Telefonu Modem Olarak Kullanma (Android – iPhone)

Bulunduğunuz konumda internet bulunmuyorsa ve telefonunuzun internetini başka cihazlarınızda kullanmak istiyorsanız (Bilgisayar, tablet, televizyon vs.), telefonunuzu modem haline getirebilirsiniz. Böylece telefonunuzun internetini ister kablolu isterseniz de kablosuz bir şekilde başka cihazlarla paylaşabilirsiniz. Bu içeriğimizde telefonu modem olarak kullanma işleminin nasıl yapılacağını tüm işletim sistemlerinde göstereceğiz.

Telefonu Modem Olarak Kullanma

Günümüzde çıkan akıllı telefonların neredeyse hepsi üst düzey özelliklere sahiptir. Bu yüzden yeni sayılabilecek bir telefona bile sahipseniz, telefonunuzu modem olarak kullanabileceğiniz özelliklere sahipsiniz demektir. Fakat telefonunuzu modem olarak kullanmadan önce, internet paketinizin olduğundan ve bu paketin işinizi görecek seviyede olup olmadığını kontrol edin. Aksi taktirde telefon faturanıza beklenmeyen ücretler gelebilir.

Android Telefonu Modem Olarak Kullanma

Android telefonlarda modem kurulum işlemi küçük farklılıklar gösterse de genellikle hepsi aynı mantıkla çalışmaktadır. Bunun için öncelikle internet paylaşımınızı aktif hale getirmeli ve daha sonra cihazınızı bağlamalısınız. İnternet paylaşımını açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Bu adımları uygulamadan önce telefonunuzun Wi-Fi bağlantısını kesin ve mobil internetinizi açın.

 • Telefonunuzun menüsünden “Ayarlar” uygulamasına girin.
 • En başta bulunan “Bağlantılar” sekmesine girin.
 • Burada karşınıza gelecek menüden “Mobil Erişim Noktası ve İnternet Paylaşımı” yazısına tıklayın.
 • Mobil Erişim Noktası” yazısının üstüne tıklayarak internet paylaşım ayarlarınızı açın.
 • Sayfayı aşağıya kaydırarak oluşturacağınız Wi-Fi ağının adını ve şifresini belirleyebilirsiniz.
 • Bu sayfadaki Kapalı konumunda olan butonu aktif hale getirin.
 • Gelen uyarıya tamam diyerek devam edin.

Bu noktadan sonra başka cihazlardan telefonunuzun internetini Wi-Fi ile bağlanarak kullanabilirsiniz. Fakat bu hizmeti aktif hale getirdiğinizde telefonunuzun ısınacağını ve daha fazla şarj tüketeceğini unutmayın. Bunun yanında kablolu bir şekilde bağlantı yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Telefonunuzu kablolu bir şekilde bağlamak istediğiniz cihaza usb yardımıyla bağlayın.
 • Ekrana gelen bağlantı kurulsun mu sorusuna onay verin.
 • Tekrar telefonunuzdan “Mobil Erişim Noktası ve İnternet Paylaşımı” sekmesine ilerleyin.
 • Bu sayfa içerisinde Bluetooth Bağlantısı ile USB Bağlantısı isimli iki bölüm bulunmaktadır. USB bağlantısı kısmını aktif hale getirin.

Böylece telefonunuz direkt olarak kablolu bir şekilde bilgisayarınıza internet paylaşacaktır. Kablonuzun kalitesine ve telefonunuzun çekim gücüne göre internetinizin hızı değişecektir.

Android Telefonu Modem Olarak Kullanma
Android Telefonu Modem Olarak Kullanma

iPhone Cihazları Modem Olarak Kullanma

iPhone cihazlarda Android cihazlara göre işlem biraz daha hızlı gerçekleşmektedir. Telefonunuzu aynı anda kablolu ve kablosuz şekilde internet paylaşımına açabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler tek bir süreçte anlatılabilmektedir. Aşağıdaki adımları uygulayarak hemen iPhone telefonu modem olarak kullanabilirsiniz.

 • Cihazınızı USB kablosu yardımıyla kablolu internet paylaşımı yapmak istediğiniz cihaza bağlayın.
 • Telefonun ekranına gelecek olan uyarıya “Güven” cevabını verin.
 • Daha sonrasında telefonunuzun menüsünden “Ayarlar” uygulamasına girin.
 • Bu sayfa içerisinde “Kişisel Erişim Noktası” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 • Sayfanın en başında bulunan Kişisel Erişim Noktası seçeneğini aktif hale getirin. Ayrıca bu yazının üstüne tıklayarak kablosuz bağlantı ayarlarını da gerçekleştirebilirsiniz.

Bunların dışında başka bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bilgisayarınız veya başka cihazınız otomatik olarak kablolu internet çekecektir. Tüm bu işlemleri yaparken Wi-Fi bağlantılarınızın kapalı olduğundan ve mobil verinizin açık olduğundan emin olun. Aksi taktirde sağlı bir bağlantı gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

Bu içeriğimiz sayesinde artık siz de telefonunuzun interneti ile diğer cihazlarınızı ister kablolu ister kablosuz olarak kullanabilirsiniz. Umarız siz de telefonu modem olarak kullanma işleminin nasıl yapıldığını en iyi şekilde anlamışsınızdır.

Vodafone bedava internet nasıl yapılır? başlıklı içeriğimize de göz atmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu