Blog

Sonsuzluk İşareti ∞ Nasıl Yapılır?

Sonsuzluk işareti cep telefonları ve Windows ve Mac işletim sistemli bilgisayarlarda kolayca kopyala yapıştır ile yapılabilir. Sonsuz işareti özellikle bilgisayarlarda klavye ile yapmak için belli bir tuş kombinasyonu kullanmak gerekmektedir. Bu tuş kombinasyonunu Word ve Excel gibi Office programlarında kullanarak kolayca yapabiliriz. Ama özellikle cep telefonlarında sonsuzlukişaretini daha çok Facebook, instagram, Twitter gibi sosyal medyada veya Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarında kopyala yapıştır yöntemi ile yapabiliriz. Yazımızın devamında Word ve Excel de sonsuzluk işareti nasıl yapılır ve cep telefonlarında kolayca kopyala ve yapıştır yöntemini göreceksiniz.

Sonsuzluk İşareti Kopyala ∞ ∞ ∞

Sonsuz işaretini yukarıda kopyala yaparak hem cep telefonunuza hemde bilgisayarınızda otomatik olarak kopyalayabilir ve Facebook, instagram, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya uygulamalarında paylaşım yaparken yada hikaye yada durumlarda, Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarında durumlarda veya mesajlaşmalarınızda sonsuz işareti kullanabilirsiniz.

sonsuzluk işareti

Windows ve Mac Bilgisayarlarda Sonsuz İşareti Yapmak

Sonsuzluk sembolü Windows ve Mac işletim sistemli bilgisayarlarda Word ve Excel’de yapmak için belli bir tuş kombinasyonu gerekmektedir. Windows’da klavye kullanarak bu sembolü yapmak için Alt+8734 tuşlarına sırası ile basmanız gerekmektedir; Alt+8734 = ∞ . Şayet bu tuş kombinasyonuna bastığınız zaman ▲ işareti çıkıyor ise Alt+236 tuşlarına sırası ile basmanız yeterlidir, Alt+236 = ∞ .

sonsuzluk işareti

Word ve Excel de yukarıda bahsettiğimiz tuş kombinasyonu işe yaramıyor ise 2 yöntemle de sonsuzluk işaretini kolayca yapabilirsiniz. Word de sonsuzluk simgesi yapmak için; Ekle > Simge > Tüm Simgeler yolunu izleyiniz. Açılan simge penceresinde ekranın sol üst köşesinde Yazı tipi seçeneğini Arial yapınız. Karakter kodu kısmına 221E yazınız ve Enter tuşuna basınız. Sonsuzluk işareti kodu karşınıza çıkacaktır. Pencerede bulunan Ekle butonuna basarak simgeyi Word’e ekleyebilirsiniz. Ayrıca simge penceresinde sonsuzluk işaretinin Unicode Infinity olarak belirlendiğini göreceksiniz. Infinity İngilizce bir kelimedir ve Türkçe anlamı sonsuzluk demektir.

sonsuzluk işareti

Excel’de de benzer bir yol izleyerek sonsuzluk işaretini yapabilirsiniz. Excel’de Ekle > Simge yolunu izleyerek simge penceresi karşınıza çıkacaktır. Aynı şekilde Yazı tipi Arial ve Karakter Kodu kısmına 221E yazıp Enter tuşuna basınız. Word’de olduğu gibi karşınıza sonsuzluk simgesi çıkacaktır. Aynı şekilde pencerede bulunan Ekle butonuna basarak simgeyi Excel’e ekleyebilirsiniz.

Bir diğer yol ise Karakter Eşlem kullanarak sonsuzluk sembolüne ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınızın Başlat kısmındaki arama bölümüne Karakter Eşlem yazınız ve Enter tuşuna basınız. Açılan pencere Karakter Eşlem penceresidir. Bu pencerede Yazı tipi Arial seçiniz ve Karakter kümesi Unicode olduğundan emin olunuz. Unicod’a git seçeneğine 221E yazıp Enter tuşuna basınız. Karşınıza sonsuzluk işareti çıkacaktır.

sonsuzluk işareti

Mac işletim sistemli bilgisayarlar da sonsuzluk sembolü yapmak için Option+5 tuşlaması yapmanız yeterlidir; Option+5 = ∞ .

Cep Telefonlarında Sonsuz İşareti Nasıl Yapılır?

Android cep telefonlarının klavyesinde bulunan numerik kısmında yada emoji kısmında sonsuz işareti bulmanız mümkündür. iPhone cep telefonlarında da aynı şekilde numerik kısımda yada emoji kısmında bulabilirsiniz. Yada Çok daha kolay bir yol olan kopyala – yapıştır yöntemini kullanabilirsiniz.

sonsuzluk işareti
Sonsuzluk İşareti Hakkında Genel Bilgi

Sonsuz kelimesi Yunanca Lemniscate kelimesinden gelmektedir. Bu yüzden Lemniskat Eğrisi olarak da bilinir. İngilizce de ki lazy eight yani Türkçe anlamıyla yan yatmış sekiz (Kelebek sekiz veya sekiz eğrisi) olarak da ifade edilmektedir. Matematikte sonsuzluk işareti ilk olarak 1655 yılında John Walls tarafından ortaya atılmıştır. Ama şeklinin nasıl ortaya çıktığı hakkında kesin bilgi yoktur. Sadece tarihi bazı yazılarda omega’dan (ω) esinlenilerek tasarımının ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu sembol matematik dışında Fizik ve Metafizik alanlarında da kullanılmaktadır. Bilgisayar ve internet dünyasındaki kodlaması aşağıdaki tablodaki gibidir.

sonsuzluk işareti
HTML∞ or ∞
ASCII code236
UnicodeU+221E
LaTeX\infty
MATLAB\infty

Sonsuzluk emojisi günümüzde de matematik sembolü olmasının dışında özellikle sosyal medya da sık sık kullanılmaktadır. Bu işaret ile sevgi, hasret, özlem dile getirilmektedir. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu ve Lideri olan Mustafa Kemal Atatürk ile özdeşleştirilmiştir. Ulu liderimizin ölüm tarihi olan 10 Kasım 1938 ‘de ki sekiz rakamı sonsuzluk işareti olarak yazılmaktadır ve resmedilmektedir; 10 Kasım 193∞ . Bu şekilde her 10 Kasımda ve resmi bayram ve törenlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk büyük Türk Milleti tarafından anılırken 1881 – 193 ∞ şeklinde paylaşımlar sıkça Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya paylaşımlarında, sosyal medyaya ait hikayeler kısmında ve Whatsapp durum paylaşımlarında sıkça karşımız çıkmaktadır.


Etiketler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı