Twitch yayını yapmadan önce bilmeniz gerekenler

Oyun oynayarak para kazanmak herkesin hayalidir. Oynadığınız oyunları başkalarıyla paylaşarak ve sizi izleyen kişilerle sohbet ederek para kazanmak mümkün. Bunu Twitch platformu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu iş düşünüldüğü kadar kolay değil.

Siz de bir yayıncı olmak istiyorsanız bu işe başlamadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor. Bu yazımızda bir Twitch yayıncısı olabilmek için bilmeniz gereken şeyleri tüm detayları ile inceleyeceğiz.

Ayrıca bakınız: YouTuber olmadan önce bilmeniz gerekenler

Twitch Streamer

Twitch platformu üzerinde bir yayıncı olmak için izlemeniz gereken birçok yol bulunuyor. Bu yolda hem kararlı hem de sabırlı olmalısınız. Kısa süreler içerisinde binlerce izleyici istiyorsanız bunu gerçekleştiremeyebilirsiniz. Fakat kendinizden şaşmadan bir iki yıl boyunca düzenli olarak yayınlar yaparsanız eninde sonunda bir kitle oluşturabilir ve siz de bir yayıncı olabilirsiniz.

twitch yayini yapmadan once yapmaniz gerekenler

Twitch Kanalı Açmak

Twitch kanalı açmak tamamen ücretsizdir ve kolaylıkla açılabilir. Öncelikle kanalınız için bir isim bulmalı ve kanalınızı oluşturmalısınız. Daha sonrasında kanalınız için genel ayarları yapmalı ve sayfanıza grafiksel ögeler ekleyerek izleyicileri çekebileceğiniz bir sayfa haline getirmelisiniz. Offline olduğunuzda ekranda gözükecek olan fotoğraftan, hakkınızda bilgileri içerek olan Snippet’lara kadar her noktaya kendi tasarımlarınızı koymaya çalışın.

Kanal ayarlarınıza girerek kanalınız için yapabileceğiniz tüm ayarları yapabilirsiniz. Bunun yanında yayın paneline girerek yayın anında sistemi nasıl yönetmek istediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca NightBot gibi botları kanalınızın chat sayfası ile entegre hale getirerek daha profesyonel bir ortam oluşturabilirsiniz.

Güçlü Bir Bilgisayar

Twitch yayınları için vazgeçilmez bir durum olan güçlü bilgisayar, yayın açmak isteyen herkesin sahip olması gereken tek şeydir. Çünkü canlı yayın yapmak oldukça işlemci gücü kullanan bir olaydır ve bunun yanında oyun oynamanız bilgisayarınızı daha da zorlayacaktır. Kötü bir bilgisayarla yayın yaparsanız izleyiciler yayının donduğunu ve sesinizin kesik kesik geldiğini söyleyebilir. Bunun yanında FPS’te düşüş olacak ve sesiniz görüntüden önce gidecektir. Sağlıklı bir yayın olması açısından güçlü bir işlemci ve ekran kartına sahip olmak neredeyse zorunludur.

Diğer Donanımlar ve İnternet

Twitch yayınını sadece bilgisayarınızda oyun oynayarak yapamazsınız. Konuşmadığınız ve kendinizi göstermediğiniz sürece birilerinin sizi izlemek için gelmesi neredeyse imkansızdır. Bu yüzden kendinize bir webcam ve mikrofon almanız gerekmektedir. Bu noktada en kalitelisini almak yeni başlayanlar için zorunlu değildir. Zamanla çevre donanımlarınızın kalitesini arttırabilirsiniz. Ayrıca kamera sizi aydınlık bir şekilde çekmeli ve sesiniz olabildiğince net olmalıdır. Bunun için oyuncu kulaklıklarını, içerisinde ışık bulunduran webcam modellerini tercih edebilirsiniz.

Ayrıca yayın yapacaksanız internetinizin Upload hızının iyi olması gerekmektedir. Anlık olarak görüntünüzü internete yüklediğiniz için Upload sürekli olarak kullanılmaktadır. Düşük Upload değerleri aktarımı yavaşlatır ve yayının donmasına sebep olur. Böyle bir durumda izleyiciler kesintisiz olarak yayınınızı izleyemeyeceklerdir.

OBS Yazılımını ve Eklentilerini Öğrenin

Canlı yayın yapabilmeniz için bir yazılım kullanmanız gerekmektedir. Twitch üzerinde kullanabileceğiniz yazılımlar listelenmiştir ancak en stabil ve güvenilir bir şekilde kullanabileceğiniz yazılım OBS’dir. OBS tamamen ücretsiz ve oldukça basit bir yazılımdır. OBS üzerinden bilgisayarınıza ve internetinize göre yayın ayarlarını yapabilir, Twitch yayın ID numaranızı girerek hemen yayın yapmaya başlayabilirsiniz.

StreamLabs gibi eklentileri kullanarak yayınızı daha interaktif ve profesyonel bir hale getirebilirsiniz. Abone, bağış, takip gibi eklentiler yardımıyla etkileşimlerin neredeyse hepsinin ekranda gözükmesini sağlayabilir böylece izleyicilerin daha aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde her yayıncı bu eklentileri aktif olarak kullanmaktadır.

Belli Bir Kategoriniz Olsun ve Kitle Oluşturun

Twitch üzerinde her konu için bir yayın yapabilirsiniz ancak kendinize mutlaka niş bir konu belirlemelisiniz. Örneğin tüm oyunları deneyimleyen biri olabilirsiniz ancak genelde LOL oynarsınız. Böylece izleyicilerinizin yarısından fazlası sizi sadece LOL izlemek için gelecektir. Bu sayede kendinize kemik bir kitle oluşturabilir ve tam bir yayıncı olmanın kapılarını açabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınız ile Twitch hesabınızı ilişkilendirin ve her yayına girmeden önce bu platformlardan takipçilerinize bildirimler gönderin. Ayrıca Twitch üzerinde sizi takip eden kişilere de yayını başladığınız anda bildirim gidecektir. Böylece sıfırdan bir kitle oluşturabilir ve kanalınızı hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Süreklilik ve Takvim

Sizi takip eden ve edecek kişilere ne zamanlarda yayın yapacağınızı ve ne yayını yapacağınızı mutlaka belirtin. Aksi taktirde kimse ne zaman yayında olacağınızı bilmez ve bu bilinmezlikten hoşlanmadıkları için sizi takipten vazgeçerler. Twitch kanalınızın ayarlar kısmından yayın saatlerinizi belirterek izleyicilerinize bildirebilir ve o saatlerde düzenli olarak yayın yapabilirsiniz. Hafta içerisinde birden fazla yayın yapmanız ve bunları düzenli olarak yapmanız izleyici sayınızın artmasında büyük rol oynayacaktır.

İnteraktif Olmayı İhmal Etmeyin

İzleyicileri ile sohbet etmeyen bir yayıncı tam olarak yayıncı olmamış demektir. Twitch kanalınızın sağ tarafında bir chat sayfası bulunmaktadır ve buraya yayın anında izleyiciler yazı yazabilmektedir. Böylece sizinle iletişim kurmaya çalışırlar ve haliyle bir dönüş beklerler. Sizi izleyen ve sizinle konuşmak isteyen bu kişilere cevap vermek, onlarla birlikte yayını sürdürmek oldukça önemlidir. Konuştuğunuz bir izleyici kendini değerli hissedecek ve bundan sonra sürekli yayınlarınıza gelecektir. Twitch demek interaktif demektir ve interaktif olmayan yayıncılar kaybolmaya mahkumdur.

Kararlı ve Hevesli Olmaktan Vazgeçmeyin

Kısa süreler içerisinde büyük bir yayıncı olmanız tahmin edeceğiniz üzere neredeyse imkansızdır. Bunun için uzun ve zorlu bir yoldan geçmeli ve bu yol boyunca motivasyonunuzu kaybetmemelisiniz. Aksi taktirde hiç büyüyemeyeceğinizi düşünebilir ve bu platformu sonsuza dek bırakabilirsiniz. Siz aynı kalitede yayınlarınızı düzenli ve istikrarlı bir şekilde yapmaya devam ederseniz eninde sonunda şans sizin de yüzüne gülecektir.

Twitch Partner Kaydı

Twitch yayın paneline girdiğinizde karşınıza ödüller ve hedefler isimli bir tablo gelecektir. Bu tablo içerisinde birçok tamamlanmayı bekleyen görev bulunmaktadır ve her görevi tamamladığınızda gerçek yayıncılığa bir adım daha yaklaşırsınız. En son belli bir hedefe ulaştığınızda Twitch Partneri olmaya hak kazanırsınız. Bunun sonucunda Twitch ekibi sizinle iletişime geçecek ve kanalınızda reklam vermeye başlayacak. Ayrıca abonelik sistemi ile izleyicileriniz bir miktar karşılığında size abone olabilecekler. Böylece para kazanmaya başlayabilirsiniz. Eğer vazgeçmezseniz ve tüm görevleri başarı ile tamamlarsanız sonunda Twitch platformu asıl işiniz bile olabilir.

Twitch Yayıncısı Olmayı Başarın!

Yukarıda bahsettiğimiz tüm aşamaları başarı ile geçtiyseniz ve izlenen bir yayıncı olmayı başardıysanız tebrik ederiz! Fakat halen ilerlemeniz gereken noktalar bulunuyorsa tek tavsiyemiz sabırlı ve kararlı olmanız. Yolun zorlu ve yorucu olduğunu unutmayın ancak yolun sonunda sizi ışık bekliyor. Umarız siz de istediğiniz hedeflere ulaşabilir ve olabilecek en kısa süre içerisinde iyi yayıncılar arasına girmeyi başarabilirsiniz. Bol şanslar ve iyi yayınlar dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu