Virüs Korumalı Flash Bellek Nasıl Yapılır?

Virüs korumalı flash bellek, önemli belgelerini ve dosyalarını taşımak isteyen kişilerin uygulaması gereken güvenlik yöntemlerinin tümüne verilen genel bir isim olarak bilinmektedir. Bilgisayarlarda bulunan taşınabilir veya taşınamaz tüm depolama aygıtları verilerinizin güvenliği açısından güçlü bir şekilde korunmalıdır. Flash bellekler bu noktada saldırıya en açık cihazlar olarak bilinmektedir. Bunun sebebi taşınabilir depolama aygıtları oldukları için birden fazla cihazda kullanılabilmesidir. Fakat olası olumsuz durumların önüne geçebilmek adına virüs korumalı flash bellek yapabilmek mümkündür.

Virüs Korumalı Flash Bellek

Güvenli olmayan bir bilgisayar üzerinden veya indirdiğiniz bir dosya aracılığıyla, flash belleğinize virüs yükleyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda yapmış olduğunuz işlemden ve virüsten haberiniz olmayacaktır. Daha sonrasında belleğinizi diğer bilgisayarlara takmanız halinde virüs her yere bulaşır ve geri dönülemez bir performans kaybı meydana gelir. Bunun yanında güvenilmez kişiler verilerinize ve dosyalarınıza erişebilir. Belirtilen durumun önüne geçmek için ise flash belleğinizi olabildiğince güvenli hale getirmeniz gerekmektedir.

Virüs korumalı flash bellek yapma işlemi ile taşınabilir depolama aygıtınızı en güvenilir hale getirebilir ve kötü yazılımlara karşı koruma bariyeri oluşturabilirsiniz. Fakat tüm işlemleri yapsanız bile diskiniz %100 güvenilir olmayacaktır. Bunun için diskinizi taktığınız cihazların güvenliğini ve diskinize atacağınız dosyaların güvenilirliğini dikkat almanız gerekir.

Virüs Korumalı Flash Bellek
Virüs Korumalı Flash Bellek

USB Biçimlendirme

Yeni bir flash bellek almış olsanız da dönemsel olarak belleğinizi formatlamak, olası sorunların önüne geçmenizi sağlayacaktır. Ayrıca şifreleme yöntemini de değiştirmeniz gerekebilmektedir. Birkaç dakika içerisinde yapılabilen bu işlem sayesinde diskinizi daha güvenli hale getirebilir ve bulaşma riski yüksek olan virüslerden korunabilirsiniz. Formatlama işlemi için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Flash belleğinizi bilgisayarınıza takın.
 • “Bilgisayarım” klasörüne tıklayın ve takmış olduğunuz belleği bulun.
 • Bu belleğin üstüne gelerek sağ tıklayın ve açılan menüde “Biçimlendir” seçeneğine tıklayın.
 • Dosya sistemi ismiyle belirtilen bölmede “NTFS” seçeneğini seçin.
 • Ayırma birimi boyutu seçeneğini değiştirmeyin.
 • Birim etiketi bölmesine flash belleğinizin ismini yazın.
 • Hızlı biçimlendir seçeneğini aktif hale getirin.
 • Başlat butonuna tıklayın.

Bu işlemleri yapmanız halinde birkaç saniye içerisinde flash diskiniz formatlanacak ve içerisinde bulunan tüm dosyalar geri döndürülemez bir şekilde silinecektir. Böylece mevcut virüsler de temizlenmiş olacak ve ayarlanan NTFS dosya sistemi sayesinde virüslerden az da olsa koruma sağlanacaktır.

USB Biçimlendirme
USB Biçimlendirme

Sıkıştırılmış Dosyalar

Birçok kişi tarafından bilinmemesine rağmen, sıkıştırılmış dosyalar ve belgeler çok daha fazla korumaya sahip olmakla birlikte mevcut depolama alanınızı da daha esnek kullanmanız sağlamaktadır. Sıkıştırılmış dosyaların içerisine erişim zor olduğu için bu dosyalara virüs bulaşması neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla flash belleğinize virüs bulaşsa bile sıkıştırılmış dosyalarınız bundan neredeyse hiç etkilenmeyecektir.

Sıkıştırılmış Dosyalar
Sıkıştırılmış Dosyalar

Dosya İzinlerini Düzenleme

Virüs korumalı flash bellek yapabilmek için uygulayabileceğiniz en etkili yöntem ise dosya izinlerini düzenlemektir. Dosya izinlerini yalnızca kullanıcıların erişebileceği şekilde düzenlemeyi başarabilirseniz, dışarıdan gelecek kontrolsüz dosya paylaşımlarının da önüne geçmiş olursunuz. Böylece belleğinize virüs bulaşması neredeyse imkânsız hale gelecektir. En azından otomatik bir şekilde bulaşan virüsler flash belleğinize ulaşamayacaktır.

 • Flash belleğinizi bilgisayarınıza takın ve “Bilgisayarım” sayfası üzerinden açın.
 • Bellek içerisinde herhangi bir dosya oluşturun.
 • Dosyaya sağ tıklayarak menüden “Özellikler” seçeneğine tıklayın.
 • Açılacak ekranda üst menüde yer alan “Güvenlik” sekmesine geçiş yapın.
 • Burada ortada yer alan “Düzenle” butonuna tıklayın.
 • Alt tarafta yer alan izinler sekmesinde “Okuma ve Yürütme”, “Klasör İçeriğini Listeleme”, “Okuma” ve “Yazma” seçeneklerini “İzin Verme” durumuna getirin.
 • İşlemi uygulayın ve sayfayı kapatın.

Bu adımları uygulamanız halinde belleğinize dışarıdan hiçbir dosya yüklenemeyecek ve dışarı çıkartılmayacaktır. Böylece virüslerin de izinsiz bir şekilde belleğinize girmesi engellenmiş olacaktır. Ancak bu işlemleri yapmanız diğer cihazlarda da belleğinize dosya atamamanız veya bilgisayara aktaramamanız anlamına gelmektedir. Bu yüzden aktarma işlemleri yapacağınız zaman tekrar izinleri açmanız gerekecektir.

Dosya İzinlerini Düzenleme
Dosya İzinlerini Düzenleme

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntemleri uygulayarak sizler de virüs korumalı flash bellek yapabilir ve taşınabilir cihazlarınızı dışarıdan gelecek olan tehditlere karşı ciddi oranda koruyabilirsiniz. Bu noktada düzenli olarak dosyalarınızı kontrol ederek ve güvenilmez cihazlarda dosya aktarımı yapmayarak korunma oranını daha da fazla arttırabilirsiniz. Windows Bu Uygulama Güvenliğiniz için Engellendi Hatası Nasıl Çözülür başlıklı içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu