TSI Ne Demek?

Son üretilen araçlarda gelişen teknolojinin birçok ürünü ile bağdaşan araç motorları, son olarak TSI teknolojisi ile şaha kalktı.

Turbo Spercharger Injektion cümlesinde bulunan kelimelerin ilk harflerinden oluşan TSI teknolojisi düşük hacme sahip araç motorlarında turbo ve kompresör kullanımının sonucunda ortaya çıkan ve sıkça tercih edilen motor teknolojileri arasında yer almaktadır.

TSI Teknolojisi Ne İşe Yarar?

İlk kez 2013 yılında kullanılmaya başlayarak günümüzde son model araçlarda sıkça karşımıza çıkan TSI motor teknolojisinin asıl amacı, turbo teknolojisi ile üretilen araç motorlarında yaşanan turbo moduna geçiş sırasında meydana gelen boşluğu kapatmaktır.

Kullanılan kompresörler sayesinde motorun turboya geçişi sırasında boşluğu kapatarak performans kaybını etkileyen TSI teknolojisi, günümüzde sıkça tercih edilerek en fazla verim alınan motor teknolojileri arasına girmeyi başarmıştır.

tsi ne demek 2

TSI Teknolojisinin Sunduğu Avantajlar

Günümüzde araç sahibi olan veya araç sahibi olmak isteyen kişilerin sıkça karşılaştığı TSI teknolojisinin araç sahiplerine sunduğu birçok avantaj bulunmaktadır.

Bu avantajlardan bazıları şunlardır;

  • Motorun turboya geçiş anında yaşadığı boşluk ortadan kalkar.
  • Turbo boşluğu ortadan kalktığından güç kaybı ve performans eksikliği yaşanmaz.
  • Turboya geçiş sırasında zorlanan araç motorlarının sürtünme kuvveti rahatlar.
  • Araç motorlarının turbo modda daha az yakıt tüketimi sağlamasına neden olur.
  • Çevreci araçların öncülüğünü yapmaktadır.

Bu özellikler nedeni ile birçok araç firması tarafından tercih edilen TSI motor teknolojisini, günümüzde birçok araç motorunda görmeniz ve deneyimlemeniz mümkündür.

TSI Teknolojisinin Dezavantajı Var mı?

Araç sahiplerine sunduğu birçok fayda ile günümüzde en çok tercih edilen motor teknolojileri arasına giren TSI modelinin, sunduğu avantajların yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan başlıca karşımıza çıkanı ise, motorun nefes almasını engellemektir. Turbo boşluğu sırasında meydana gelen daralmayı engelleyerek performans kaybını engelleyen TSI teknolojisi, bu sırada motorun hava akımını keserek motora uzun vadede zarar verebilmektedir.

Çevre ve TSI Teknolojisi

Birçok çevreci kuruluş tarafından incelenerek yorumlanan TSI teknolojisi, araçlarda daha az yakıt tüketimine sebep olması nedeni ile birçok kurumdan geçer not almayı başarmıştır. Çevreci motor klasmanı altında çevreci bir sürüş imkanını veren TSI teknolojisi, çevreye duyarlı araçlar üretilmesini de hedeflemektedir.

Bu yazımız ilginizi çekebilir Periyodik Tablo Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu