Türk Telekom Wifi Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Evinize yeni bir internet bağlattığınızda Wi-Fi Ağı isminiz oldukça karmaşık ve anlaşılmaz olarak gelir. Bu ağ ismini çoğu kişi değiştirmeyi bilmediği için varsayılan ismi akıllarında tutmaya çalışırlar. Fakat beş dakikalık bir işlemle Wi-Fi adını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu yazımızda Türk Telekom internet hizmetlerinden birini aldıysanız ve Türk Telekom modemlerine sahip bir internete sahipseniz WiFi adı değiştirme nasıl yapılır onu göstereceğiz.

Ayrıca bakınız: Bilgisayarda kayıtlı wifi şifresini görme

Türk Telekom WiFi Adı Değiştirme

Türk Telekom üzerinden internet hizmeti alıyorsanız Wi-Fi adınızı ve şifrenizi çok kısa sürede kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Bunun için sırasıyla yapmanız gereken şeyler modemin markasını öğrenmek, buna göre modem arayüzüne erişmek ve arayüz yardımıyla Wi-Fi adınızı değiştirmektir. Şimdi bu adımları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

turk telekom wifi adi degistirme
türk telekom wifi adı değiştirme

Türk Telekom Modem Markası ve Arayüz

İnternetiniz Türk Telekom internet sağlayıcısına ait ise modem markanız aşağıdaki üç markadan biri olmaktadır.

 • ZyXEL
 • Airties
 • TP-Link

İnternetiniz bağlandığında size verilen kutunun içerisinde ve modemin altında belli bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler yardımıyla modem ayarlarına erişebilir ve internetiniz üzerindeki tüm ayarları yapabilirsiniz. İnternete bağlı olan bir cihazdan modem arayüzüne kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Modem arayüzüne girebilmek için tarayıcıya aşağıdaki adreslerden birini girmeniz gerekmektedir.

 • 192.168.0.1
 • 192.168.1.1
 • 192.168.1.254
 • 192.168.2.1

Hangi adresin sizin modeminizin numarasını olduğunu öğrenmek için Windows CMD paneli üzerinden “ipconfig” sorgusunu çalıştırabilirsiniz. Bunun yanında modeminizin kullanma kılavuzunda, kutusunda ve modemin alt tarafında da bu adresi kolaylıkla bulabilirsiniz. Adresi tarayıcınıza yazdıktan ve arayüz giriş sayfasına eriştikten sonra modem kullanıcı adı ve şifresini girmeniz gerekmektedir. Bu bilgi de modeminizin altında, kullanma kılavuzunda veya kutuda bulunmaktadır. Bu noktaların hiçbirinden kullanıcı adı veya şifreyi bulamadıysanız internet üzerinden modeminizin modelini aratarak bulabilirsiniz. Genellikle kullanıcı adı ve şifreler şöyle olmaktadır;

 • Kullanıcı Adı: root – Şifre: root
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: ttnet
 • Kullanıcı Adı: ttnet – Şifre: ttnet
 • Kullanıcı Adı: root – Şifre: ttnet
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: admin

Kullanıcı adınızı veya şifrenizi daha önceden değiştirdiyseniz ve unuttuysanız bir uzman yardımıyla modeminizi en baştan kurmanız gerekir. Bunu bilgisiz bir şekilde yapmanız internet erişiminizin kopmasıyla sonuçlanabilir.

Wi-Fi Adı Değiştirme

Arayüze başarıyla girdikten sonra yapmanız gereken kablosuz bağlantı ayarlarını bulmak ve bu sekmeye girmektir. Bu sekmenin ismi “Wi-Fi Ayarları” veya “WLAN Ayarları” gibi değişik isimlerde olabilir. Yine modeminizin kullanma kılavuzundan bu sayfanın nerede olduğunu bulabilirsiniz. Bu sayfaya tıkladıktan sonra karşınıza bir şifre ve internetinizin isminin yazılı olduğu bir kutucuk gelecektir. Bu noktada hem internetinizin ismini hem de şifresini değiştirebilir ve kaydedebilirsiniz. Bunu yaptığınız an tüm kablosuz cihazlar internetten kopacak ve yeni isimli internetinize şifreyi girerek bağlanabileceklerdir.

Tüm bu işlemleri yaparken internet isminizi ve şifrenizi bir yere kayıt etmeyi unutmayın. Aksi taktirde modeminizin yeniden kurulumunun yapılması gerekebilir ve bu durum sizi bir süre internet bağlantısız bırakabilir. Umarız içeriğimiz yararlı olmuştur ve Wi-Fi adınızı istediğiniz isimle değiştirmeyi başarabilmişsinizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu