Blog

Tik İşareti (Onay İşareti) Nasıl Yapılır?

Tik işareti genelde onaylama anlamında kullanılmaktadır. Bu yüzden bu işarete onay işareti de denmektedir. Ama günümüz de tik işaretine daha çok sosyal medya da Messenger, WhatsApp, Instagram dm gibi uygulamalar da rastlamaktayız. Burada onay işareti karşımıza tek tik, çift tik, mavi tik, gri tik gibi karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medyada karşımıza çıkan bu işaretlerin anlamına yazımızın ilerleyen kısmında bulabilirsiniz. Şimdi asıl konumuza geri dönelim. Bilgisayar klavyesi kullanarak Word, Excel gibi office programlarında tik işaretini yapmak için belli bir tuş kombinasyonu gerekmektedir.

Tik İşareti (Onay İşareti) Kopyala

Buradan tik işaretini kopyalayarak isteğiniziz yere yapıştırabilirsiniz. Klavye kopyala yapmak için Ctrl+C, yapıştırmak için ise Ctrl+V tuşlarına basabilirsiniz.

tik işareti

Tik İşareti (Onay İşareti) Nasıl Yapılır?

Windows işletim sistemli bilgisayarlarda klavye de tik sembolünü yapmak için Alt + 0252 = ✓ tuşlarına sırası ile basmak yeterli olacaktır. Excel office de onay işareti bu tuş kombinasyonu ile çıkmasında sorun olmazken, Word de bu sembol çıkmayabilir. Bunun nedeni Word ayarlarınızın sembol kodlamasına kapalı olmasıdır. Aktif hale getirmek için ise Word ayarlarından kodlama ve sembollerin aktif hale getirmek gerekmektedir. Tik sembolünü karakter eşlem kullanarak da yapabilirsiniz. Yada Word de bu işareti yapmak için Ekle > Simge yolunu izleyerek de ulaşabilirsiniz. Word de tik işaretini yapmak için kopyala yapıştır yöntemini de kullanılabilirsiniz.

Mac işletim sistemli bilgisayarlarda tik işaretini yapmak için Option ve 0252 tuşlarına sırası ile basmak yeterli olacaktır.

tik işareti

Cep telefonlarında ise onay işareti hazır olarak bulunmaktadır. Bu işaret cep telefonu klavyelerinde abc yada 123 olarak belirtilen yerde bulunmaktadır.

Tik İşaretinin Kullanıldığı Yerler

tik işareti

Onay işareti günümüzde daha çok Facebook messenger, WhatsApp, Instagram gibi uygulamalar da mesajın iletilip iletilmediği anlamına gelmektedir. Bu uygulamalarda mavi tik, tek gri tik, çift gri tik olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi sizlerle bu renklerin ne anlama geldiğini paylaşalım.

Çifti (Tek) Mavi Tik : Gönderilen mesaj karşı taraf okudu
Tek Gri Tik : Gönderilen mesaj alıcıya iletilmedi
Çift Gri Tik : Mesaj iletildi, ama gönderilen kişi henüz okumadı.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı