Telefona AAB Nasıl Yüklenir? (Android App Bundle)

Telefona AAB nasıl yüklenir sorusu, elinde AAB dosyası bulunan kişiler tarafından sıkça sorulan ve araştırılan bir sorudur. AAB dosyalarına kolaylıkla ulaşabilmek ve cihazınıza harici olarak indirmek mümkün değildir. Fakat yine de elinizde bir veya daha fazla AAB dosyası bulunuyorsa ve bunun kurulumunu yapmak istiyorsanız, bazı yöntemleri öğrenmeniz gerekiyor. İçeriğimizde Telefona AAB (Android App Bundle) nasıl yüklenir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

AAB (Android App Bundle) Nedir?

AAB, Google tarafından yeni teknoloji olarak belirtilen Android uygulamalarının uzantılarına verilen isimdir. APK dosyalarının yerini alan AAB, APK kadar kolay ulaşılabilir ve kurulabilir bir dosya formatı değildir. Bunun için ilk olarak AAB kavramının ne olduğunu tam olarak anlamalı ve daha sonrasında bununla nasıl işlem yapıldığı hakkında bilgi edinmelisiniz.

AAB (Android App Bundle) Nedir?
AAB (Android App Bundle) Nedir?

Telefona AAB Nasıl Yüklenir?

APK yükleme işlemi bildiğiniz üzere oldukça kolaydır. İndirilmiş bir APK dosyasına tıklamanız halinde direkt olarak kurulum ekranına yönlendirilirsiniz. Fakat AAB için aynısı geçerli değildir. AAB dosyaları hem çok erişilemeyen hem de kullanılmaması gereken dosyalar oldukları için kurulumunun yapılması için farklı yazılımlar kullanmak gerekebilir. Aşağıda bahsedeceğimiz beş uygulamadan kendinize en uygunu seçerek kurulumunu yapabilir ve AAB dosyalarınızı cihazınıza kurabilirsiniz.

XAPKS ile AAB Yükleme

Uzun zamandır piyasada bulunan ve birçok geliştirici tarafından sıklıkla kullanılan uygulamalardan biri olan XAPKS ile AAB dosyalarınızı hızlı bir şekilde cihazınıza kurabilirsiniz. Oldukça basit bir arayüze sahip olan uygulamaya girerek telefonunuzda bulunan AAB dosyasını seçmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra dosyanız kurulacaktır. Ayrıca farklı uygulamalar üzerinde değişiklikler yapabilmenize de olanak sağlamaktadır. XAPKS uygulamasını cihazınıza indirmek için buraya http://play.google.com/store/apps/details?id=io.apkmody.sai tıklayabilirsiniz.

XAPKS ile AAB Yükleme
XAPKS ile AAB Yükleme

APKMirror AAB Yükleyici

Kendi içerisinde büyük bir kütüphane barındıran APKMirror, AAB dosyalarını yüklemek için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan biridir. Bunun için öncelikle APKMirror Installer uygulamasını cihazınıza indirmeniz gerekir. Daha sonrasında ister kendi dosyalarınızdan, isterseniz de APKMirror kütüphanesinden AAB dosyalarını indirebilir ve hızlıca kurulumunu yapabilirsiniz.

Öncelikle APKMirror Installer uygulamasını (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apkmirror.helper.prod) cihazınıza indirin. Daha sonrasında tarayıcınız yardımıyla APKMirror web sitesine girin. Buradan AAB olarak kurmak istediğiniz dosyaları direkt olarak indirebilir ve uygulama yardımıyla kurulumunu sağlayabilirsiniz. Henüz dışarıdan yüklenen AAB dosyalarının kurulumuna izin vermeyen bu uygulama, yakın gelecekte bağımsız dosyaların da kurulumuna izin verecek.

App Bundle Installer ile AAB Yükleme

Oldukça basit bir AAB yükleme yazılımı arayışındaysanız App Bundle tam size göre olabilir. Yalnızca AAB dosyalarının kurulumunun gerçekleştirilmesinde görev alan bu uygulama, kendisi de oldukça düşük boyutlu ve karmaşık olmayan bir yapıya sahiptir. Tek yapmanız gereken uygulamayı açtıktan sonra cihazınızda bulunan AAB dosyasını bulmak ve seçmektir. Geri kalan tüm işlemleri App Bundle Installer sizin için yapacaktır. App Bundle Installer uygulamasını Google Play üzerinden hızlıca indirebilirsiniz. Böylece hızlı bir şekilde telefona AAB nasıl yüklenir sorusunun cevabını bulmuş olduk.

App Bundle Installer ile AAB Yükleme
App Bundle Installer ile AAB Yükleme

Paket Yöneticisi & Split APK Yükleyici

Yine oldukça basit bir AAB ve APK dosyası yükleyicisi ile karşı karşıyayız. Çok basit bir arayüze ve hızlı bir kurulum sistemine sahip olan Paket yöneticisi ve Split APK yükleyicisi ile AAB dosyalarınızı hızlı bir şekilde yükleyebilir ve cihazınızda bulunan diğer uygulamaların kontrollerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey uygulamayı açmak ve sağ üstte bulunan menüye tıklayarak Install APK’s seçeneğini seçmektir. Daha sonra cihazınızdaki AAB dosyasını bularak direkt olarak kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Paket yöneticisi & Split APK Yükleyiciyi buraya tıklayarak https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smartpack.packagemanager indirebilirsiniz.

Split APK Yükleyici (SAI)

Split APK Yükleyici (SAI), bahsettiğimiz tüm AAB yükleme uygulamaları arasında en popüler olan ve en fazla kişi tarafından kullanılan uygulamadır. Bunun sebebi sade ve şık tasarımının yanında hızlı bir şekilde her türlü işlemi gerçekleştirebilmesidir. Ayrıca tek amacı uygulamaların yüklenmesini sağlamak olduğu için çok düşük boyutludur. SAI uygulamasını indirmek için buraya https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aefyr.sai tıklayabilirsiniz.

Split APK Yükleyici (SAI)
Split APK Yükleyici (SAI)

İçeriğimizde telefonunuza AAB dosyalarını nasıl yükleyebileceğinizi ve hangi uygulamaları kullanabileceğinizi göstermeye çalıştık. Umarız içeriğimiz sayesinde siz de AAB dosyalarınızı kolay bir şekilde telefonunuza kurmayı başarmışsınızdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu