SolidWorks Sistem Gereksinimleri

SolidWorks sistem gereksinimleri birçok geliştirici, mühendis ve mimar tarafından merak edilen bir konudur. SolidWorks üç boyutlu modellemeler ve tasarımlar yapmaya yarayan bir yazılım olduğu için ortalamanın üstünde bir işlemci ve grafik gücüne ihtiyaç duymaktadır. Bu içeriğimizde Solidworks tarafından son olarak piyasaya sürülen SolidWorks 2021 sistem gereksinimleri nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

SolidWorks Sistem Gereksinimleri

SolidWorks hem birçok uzman hem de birçok işletme tarafından aktif olarak kullanılan, oldukça profesyonel ve bir o kadar da donanım gücüne ihtiyaç duyan yazılımdır. Bu yazılımı kullanabilmek için öncelikle birçok bilgiye sahip olmak, daha sonrasında da güçlü bir bilgisayara sahip olmak gerekir. Bu ikisinin olmadığı durumlarda yazılımı kullanmak imkânsız hale gelecektir. Çalışmalar gerçekleştirebilmek ve bu yazılımı öğrenebilmek için SolidWorks yazılımını indirmeden önce bilgisayarınızın bu yazılımı kaldırıp kaldıramayacağını öğrenmeniz gerekiyor.

SolidWorks Önerilen Sistem Gereksinimleri

SolidWorks önerilen sistem gereksinimleri oldukça genel bir başlık altında incelenmektedir. Fakat SolidWorks resmî web sitesi üzerinde yapılan paylaşımlarda yazılımı kullanabilmek için donanım parçalarının sahip olması gereken minimum performansları belirtilmiştir. Bu yüzden bilgisayar parçalarından anlamıyorsanız nasıl bir bilgisayara sahip olmanız gerektiğini anlamamış olabilirsiniz. Daha iyi anlamak için ise aşağıdaki listeyi ince bir şekilde inceleyebilirsiniz.

  • Bireysel kullanım için Windows 10 PRO 64 Bit İşletim Sistemi bulunmalıdır. Bunun dışında Windows Server 2019, 2016 veya MacOS BigSur, Catalina ve Mojave sürümleri kullanılmaktadır.
  • İşlemci oldukça güçlü olmalıdır. Bu yüzden belirtilen ana değer 3.3GHz üzeri işlemcilerdir. Bunlara örnek olarak AMD Ryzen 5 2600 veya Intel Core i5 10600K İşlemci modelleri veya üstü tercih edilebilir.
  • 16GB ve üzeri RAM önerilmektedir. Genellikle çift kanallı (2×8), CL16 değerinde ve 3000MHz üzeri RAM tercihi yapılmaktadır. Ayrıca ECC RAM önerilmektedir.
  • Ekran kartı grafik gücü açısından en önem verilmesi gereken donanım parçasıdır. NVIDIA GTX 1080TI veya AMD Radeon RX 5600 XT üzeri ekran kartları iş görür olarak nitelendirilmektedir. Fakat onaylanmış olan ekran kartları olarak Quadro RTX 3000 ve üstü ekran kartları önerilir.
  • En az 20-30GB depolama alanına sahip SSD disklerin kullanılması gerekmektedir. Burada performans artışı isteniyorsa M.2 SSD kullanımı da yapılabilir.

Listeden de anlaşılacağı üzere SolidWorks yazılımı oldukça güçlü donanım ögelerine ihtiyaç duymaktadır ve bu yazılımı tam anlamıyla kullanabilmek için yazılımı her anlamıyla anlamanız ve öğrenmeniz gerekir.

SolidWorks Önerilen Sistem Gereksinimleri
SolidWorks Önerilen Sistem Gereksinimleri

SolidWorks Günlük Bilgisayarlarda Çalışır Mı?

SolidWorks kullanım amacına göre farklı donanım ögelerine ihtiyaç duyabilir. Fakat genellikle üst performans sunan donanım ögelerine sahip olmak gerekir. Günlük kullanım için üretilen bilgisayarlarda SolidWorks gibi yazılımları kullanmak maalesef mümkün değildir. Fakat oyun bilgisayarı gibi gelişmiş donanımlara sahip bilgisayarlarda SolidWorks yazılımını rahatça kullanabilirsiniz. İşleri büyütmek isterseniz ve bu yazılımı çok daha detaylı bir şekilde kullanmaya başlarsanız Sunuculara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Umarız Solidworks sistem gereksinimlerini daha iyi anlayabilmiş ve kavrayabilmişsinizdir. İsteklerinize ve amaçlarınıza en uygun bilgisayara en kısa süre içerisinde sahip olmanız dileğiyle.

Ayrıca benzer bir yazılım olan AutoCad Sistem Gereksinimlerini incelemek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu