VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde birçok yasaklı site bulunuyor ve bu tür sitelere girmek için genellikle VPN ismini verdiğimiz eklentileri kullanıyoruz. Fakat VPN kavramının ve bu amaç doğrultusunda üretilen yazılımların tam olarak ne işe yaradığı hakkında birçok kişinin bilgisi bulunmuyor. Bizler de bu içeriğimizde VPN Nedir ve ne amaçla kullanılır gibi sorulara yanıt vereceğiz.

VPN Nedir?

İngilizce açılımı Virtual Private Network olan ve sanal özel ağlar olarak çevrilen VPN, cihazlar arasında şifreli iletişim kurulmasının sağlanması için oluşturulmuş bir teknolojidir. Asıl amacı iki veya daha fazla cihaz arasındaki veri alışverişini kriptolamaktır. Böylece bu cihazlar arasındaki bilgilerin dışarıdan müdahaleye uğraması ve ele geçirilmesi neredeyse imkânsız bir hale gelir.

VPN kavramını bir derenin ortasındaki boru hattı olarak düşünebiliriz. Su borunun içinden de geçer ancak borunun dışarısından içerisine herhangi bir su aktarımı yapabilmeniz mümkün değildir. İşte cihazlar arasındaki iletişimde VPN borudur benzetmesi yapabiliriz.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN anlaşılması zor gibi gözükse de aslında oldukça basit bir çalışma mantığı vardır. Bu hizmetin tam olarak nasıl çalıştığını hala anlayamadıysanız şöyle anlatabiliriz;

  • Kullanıcı herhangi bir VPN hizmetini kullanmaya başlar ve cihazı ilk olarak belirlenen sunucuya veri gönderir.
  • Sunucu gönderilen veriyi işler, alınması ve gönderilmesi gereken verileri diğer noktalara gönderir.

Yani internet üzerinde yaptığınız ve yapacağınız tüm işlemler öncelikle belirlenen sunucuda yapılır ve orada elde edilen sonuçlar size çıktı olarak yansır. Bunu bir nevi başka cihazın internetini kullanmak olarak düşünebilirsiniz. Böylece girdiğiniz web siteleri, gönderdiğiniz ve aldığınız dosyalar sunucunun adresinde gözükür. Siz de tamamen görünmeyen ve ulaşılmaz bir cihaz olursunuz.

VPN Nasıl Çalışır?
VPN Nasıl Çalışır?

VPN Neden Kullanılır?

VPN çoğumuzun bildiği ve kullandığının aksine şirketler ve işletmeler arasındaki iletişim için sıkça kullanılır. Fakat yasaklı sitelere girmek ve internette takip edilmemek için de VPN teknolojisinden faydalanılır. Kullanım amacı değişse de VPN teknolojileri kişilerin gizli, takip edilemez ve bağımsız hareket edebilmesi için geliştirilmiştir.

VPN servislerini ister ücretli isterseniz de ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz birçok platform bulunmaktadır. Belirli web sitelerine erişmek gibi amaçlarınız varsa ücretsiz VPN kullanımı herhangi bir sorun yaratmaz. Ancak önemli verilerin alışverişi, görüşmeler için şifreli ağlar kullanmak gibi amaçlarınız varsa ücretli ve size özel VPN hizmetlerini kullanmanız gerekir. Aksi taktirde sunucuyu sizinle birlikte yüzlerce kişi kullanır ve bu kendinizi gizlemekten çok açık hedef haline getirir.

VPN Nasıl Kullanılır? – Ücretsiz VPN Hizmetleri

VPN kullanımı oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey sunucu ile cihazınız arasındaki iletişime izin vermek olacaktır. Bunu da çeşitli uygulamalar ve eklentiler yardımıyla yapabilirsiniz. Örneğin bilgisayarınızda VPN kullanmak istiyorsanız Chrome eklentilerini tercih edebilir, telefonunuz içinse uygulama marketlerini inceleyebilirsiniz. Ücretli hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız bu alanda çalışan firmaları araştırmanız ve bireysel olarak iletişime geçmeniz gerekir. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz ve kullanabileceğiniz en popüler VPN uygulamaları şöyledir:

  • Hotspot Shield – Hotspot Shield Premium
  • Touch VPN
  • SuperVPN
  • Free VPN
  • Norton Secure VPN
  • Opera Tarayıcısının Özel VPN hizmeti
  • Phantom VPN
  • Rus VPN

Bunların dışında da uygulama marketlerinde bulabileceğiniz onlarca VPN hizmeti bulunuyor. Kendinize en uygun ve internet hızınızı en az etkileyen VPN hizmetini deneme yanılma yöntemiyle bularak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Robotik Kodlama Nedir? başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu