Surround Ses Sistemi Dolby Atmos Nedir?

Bu yazımızda sizlerle dolby atmos nedir ve nerelerde kullanılır hakkında genel bir bilgi vereceğiz. Teknolojinin gelişmesi ile ses ve görüntü sistemleri de üst düzeye çıkmıştır.

Artık filmler eskisi gibi sadece sıradan sahnelerden oluşmuyor. Sanal efektler kullanılarak yapılan tüm filmler izleyicisini filmin bir parçası haline getiriyor.

Bir sinemada film izleyen seyircini filmin tam parçası haline getiren ikinci önemli parça ses efektleridir. Sesler sadece ekrandan yayılmıyor, izleyicinin dört bir tarafından yayılarak onu filmin içine çekiyor. Bunun için farklı ses teknolojileri kullanılıyor.

Ayrıca bakınız: Gps nedir?

Dolby Atmos Nedir ve Bu Teknolojiyi Ev Sinemasında Uygulamak Mümkün Müdür?

Dolby Atmos, Dolby Laboratories tarafından surround ses üretmek üzere tasarlanmış yeni nesil bir teknolojidir. İlk olarak 2012’de bazı sinemalarda Brave (Braveheart) filmi ile kullanıldı ve şu anda birkaç sinemada kullanılıyor.

Şimdi 100’den fazla filmin Dolby Atmos’da kaydedilmiş bir film müziği var. Bu teknoloji, hem kayıt hem de dinleme açısından ortam sesinin geliştirilmesinde niteliksel olarak yeni bir aşamayı temsil etmektedir. Dolby Atmos, ses parçasının kanallar arası kaydını sağlamaz, ancak ses görüntülerinin ses mühendisinin amacına uygun olarak uzaya yerleştirilmesini sağlar.

Böyle bir parçayı çalarken, sistemde kaç hoparlörün kullanıldığı göz önüne alındığında, Dolby Atmos işlemci gerçek zamanlı olarak kaydedilen surround ses görüntüsünü yeniden oluşturur. Bu nedenle, sinemada 64 veya daha az hoparlör olmasına bakılmaksızın ses kalitesi en iyi olacaktır, yani her sistemin spesifik bileşimi nihai sonucu etkilemeyecektir.

surround ses sistemi dolby atmos
surround ses sistemi, dolby atmos

Dolby Atmos Sistem Farkı

5.1 veya 7.1 yapılandırması olan sinema salonlarıyla karşılaştırıldığında Dolby Atmos sistemi aşağıdaki farklara sahiptir:

  1. Ön (veya ekran) hoparlör sayısı üçten beşe çıkar. Bu, sesi ekranda önemli bir boyutla olanlara daha doğru bir şekilde bağlamanızı sağlar.
  2. Birkaç arka / yan hoparlör şimdi ekranın kendisinden başlıyor ve daha önce olduğu gibi yan duvarın uzunluğunun sadece 2 / 3’ünü işgal etmiyor.
  3. Ekrandan arka duvara, her biri yan duvarlardan eşit mesafede monte edilen iki sıra tavan hoparlörü görünür ve bu hoparlörler arasındaki mesafe, arka / yan hoparlörler arasındaki mesafeye eşittir.
  4. Sol ve sağ taraf için iki subwoofer kanalı (öne ek olarak) görünür.
  5. Her hoparlör, yan / arka kanallar için hoparlör gruplarına birleştirilmenin aksine amplifikatörden kendi sinyalini alır.

Dolby Atmos ve Ev Sineması

Bu teknolojiyi evde uygulamak için her şeyden önce sütun sayısını arttırmak gerekir. Tavana dört (ideal) veya en az iki (minimum) hoparlörün monte edilmesi gerekir. Bu, birçok ev veya daire için zor ve bazen imkansız göründüğünden, ek vericilerin yukarı çıktığı sıradan konuşmacıların görünümünü göreceğiz.

Özel sinyal işleme algoritmaları kullanırken ve ses dalgalarının odanın tavanından yansıması nedeniyle, bu yayıcılar tavan hoparlörlerinin çalışmasını simüle edecektir. Ön stereo hoparlörleriyle ayrılmak istemeyenler için, üst panellerine yerleştirmek için ek hoparlörler (aynı işlevi yerine getiren) verilir. Yan ve arka hoparlörler için, özellikle bu sistem ölçeklenebilir olduğundan, sayıları istenen ve mümkün olan arasında bir denge olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu