Blog

TL İşareti ₺ Klavyede Nasıl Yapılır?

TL işareti (Türk Lirası, TL simgesi) 1 Mart 2012 tarihinde kabul edilmiş, ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye de ortak olarak kullanılan bir semboldür. Türk lirası kendine özgü bir sembole kavuştuktan sonra da uluslararası 3 harfli standart kullanımı TRY olarak değişmiştir. Türk lirası kendine özgü bir simgeye kavuştuktan sonra ise Windows ve Mac işletim sistemli bilgisayarlarda klavye kısa yol tuşları kullanılarak da yapılmaya başlanmıştır. Türk lirası (tl) simgesini bilgisayarda yapmak çok kolaydır.

TL İşareti Kopyala ₺ ₺ ₺ ₺

TL işaretini kopyala yapıştır yaparak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Klavyesinde TL İşareti Nasıl Yapılır

TL işareti

Türk lirası simgesini Windows işletim sistemli bilgisayarlarda Word ve Excel gibi office programlarında kullanmak için, klavye kullanarak yapmak için Alt Gr ve T harfine sırası ile basmak gerekmektedir, Alt Gr+T = ₺ . Şayet bu tuş kombinasyonu ile tl sembolü çıkmıyor ise Windows için bilgisayarınıza ilgili yazı tipini indirmeniz gerekmektedir.

Bilgisayar klavyelerinde TL simgesinin bulunmaması nedeniyle TL işareti yapabilmek için yapılması gereken işlemler var. Öncelikle bilgisayar klavyesinde TL simgesi yapabilmek için TCMB internet sayfasından işletim sisteminize uygun olan klavye türünü ve yazı tipini seçip yazı tipini indirmeniz gerekiyor. İndirme işleminin ardından indirdiğiniz yazı tipini bilgisayarınız için uyumlu hale getirebilmek için yükleme yapmak durumundasınız. Yapacağınız yüklemeden sonra bilgisayarınızda bulunan yazı tiplerinin arasından AbakuTLSymsSans seçeneğini seçin. Artık klavyenizde çeşitle kombinasyonlar ile TL simgesini yazmanız mümkün.

Mac İşletim Sisteminde TL İşareti Yapmak

İşletim sistemine göre TL işaretinin kombinasyonu değişiklik gösteriyor. Mac işletim sistemi ve Android işletim sistemi için İki farklı kombinasyon mevcut. Mac işletim sistemine sahip olan klavyelerde TL sembolünü yapmak için Alt tuşuna ve T tuşuna beraber basmak yeterli oluyor. (Alt+T)

Android Klavyede TL İşareti Yapmak

Android işletim sistemine sahip klavyelerde TL işareti yapmak için Alt gr tuşuna ve T tuşuna beraber basmak gerekiyor, bu sayede TL işareti elde ediliyor. (Altgr+T)

TL İşareti İçin Yarışma Düzenlendi

Türk lirasının değerinin belli olması, dünya üzerinde daha fazla kişiye hitap etmesi amacıyla Türk parasına bir simge belirlemek üzere Türkiye Cumhuriyet Bankası tarafından bir Türk lirası simge yarışması düzenlendi. Yarışma sürecinde bankaya yapılan başvurular arasından özenle incelenen simgeler arasından TL sembolü seçilmiştir.

Bu sembolün;

  • Estetik olması,
  • Özgün olması,
  • Elle yazımının kolay olması,
  • Akılda kalıcılığının fazla olması,
  • Anlamlı olması yarışmayı kazanmasını sağladı.
TL İşaretinin Anlamı

TL simgesi seçilirken, Türk parasının ve ekonomisinin en önemli iki kavramı olan “istikrar” ve “güven” ile yükselen değer özelliği ön planda tutuldu. TL simgesinin çapaya benziyor oluşu Türk lirasının güvenli bir liman oluşu ile bağlantılıdır. Paralel çizgilerin yukarıya dönük olması ile düzenli istikrar ile yükselen değerini simgeliyor.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı