Facebook, instagram TBT ne demek, Twitter, TikTok; KT, FF, SS, UNF, GT, DM, SFS

Facebook, instagram, Twitter, TikTok gibi bir çok sosyal medya uygulamasında paylaşılan fotoğraflarda yada yazılarda “KT, FF, TBT, SS, UNF, GT, DM, SFS” gibi bir çok kısaltma karşımıza çıkmaktadır

Bu paylaşımlarla birlikte diğer kullanıcıların da ekledikleri KT, FF, TBT, SS,UNF,GT,DM, SFS gibi kısaltmalar, sosyal medya kullanıcıları TBT ne demek, KT ne demek, FF ne demek, UNF ne demek, SFS ne demek, tbt ne demek gibi sorular sormaktadırlar. Aşağıdaki yazıda sizlere bunların en sık kullanılanlarını bulacaksınız. Ayrıca Wtf ne demek için ilgili yazımıza bakmak isteyebilirsiniz.

Sosyal Medya Kısaltmaları

SS Ne Demek: SS kısaltması, Instagramla sınırlı kalmamakla birlikte çoğu platformda karşılaşabileceğiniz bir kısaltmadır. Herhangi bir yazılı metin, görsel veya telefonunuzda o an yaptığınız herhangi bir işlemi daha sonra bir fotoğraf olarak kullanmak için galerinize kaydetme amacıyla yapılan; “Screenshot“, yani “Ekran fotoğrafı” kelimesinin kısa halidir.

SS” yani Ekran fotoğrafı alma işlemi her telefonda değişkenlik gösterebilmekle birlikte, genel olarak Android telefonlarda; “ses kısma tuşu ile ekran kilitleme tuşuna” aynı anda birkaç saniye basmanız, o andaki ekranınızı kaydetmek için yeterli olacaktır.

DM Ne Demek: DM Instagram platformunda mesajlaşma bölümü olan Direct Message (Direkt Mesaj)’ın kısa halidir. Atılan yorumlarda “DM‘ye gel, DM‘den atabilirsin, DM‘den gönderdim” gibi kısaltmaların kullanılma amacı kısaca sadece o kişiye özel mesaj atılmasıdır.

tbt ne demek 2
tbt ne demek

GT Ne Demek: Kullandığınız herhangi bir sosyal medya platformunda, bir çeşit takipçi arttırma yöntemidir. “GT“, “Geri Takip” anlamına gelmektedir. Daha açıkçası; “Beni takip edeni, ben de takip ederim” demektir.

UNF Ne Demek: UNF, unfollow anlamına gelmektedir. Türkçesi “takipten çıkarmak, takip etmekten vazgeçmek” anlamlarına gelen bu kısaltmayı, unf=unf şeklinde de görebilirsiniz. Bu da; “Beni takipten çıkaranı ben de takipten çıkarırım.” demektir.

Bir başka deyişle takip ettiğiniz birini takipten çıkarırsanız, “unf” yapmış olursunuz ve takipten çıkardığınız kişi de sizi takip etmekten vazgeçecek, takip listesinden çıkaracaktır.

KT, FF, TBT Ne Demek

TBT Ne Demek: TBT, açılımı Throwback Thursday şeklinde olan bu kısaltma, Türkçeye; “Perşembe gününe geri dönüş” olarak çevrilmektedir. Başta instagram olmak üzere çoğu platformda da milyonlar tarafından kullanılmaktadır.

İnsanlar daha önceden çektikleri aylık, yıllık fotoğraflarını ya da videolarını ” #tbt ” hashtag’i aracılığıyla Perşembe günleri paylaşabilirler. Paylaşılan içerik daha fazla kişiye ulaşır ve eskiye ait olduğunu da böylece belirtmiş olurlar.

#tt veya TT Ne Demek: “TT“, Trending Topics anlamı taşımaktadır. Türkçesi “Popüler Başlıklar” olan bu kısaltmanın “yükselen, trend yani popüler hale gelen başlık gibi anlamları vardır.

Twitter’da yer alan bu özellik, bilgisayar veya telefon ekranınızda, sırasıyla; bilgisayar ekranınızda sağ sütunda veya telefonunuzda “Gündem” başlığı altında bulabilirsiniz.

tbt ne demek

KT Ne Demek: “KT” ise takipçi arttırmanın bir başka çeşidi olarak karşımıza çıkmakla birlikte, “Karşılıklı takip” anlamına gelmektedir. Paylaşımların altında “KT” yorumunu gördüğünüzde, akla gelecek anlam, yorumu paylaşan kişiyi takip etmeniz halinde o da sizi takip edecek olmasıdır.

FF Ne Demek: “FF” açılımı Friday Follow, dilimizde Takip ve Cuma kelimelerinin baş harflerini taşıyan bu kısaltma, ilginizi çeken ve sizi takip edenlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğünüz Twitter hesaplarını takipçilerinize duyurmak için kullanılmaktadır. Diğer sosyal medya hesaplarında “Friend Feed” anlamında da kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu