Superonline Wifi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Superonline Wifi şifre değiştirme işlemi basit bir kaç işlem ile mümkündür. Yazımızın devamında ki işlemleri bir kere uyguladıktan sonra daha sonra da kolayca şifre değiştirme yapabilirsiniz.

Wi-Fi özelliğine sahip bir internet kullanmak güvenliğiniz tehdit edebilir. İnternetinizin şifresini keşfeden herkes özgürce internetinize erişebilir ve internet üzerinde bulunan cihazlarla iletişim kurabilirler. Bu açıdan bakıldığında Wi-Fi kullanımı oldukça risklidir.

Fakat güçlü ve kırılamaz bir şifre kullanmanız halinde böyle problemlerle karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşmektedir. İnterneti bağlattığınızda varsayılan olarak gelen şifre yerine kendiniz güçlü bir şifre oluşturursanız daha iyi olacaktır.

Buradan yola çıkarak, bu yazımızda Superonline hizmeti kullanan kullanıcılarımızın Wi-Fi şifrelerini nasıl değiştirebileceklerini anlatacağız. Ayrıca TTNET şifre değiştirme konusuna da bakabilirsiniz.

Superonline WiFi Şifre Değiştirme

Superonline Wi-Fi, modeminiz sayesinde kablosuz bir şekilde internete bağlanmanızı sağlamaktadır. Tüm servis sağlayıcılar gibi Superonline hizmetinde de bir modem almanız veya kiralamanız gerekmektedir.

Bu modem size teslim edildiğinde, modemin arayüzüne bağlanabileceğiniz bir IP adresi ve giriş kullanıcı adı ile şifresi verilir. Eğer ki bu bilgilere hiçbir zaman sahip olmadıysanız veya öğrenmediyseniz modem modelinize göre arayüze girmeniz mümkündür.

Superonline ile birlikte Huawei, Tilgin veya Pirelli model bir modem bağlantısı yapılmaktadır. Tüm bu modem modellerinde arayüze erişebileceğiniz IP adresi 192.168.1.1’dir. Eğer ki bu adres üzerinden modem arayüzüne ulaşamıyorsanız Windows CMD yardımıyla modem adresinizi öğrenebilirsiniz.

Daha sonra bu sayfaya giriş yapabilmeniz için sizden bir şifre ve kullanıcı adı istenecektir. Bu kullanıcı adı ve şifre modem kutunuzun üzerinde bulunmaktadır. Eğer bulunmuyorsa kullanabileceğiniz kullanıcı adı ve şifreler şöyledir;

  • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: superonline
  • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: admin
  • Kullanıcı Adı: root – Şifre: superonline

Eğer giriş şifresi daha önceden değiştirildiyse bu kullanıcı adı ve şifrelerle modem arayüzüne erişmeniz mümkün değildir. Şifrenizi hatırlamıyorsanız modeme reset atabilir ve sıfırlayabilirsiniz. Böylece yukarıda verdiğimiz şifrelerle kolaylıkla giriş yapabileceksiniz.

Superonline WiFi Şifre Değiştirme

Modem arayüzüne başarılı bir şekilde girmeyi başardıysanız artık Wi-Fi şifrenizi değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu arayüz aracılığı ile cihazları engelleyebilir, sınırlama getirebilir ve yönetebilirsiniz. Kotalı bir internet kullanıyorsanız kullanımlarınızı da rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Kısacası modem arayüzü sayfası ile internetiniz üzerindeki tüm ayarları değiştirebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Her modemin arayüzü farklı olduğu için Wi-Fi şifre değiştirme sayfasını kendiniz bulmalı veya internetten modeminizin kullanma kılavuzunu edinmelisiniz. Fakat genellikle arayüz içerisindeki menüden “Kablosuz Ayarlar” veya “Wi-Fi Ayarları” gibi sekmelerden şifre değiştirilebilmektedir. Bu sayfalara giderek Wi-Fi adını ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Güvenliğiniz ve internete başka kişilerin erişmesini engellemek için şifrenizin oldukça kuvvetli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca şifrenizi düzenli aralıklarla değiştirmeniz güvenlik açısından daha da faydalı olacaktır. Bu sayede internetinize sizden habersiz kimse erişemeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu