Steam Ağına Bağlanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Bu konumuzda Steam konusunda yaşanan sıkıntılardan bahsedeceğiz. Bu gibi sorunlardan birisi olan steam ağına bağlanılamıyor hatası adlı sorunun çözümüne ait bazı yöntemleri mevcuttur. Steam ağına bağlanılamıyor adlı sorun çok fazla Steam kullanıcısının yakındığı bir sorun haline gelmiştir.

Böyle bir sorun olmasına rağmen çözümü kendisi gibi zor değil tam tersine gayet basittir. Steam kullanıcıları bu sorunla, programı açtıklarında veyahut açıldıktan kısa bir süre karşılaşıyorlar. Steam kullanıcıları giriş yaparken güçlük çektiklerini de belirtmişlerdir. Steam programını da düzgün şekilde kullanamamalarına sebep olmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ise basit çözümler mevcuttur.

Steam’in İnternet Protokol Kısmını Değiştirme Seçeneği

Steam normal koşullarda veri aktarımı sırasında UDP isimli bir web protokolünü kullanmaktadır. Bulunan kısımda TCP adlı bir seçenek mevcuttur. TCP adlı seçeneği seçmeliyiz. Değiştirmenin ardından ağ hatasını ortadan kaldırma olasılığı vardır.

Şu adımları uygulayabilirsiniz;

  • Masaüstünden Steam kısayoluna sağ tıklama yapınız ardından özellikler adlı seçeneğine tıklayın. Programın yüklü olduğu bölüme giderek ‘Steam.exe’ adlı dosyasından yeniden sağ tıklayarak ‘Kısayol oluştur’ adlı seçeneğine tıklayın.
  • Ardından kısayolun özelliklerine giriş yapılınca ‘Hedef’ bölümünü bulun ve ardından buradaki kutucuğun ardına boşluk bırakarak ‘–tcp’ uzantısını ilave edin ve tamam diyerek kapatın.

Bu seçeneklerin sırasıyla yapılması durumunda olması kesin olmamakla birlikte olma olasılığı yüksektir.

Steam Ağına Bağlanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?
Steam Ağına Bağlanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Ağ Bağlantı Sorunlarını Giderme Seçeneği

Steam internet problemi karşınıza geliyor ise, kesinlikle ağ bağlantınızın durumunu test etmelisiniz. İlk başlarda bilgisayarınızın internette sıkıntısız biçimde bağlandığına, modem ve kablolarında bir problem olmadığına dikkat edin. Eğer ağ ayarlarınızda bir değişim yaptıysanız, bu durum da yaşanılan soruna yol açma ihtimali vardır ve bu durumda ayarlarınızı eski hâline almanıza ihtiyaç duyulabilir.

Steam’ı Tekrardan Yükleme Seçeneği

Steam’de birtakım hatalı dosyaların da bağlanma problemlerine yol açma durumu kesinlikle ihtimaller arasında vardır. Programı da bu sebepten ötürü tamamen bilgisayarınızdan silin ve arkasından tekrar kendi sitesinden indirdiğiniz setup yani yükleme dosyasını yükleyerek probleminin çözülüp çözülmediğini test edin.

Sorunu Çözmeden Önce Yapılması Gerekenler

Eğer kendinize ait oyun ve uygulamaları Steam üstünden indirdiyseniz bu tarz verilerinizi yedeklemeniz sizin için faydalı olacaktır. Bunun için ‘Steamapps’ adlı dosyasını bulun ve içerisindeki bütün dosyaları emin bir yere taşıyın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu