Blog

Sosyal Medya Kısaltmaları; KT, FF, TBT, SS, UNF, GT, DM, SFS Ne Demek?

Android telefon kullanımının her geçen gün artmasıyla birlikte ilgi odağı haline gelen sosyal medya kullanımını da tetikleyerek, günümüzde oldukça popüler bir hale getirmiştir. Başta Facebook, İnstagram ve Twitter olmak üzere bir çok sosyal medya platformu dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Bu sosyal siteler içerisinde en sık kullanılanların başında gelen İnstagram’da, günde milyonlarca paylaşım yapılmaktadır. Fotoğraf, video ve hikaye (stories) paylaşımı da çokça yerini almaktadır. Bu paylaşımlarla birlikte diğer kullanıcıların da ekledikleri KT, FF, TBT, SS,UNF,GT,DM, SFS gibi kısaltmalar, sosyal medya kullanıcıları KT ne demek, FF ne demek, UNF ne demek, SFS ne demek gibi sorular sormaktadırlar. Aşağıdaki yazımda sizlere bunların en sık kullanılanlarını derledim.

Sosyal Medya Kısaltmaları

DM Ne Demek: DM Instagram platformunda mesajlaşma bölümü olan Direct Message (Direkt Mesaj)’ın kısa halidir. Atılan yorumlarda “DM‘ye gel, DM‘den atabilirsin, DM‘den gönderdim” gibi kısaltmaların kullanılma amacı kısaca sadece o kişiye özel mesaj atılmasıdır.

SS Ne Demek: SS kısaltması, Instagramla sınırlı kalmamakla birlikte çoğu platformda karşılaşabileceğiniz bir kısaltmadır. Herhangi bir yazılı metin, görsel veya telefonunuzda o an yaptığınız herhangi bir işlemi daha sonra bir fotoğraf olarak kullanmak için galerinize kaydetme amacıyla yapılan; “Screenshot“, yani “Ekran fotoğrafı” kelimesinin kısa halidir. “SS” yani Ekran fotoğrafı alma işlemi her telefonda değişkenlik gösterebilmekle birlikte, genel olarak Android telefonlarda; “ses kısma tuşu ile ekran kilitleme tuşuna” aynı anda birkaç saniye basmanız, o andaki ekranınızı kaydetmek için yeterli olacaktır.

sosyal medya kısaltmları

GT Ne Demek: Kullandığınız herhangi bir sosyal medya platformunda, bir çeşit takipçi arttırma yöntemidir. “GT“, “Geri Takip” anlamına gelmektedir. Daha açıkçası; “Beni takip edeni, ben de takip ederim” demektir.

UNF Ne Demek: UNF, unfollow anlamına gelmektedir. Türkçesi “takipten çıkarmak, takip etmekten vazgeçmek” anlamlarına gelen bu kısaltmayı, unf=unf şeklinde de görebilirsiniz. Bu da; “Beni takipten çıkaranı ben de takipten çıkarırım.” demektir. Bir başka deyişle takip ettiğiniz birini takipten çıkarırsanız, “unf” yapmış olursunuz ve takipten çıkardığınız kişi de sizi takip etmekten vazgeçecek, takip listesinden çıkaracaktır.

KT, FF, TBT Ne Demek

TBT Ne Demek: TBT, açılımı Throwback Thursday şeklinde olan bu kısaltma, Türkçeye; “Perşembe gününe geri dönüş” olarak çevrilmektedir. Başta instagram olmak üzere çoğu platformda da milyonlar tarafından kullanılmaktadır. İnsanlar daha önceden çektikleri aylık, yıllık fotoğraflarını ya da videolarını ” #tbt ” hashtag’i aracılığıyla Perşembe günleri paylaşabilirler. Paylaşılan içerik daha fazla kişiye ulaşır ve eskiye ait olduğunu da böylece belirtmiş olurlar.

#tt veya TT Ne Demek: “TT“, Trending Topics anlamı taşımaktadır. Türkçesi “Popüler Başlıklar” olan bu kısaltmanın “yükselen, trend yani popüler hale gelen başlık gibi anlamları vardır. Twitter’da yer alan bu özellik, bilgisayar veya telefon ekranınızda, sırasıyla; bilgisayar ekranınızda sağ sütunda veya telefonunuzda “Gündem” başlığı altında bulabilirsiniz.

KT Ne Demek: “KT” ise takipçi arttırmanın bir başka çeşidi olarak karşımıza çıkmakla birlikte, “Karşılıklı takip” anlamına gelmektedir. Paylaşımların altında “KT” yorumunu gördüğünüzde, akla gelecek anlam, yorumu paylaşan kişiyi takip etmeniz halinde o da sizi takip edecek olmasıdır.

FF Ne Demek: “FF” açılımı Friday Follow, dilimizde Takip ve Cuma kelimelerinin baş harflerini taşıyan bu kısaltma, ilginizi çeken ve sizi takip edenlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğünüz Twitter hesaplarını takipçilerinize duyurmak için kullanılmaktadır. Diğer sosyal medya hesaplarında “Friend Feed” anlamında da kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu