekir.

robotik kodlama 2
robotik kodlama nedir

Robotik Kodlama Faydaları

Robotik kodlama eğitimleri son dönemlerde okul çağındaki çocuklara yönelik artış gösteriyor. Bunun nedeni gelişime olan katkısı.

Faydaları;

  • 3 boyutlu olarak düşünmeyi sağlamak
  • Cisim ve uzay algısının gelişimi
  • Üretim bilinci
  • İcat yeteneği
  • Motor beceriler

Kişisel gelişim adına oldukça yararlı olan robotik kodlama teknolojinin hızla geliştiği dünyaya yeni mühendis, yazılımcı ve mucitler yetiştirmek adına imkan tanıyor. Özellikle algılama kapasitesi yüksek olan yaş grubu çocuklara aittir. Teknolojik çağda inovasyonel düşünce yapısı ile büyüyen çocukların ileride bilim adına başarı kaydedeceği bir gerçek.

Robotik Kodlama Yapımı

Çeşitli robotik kodlama yapım tekniği anlatımlarına internet üzerinden ulaşım oldukça kolay. Rboto setlerine sahip olarak kodlama yapabilir ve robot setinizi dilediğiniz gibi çalıştırabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden oluşturduğunuz kodları tamamladıktan sonra robotunuzu bilgisayara kablo ile bağlayarak yazılımı robota yüklüyorsunuz ve sonuçlara göre düzenlemeler yapabiliyorsunuz.

Şuan mevcut olan robot setleri; arduino, mblock, lego ve robotis gibi ürünlerden oluşuyor. Bu robot setlerinin kendine ait programlama dili bulunuyor. Oluşturduğunuz yazılımlar ile kişiye özel olarak robotunuzu ortaya çıkarmanız mümkün. Ufak işlemlerle tecrübe kazanarak bu konuda uzman olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu