Samsung Smart TV Wi-Fi Sorunu ve Çözümü

Samsung Smart TV‘biz Wi-Fi veya herhangi bir ağa bağlıysa, akış hizmetleri, hava durumu bilgileri ve arama gibi çeşitli özellikler hayatınızda akıllı ve rahat hale gelir. Ancak TV ağınızda bu özellikleri kullanmanıza engel olan sorunlar yaşıyorsanız ilk baş ağınızı nasıl kontrol edeceğinizi nasıl düzeleceğinizi bilmeniz gerekir. Bunun için samsung smart tv wi-fi sorunu ve çözümü hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Ağ Durumu Kontrol ve Sorun Giderme

Smart TV’nizi internete bağlama da sorun yaşıyorsanız ilk olarak ağ durumuna göz atmanız gerekir. İnternet bağlantı ayarlarınızı kontrol ettiğimizde bağlantının hangi noktada hata verdiğini görebilirsiniz. Ağ durumu ekranında TV, yönlendirici ve internetin bağlantı durumu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Mavi noktalar bağlantı anlamına gelirken kırmızı X, bağlantı olmadığı anlamına gelmektedir.

Ağ Sorununu Giderme Yolları

TV veya yönlendirici bağlı değilse, TV ve yönlendiriciyi kontrol etmeniz gerekir.

Aşağıda kontrol adımları yer almaktadır;

  • Yönlendiriciye bağlanan tüm kabloların bağlandığını kontrol edin,
  • Yönlendiriciyi yeniden başlatın, hatta gücü bir süreliğine kesin, 1 dakika bekleyin ve yeniden ağa bağlayın,
  • Yönlendiriciyi başka bir cihaza bağlamayı deneyin. O cihazda çalışıyorsa sorun TV ile ilgilidir. Çalışmıyorsa sorun giderici ile ilgilidir.

Bu adımları kontrol ettiğinizde yönlendirici de büyük sorun olmadığı takdirde bağlantı sorununu çözersiniz. Eğer yönlendirici internete bağlı değilse, internet sağlayıcısında sorun vardır. İnternet sağlayıcısıyla iletişime geçmeniz gerekir.

İnternet Bağlantısı İçin İpuçları

İnternet bağlantısı ile ilgili bir sorun olduğunda deneyebileceğiniz alternatif yollar da vardır.

Bu yollar aşağıdaki gibidir;

  • Kablosuz bir bağlantı kullanıyorsanız modem ile tv arasındaki mesafe 15,2 metre içinde olmalıdır. Aralarında herhangi bir engel olmamalıdır. Eğer engel veya mesafe varsa kablosuz güçlendirici kullanmalısınız.
  • IP ayarlarını kontrol etmeniz gerekir. Bunun için Ayarlar, Ağ, Ağ Ayarları ve IP Ayarları adımlarını takip etmelisiniz.
  • Yazılım güncellemesi olup olmadığını sürekli takip etmeniz gerekir. Güncelleme olduğunda güncellemelisiniz.
  • TV’nin kendi kendine tespit özelliğini denemeniz gerekir. Bunun için Ayarlar, Destek, Kendi Kendine Tespit adımlarını takip etmelisiniz.
  • Bağlantı sorunları devam ediyorsa fabrika ayarlarına dönmelisiniz.

Bu adımlar ile internet bağlantısını güçlendirebilirsiniz. İnternet bağlantınızı olduğundan daha hızlı çekmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu