Sonsuzluk İşareti ∞ Nasıl Yapılır?

Sonsuzluk işareti başı ve sonu olmayan, ebedi anlamında kullanılan ve şekil olarak da yan yatmış sekize benzeyen bir işarettir. İngilizcesi infinity sign ya da infinity symbol olan sonsuzluk işareti lemniskat eğrisi olarak da bilinir. Daha çok Matematik alanında kullanılan bir simgedir. Her ne kadar bilimsel alanda kullanılsa da Facebook, instagram, Twitter gibi sosyal medyada da çok sık karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden özellikle daha çok bilgisayar başında zaman geçirenler, klavye de sonsuzluk işaretinin nasıl yapıldığını merak etmektedirler. Sonsuzluk sembolünü bilgisayarda klavye ile yapmak için belli bir tuş kombinasyonu gerekmektedir. Windows ve Mac işletim sistemi bilgisayar kullananlar, sonsuzluk simgesini yapmak için belli bir tuş kombinasyonu kullanması gerekmektedir. Ayrıca bu kombinasyonu Word, Excel gibi office programlarında da kullanabilirsiniz.

Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Windows işletim sistemi bilgisayarlarda klavye ile bu işareti yapmak için Alt+8734 = ∞ tuşlarına sırası ile basmak gerekmektedir. Şayet ∞ yerine üçgen ▲ işareti çıkıyor ise Alt+256 = ∞ tuşlarına sırası ile basmak gerekmektedir. Word, Excel gibi office programlarında sonsuzluk simgesi yapmak için yine aynı tuş kombinasyonunu kullanabilir yada Ekle > Simge > Tüm Simgeler seçenekleri ile sonsuzluk işaretini ekleyebilirsiniz.

sonsuzluk işareti

Şayet bu tuşlamalar ile sonsuzluk işareti yapamıyorsanız, bu işareti yapmak için bilgisayarınızda arama tuşuna basın. Arama tuşu yanında büyüteç simgesi ile gösterilmektedir. Buraya Karakter Eşlem yazınız ve Enter tuşuna basınız. Karakter eşlem sekmesi açıldıktan sonra ise Unicode’a git yazan kısma 221E yazıp Enter tuşuna basınız. Sonsuzluk sembolü karşınıza çıkacaktır.

sonsuzluk işareti

Mac işletim sistemi bilgisayar kullananlar ise sonsuzluk simgesi yapmak için Option+5 = ∞ tuşlaması yeterlidir.

Sonsuzluk İşareti Kopyala

Sonsuzluk işaretini en kolay şekilde kopyala yapıştır yöntemi ile yapabilirsiniz. Buradan kopyalayabilirsiniz ve Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp, TikTok, hikayeler gibi uygulamalarda istediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Sonsuzluk İşareti ve Mustafa Kemal Atatürk

Sonsuzluk İşareti ülkemizde daha çok Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘e Türk Milletinin özlem, hasret ve minnet duysunu anlatmak için kullanılmaktadır. Özellikle 10 Kasım anma törenlerinde büyük lider Atatürk‘ün ölüm yılı 1938, sondaki sekiz rakamı sonsuzluk işareti ile simgelenir ve bu şekilde Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp gibi sosyal medya da paylaşımda bulunulmakta ve hikayelerde paylaşımda bulunulmaktadır. Şimdi 10 Kasım‘da kullanabileceğiniz sonsuzluk işareti ve Mustafa Kemal Atatürk temalı resim ve fotoğraflarla sizleri baş başa bırakalım.

Birbirinden Güzel Sonsuzluk İşareti Resimleri

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.