BlogGündem

Uygulama Yada SMS İle HES Kodu Nasıl Alınır?

Yeni normal hayata dönüş kapsamında yurt içinde her türlü ulaşım ve seyahat kısıtlaması kaldırılmıştır. Uçak seferleri başlamış ve otobüs firmaları da artık yolcu taşımaya başlamıştır. Herhangi bir sıkıntı olmadığı sürece de artık seyahat konusunda hayatımızı yeni bir normal beklemektedir. Bu normalde en büyük pay HES kodudur. Seyahat edecek vatandaşlarımız, ister uçak, ister tren, ister otobüs yada şahsi araçlar olsun seyahatleri öncesi HES kodu alması gerekmektedir. HES kodu almanın iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi HES uygulaması ile ikincisi ise SMS ile.

Uygulama ile Hes Kodu Nasıl Alınır

HES kodunu cep telefonlarında uygulama ile almak için ilk önce Play Store’dan yada App Store’dan Hayat Eve Sığar uygulamasını cep telefonunuza indirmeniz gerekmektedir.

1. Uygulamayı indirip gerekli bilgiler ile giriş yaptıktan sonra ise uygulama içerisinde “HES Kodu İşlemleri” bölümüne giriş yapılır

2. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır ve Kod Kullanım Süresi seçilir. Oluşturulan kod kişiye özel bir kodtur ve hiçbir şekilde bir başka kişi adına kullanılamaz. Başkası adına kullanılan kodun yasal sorumlulukları ve cezai sorumluluğu bulunmaktadır.

3. Alınan kod uçak, tren, yada otobüs bileti alımlarında internet üzerinden alınıyor ise ilgili alana girilir. Yada bilet satış noktalarından alınıyor ise ilgili kişiye ibraz edilir.

4. Seyahat Firması HES Kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgular. Sorgulama sonrası şayet risk varsa seyahat onaylanmaz.

SMS İle HES Kodu Nasıl Alınır

Cep telefonunun mesaj kısmına HES yazıp aralarda boşluk bırakarak sırasıyla TC kimlik numarası TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve seyahat süresi yazılarak 2023 ‘e SMS atılır. Örnek vermek gerekirse; 12345678910 4321 10

hes kodu nasıl alınır

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı