(Uzaktan) Android ve iPhone’dan Bilgisayar Yönetme Nasıl Yapılır?

Telefonunuzun yardımıyla bilgisayarınızda klavye ve mouse gibi fonksiyonları kullanmak isteyebilirsiniz. Bu hem bilgisayarınızı uzaktan kullanmanızı sağlar hem de çevre birimlerinizin yanıt vermemesi durumunda yardımınıza koşar.

Bunun yanında telefonunuz ile problemlere sahip bilgisayarlara erişebilir ve telefon üzerinden bakım yapabilirsiniz. Siz de bu avantajlardan faydalanmak ve telefonunuz ile bilgisayarınızı yönetmek istiyorsanız doğru içerikte bulunuyorsunuz. Bu yazımızda hem Android hem de iOS marka telefonunuzla nasıl bilgisayarınızı yönetebileceğinizi göstereceğiz. Ayrıca bakınız: uzak masa üstü programları

Android Telefonlarda Bilgisayara Bağlanma ve Bilgisayarı Yönetme

Telefonunuz ile bilgisayarınıza bağlanmak ve onu yönetmek istiyorsanız üçüncü parti yazılımları mutlaka kullanmanız gerekiyor. Bu yazılımlardan bazıları ücretli olabilirken bazılarını ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Bu yazılımların aynı anda hem bilgisayara hem de telefona yüklenmesi gerekiyor ve her uygulamanın farklı özelliklerle birlikte farklı çalışma mantıkları bulunuyor. Buna göre kendinize en uygun olan uygulamayı seçebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

KiwiMote

KiwiMote Android telefonunuzla bilgisayarınızı kontrol edebileceğiniz en kullanışlı ve basit uygulamalardan biridir. Bu uygulama yardımıyla telefonunuzu bir oyun kolu, fare, klavye yapabilir veya anlık olarak bilgisayar ekranınızı telefonunuza yansıtabilirsiniz. Kullanımı ve kurulumu oldukça basit olduğu için dakikalar içerisinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde hem bilgisayarınıza hem de telefonunuza indirebileceğiniz bu yazılım tam olarak aradığınız yazılım olabilir. Tek yapmanız gereken bilgisayarınıza uygulamayı indirdikten sonra ekranda göreceğiniz bilgileri telefonunuzdaki uygulamaya girmek ve connect tuşuna basmak. Bundan sonrası sizin hayal gücünüzde!

Chrome Uzaktan Masaüstü

Google tarafından geliştirilen ve kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan Chrome Remote Desktop uygulaması ile telefonunuzu bilgisayarınıza eşitleyebilir ve anlık olarak kontrol sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için bilgisayarınızda Chrome yazılımının bulunması gerekmektedir. Günümüzde neredeyse her bilgisayarda bu yazılımın bulunduğunu düşünürsek aslında yükleyeceğiniz ek bir programa gerek duymayacaksınız demektir. Google Play yardımıyla telefonunuza yükleyebileceğiniz Chrome Uzaktan Masaüstü uygulaması sayesinde bilgisayarınızın ekranını anlık olarak telefonunuzdan görebilir ve klavyenizi kullanabilirsiniz.

Diğer Uygulamalar

Google Play üzerinde bilgisayarınız ile telefonunuzu bağlayabileceğiniz onlarca farklı uygulama bulunmaktadır. Yukarıdaki örnek uygulamalarımız dikkatinizi çekmediyse ve farklı tarzda ve özelliklerde bir uygulama arıyorsanız Play Store içerisinde “Remote Desktop” araması yapabilir ve diğer uygulamaları inceleyebilirsiniz. Bu uygulamalardan bazıları ise şöyle;

  • VNC Viewer
  • Remote Mouse
  • TeamViewer
  • Remote Desktop 8

iPhone (iOS) Telefonlarda Bilgisayara Bağlanma ve Bilgisayarı Yönetme

Apple marka telefonlarda güvenlik oldukça önemsendiği için üçüncü parti yazılımların kullanımı sizin için zor olabilir. Bunun yanında iPhone marka bir telefonla bağlantı yapabilmek için Android telefonlara göre daha fazla uğraşmanız gerektiğini belirtelim. Ayrıca Android işletim sistemine sahip telefonlara göre iOS cihazlarda oldukça az yazılım bulunuyor. Bu yüzden tercih seçeneğiniz oldukça az.

TeamViewer Remote Control

TeamViewer teknolojik cihazlar arasında iletişim sağlanabilmesine olanak sağlayan ve yıllardır piyasada bulunan bir yazılımdır. Belli cihazlar için değişik versiyonları üretilmiştir ve halen yüzbinlerce kişi tarafından kullanılmaktadır. Telefonlar ile bilgisayarları da bağlamak için bir yazılım geliştiren TeamViewer, Remote Control uygulaması ile istenilen neredeyse her türlü özelliği içerisinde barındırıyor. App Store üzerinden kolayca indirebileceğiniz ve bilgisayardaki uygulaması ile eşitleyebileceğiniz bu uygulama sayesinde bilgisayarınızın ekranını görüntüleyebilir, klavye ve mouse olarak kullanabilirsiniz. Uygulamanın kullanımı bazı noktalarda ücretlendirilebilir fakat temel kullanımlar için ücretsizdir.

AnyDesk

TeamViewer gibi yıllardır piyasanın içerisinde bulunan ve oldukça güvenilir bir bağlantı sağlayan AnyDesk ile bilgisayarınızı görüntüleyebilir, performans durumlarını inceleyebilir, dosya gönderip alabilir ve klavye olarak kullanabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan ve çok hızlı bağlantı yapabilmenizi sağlayan bu uygulama aradığınız uzaktan bağlantı uygulaması olabilir. Telefonunuz ile bilgisayarınızı yönetmek istiyorsanız AnyDesk’i mutlaka kullanmalısınız.

Diğer Uygulamalar

iOS işletim sistemine sahip telefonlarda uzaktan bağlantı için çok fazla yazılım bulunmamaktadır. Fakat yine de App Store üzerinden Remote Control terimini aratarak aradığınız aplikasyonu bulabilirsiniz. Apple ürünleri içerisinde ise herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duyulmadan iletişim kurulabilir, dosya aktarımı yapılabilir ve birbirleri arasında kontrol sağlanabilir. Bunun içerisine Mac bilgisayarlar, Apple TV ve iPad gibi ürünler dahildir.

Telefonunuz ile bilgisayarınızı yönetmek oldukça kullanışlı ve eğlenceli bir sistemdir. Klavyeniz olmadığında, bir oyun koluna daha ihtiyaç duyduğunuzda veya bir dosyanızı bilgisayara göndermek istediğinizde bu tür uygulamaları kullanabilirsiniz. Umarız kendinize en uygun yönetme yazılımını bulabilir ve kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu