Ana Sayfa Blog Sonsuzluk İşareti ∞ Nasıl Yapılır?

Sonsuzluk İşareti ∞ Nasıl Yapılır?

Aşağıda ki “kopyala” butonuna basarak sonsuzluk işareti kopyalayıp istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Sonsuzluk sembolü en kolay şekilde kopyala yapıştır yöntemi ile yapılır. Buradan veya hemen başlığın yanından kopyalayabilirsiniz ve Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp, TikTok, hikayeler gibi uygulamalarda istediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz. Ayrıca Windows ve Mac işletim sistemli bilgisayarlarda klavye kullanarak sonsuzluk sembolü yapmak için farklı tuş kombinasyonları kullanmak gerekmektedir. Word ve Excel gibi office programlarında bu tuş kombinasyonunu kullanarak yapabilirsiniz. Bilgisayarda bu işareti yapmak için gerekli bilgiler aşağıda verilmiştir.

Sonsuzluk İşareti Kopyala ∞

Sonsuzluk İşareti Anlamı ve Kullanım Alanları

Sonsuzluk işareti başı ve sonu olmayan, ebedi anlamında kullanılan ve şekil olarak da yan yatmış sekize benzeyen bir işarettir. İngilizcesi infinity sign ya da infinity symbol olan sonsuzluk sembolü lemniskat eğrisi olarak da bilinir. Daha çok Matematik alanında kullanılan bir simgedir. Her ne kadar bilimsel alanda kullanılsa da Facebook, instagram, Twitter gibi sosyal medyada da çok sık karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden özellikle daha çok bilgisayar başında zaman geçirenler, klavye de sonsuzluk işaretinin nasıl yapıldığını merak etmektedirler. Sonsuzluk sembolünü bilgisayarda klavye ile yapmak için belli bir tuş kombinasyonu gerekmektedir. Windows ve Mac işletim sistemi bilgisayar kullananlar, sonsuzluk simgesini yapmak için belli bir tuş kombinasyonu kullanması gerekmektedir. Ayrıca bu kombinasyonu Word, Excel gibi office programlarında da kullanabilirsiniz.

Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Windows işletim sistemi bilgisayarlarda klavye ile bu işareti yapmak için Alt+8734 = ∞ tuşlarına sırası ile basmak gerekmektedir. Şayet yerine üçgen ▲ işareti çıkıyor ise diğer alternatif olan Alt+256 = ∞ tuşlarına sırası ile basmak gerekmektedir. Word, Excel gibi office programlarında sonsuzluk simgesi yapmak için yine aynı tuş kombinasyonunu kullanabilir yada Ekle > Simge > Tüm Simgeler seçenekleri ile sonsuzluk işaretini ekleyebilirsiniz.

sonsuzluk işareti

Şayet bu tuşlamalar ile sonsuzluk işareti yapamıyorsanız, bu işareti yapmak için bilgisayarınızda arama tuşuna basın. Arama tuşu yanında büyüteç simgesi ile gösterilmektedir. Buraya Karakter Eşlem yazınız ve Enter tuşuna basınız. Karakter eşlem sekmesi açıldıktan sonra ise Unicode’a git yazan kısma 221E yazıp Enter tuşuna basınız. Sonsuzluk sembolü karşınıza çıkacaktır.

sonsuzluk işareti

Mac işletim sistemi bilgisayar kullananlar ise sonsuzluk simgesi yapmak için Option+5 = ∞ tuşlaması yeterlidir option tuşuna basılı tutarak 5 rakamını tuşlayınız.

Tarihçesi

Sonsuzluk simgesi (∞) hiç bitmeyen bir çizgiyi temsil etmektedir. İlk kez John Wallis tarafından 1650’lerin ortalarında kullanılmıştır. Walls bu işaretin esin kaynağı olarak Yunan alfabesinde ki ω harfinden esinlenmiş olduğu düşünülmektedir. Bu işaretin HTML kodları ise şu şekildedir.

html infinity decimal : ∞

html infinity hex : ∞

html infinity named : ∞

Sonsuzluk İşareti ve Mustafa Kemal Atatürk

Sonsuzluk simgesi ülkemizde daha çok Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘e Türk Milletinin özlem, hasret ve minnet duysunu anlatmak için kullanılmaktadır. Özellikle 10 Kasım anma törenlerinde büyük lider Atatürk‘ün ölüm yılı 1938, sondaki sekiz rakamı sonsuzluk işareti ile simgelenir ve bu şekilde Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp gibi sosyal medya da paylaşımda bulunulmakta ve hikayelerde paylaşımda bulunulmaktadır. Şimdi 10 Kasım‘da kullanabileceğiniz sonsuzluk işareti ve Mustafa Kemal Atatürk temalı resim ve fotoğraflarla sizleri baş başa bırakalım.

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

Radyasyon Nedir? Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlerle radyasyon nedir ve radyasyonun zararları nelerdir konusuna değineceğiz. Teknoloji sayesinde pek çok gelişme ortaya çıkmıştır. Bu durum sonucunda insanlar,...

Bilgisayarda Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir? Adım Adım Anlatım

Bugün sizlerle modem wifi şifresi nasıl değiştirilir konusuna değineceğiz. Çağımızın gelişen teknolojilerinin en büyüğü elbette internettir. Bizler de internete ulaşmak için dünyadaki...

Windows 10 Giriş Şifresini Kaldırma Nasıl Yapılır?

Windows işletim sistemi dünyada en çok kullanılan bilgisayar sistemidir. Bu yüzden en iyi performansa gelmesi için sürekli güncelleme yapılıyor. Windows doğrudan Microsoft'un...

instagramda Beğeni Yapamıyorum Sorunu ve Çözümü

Günümüzde tüm sosyal medyada olduğu gibi İnstagram platformunda da çeşitli sorunlar yaşamaktayız. İnstagramda yaşadığımız bu sorunlardan birisi de "instagramda beğeni yapamıyorum" sorunudur....

Son Yorumlar