Whatsapp Sohbet Geçmişini Yeni Telefona Aktarma

Yeni bir telefon satın almanız halinde WhatsApp hesabınızda oturum açtığınızda eski mesajlarınızın otomatik şekilde aktarılması yapılmaz. Aktarımı kolaylıkla yapabilmek için sizlere bazı adımlardan bahsedeceğiz. Bu adımlar dâhilinde yeni telefonunuza eski WhatsApp sohbet mesajlarını aktarabileceksiniz.

Google Drive Yedekleme ve Geri Yükleme

WhatsApp’ın daha yeni konumdaki sürümleri, WhatsApp sohbet geçmişini telefon cihazları arasında önceden olduğundan ötürü daha kolay aktarmayı sağlayabilmek için otomatik Google Drive yedeklemelerini içermektedir

 • Ekranın sol üst köşesinde bulunan üçlü simgeye dokunmalı ve Ayarlar- Sohbetler- Sohbet Yedeklemesine gitmelisiniz.
 • Buradan da manuel şekilde yedekleyebilmekte veya isteğiniz doğrultusunda düzenli olarak otomatik yedeklemeye uygun şekilde ayarlayabilmektesiniz. WhatsApp’ı yeniden yüklediğinizde, sohbetlerinizi ve multi medyayı Google Drive’dan indirmenizi istemektedir.
 • Sohbetler ile kişiler uygulama içerisinde anında görünmeye başlarken, medya arka plan konumunda indirilmeye başlamaktadır.

Bu adımlar doğrultusunda Google drive ile yedeklenen sohbeti tekrar yükleyebilmektesiniz.

Whatsapp Google Drive Yedekleme

Sohbetleri Manuel Olarak Yedekleme ve Geri Yükleme

Anlatılan Google Drive WhatsApp güncellemesinde zorlandıysanız veya eski tarzlarda bir şeyler yapmak istemeniz halinde, bir yedek oluşturmak ve yeni telefonunuza taşıma hususu günümüzde de kolay olmaktadır. Basit olarak yapmak için aşağıda verilecek alt başlıkları incelemelisiniz.

SD Karttan Aktarmak

Sohbet yedeklemeyi geri yüklemede ki adımlardan birisi SD kart aracılığı ile aktarmaktır. Yüklemenin sağlanması için gerekli adımlar:

 • WhatsApp uygulamasında Ayarlar menüsünü açmalısınız.
 • Sohbetler ve çağrılar üzerine basın ve ardından ise Sohbet yedekleme öğesine dokunmalısınız.
 • Eski Android telefonunuz veya yeni telefonunuz SD kart desteklemekteyse, yalnızca SD karta yedekleme yapın ve ardından eski telefonunuzdan çıkarıp yeni cihazınıza takın. SD kart aracılığı ile yeni telefonunuzdaki WhatsApp’a mesajların geri yüklenmesini sağlayın.

Adımların uygulanması halinde kolaylıkla sohbetinizin yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Dâhili Bellekten Aktarmak

Bir diğer adım ise dahili bellek aracılığı ile sohbet geçmişini yüklemektir. Bu yöntemdeki adımlar ise şöyledir:

 • Birçok yeni cihaz gibi dâhili belleğe kaydedilmiş olan telefonlar için akıllı telefonunuzu USB kablosu ile PC’nize bağlamalı ve cihazın dahili belleği WhatsApp / Database klasörüne gitmelisiniz. Bütün yedekleme dosyaları tarihleri ile birlikte buraya kaydedilmektedir.
 • WhatsApp uygulamasını yeni cihazınıza yüklemelisiniz, fakat uygulamayı başlatmayınız!
 • Yeni cihazınızı USB aracılığı ile PC’ye bağlayınız. WhatsApp uygulamasını yeni cihazınıza indirdiğinizden ötürü WhatsApp / Databases klasörü şuan da mevcut konuma gelecektir. Eğer aktif değilse, WhatsApp klasörü ile yeni bir Databases klasörü oluşturabilmektesiniz.
 • Telefonunuzda bulunan dâhili depolama alanınıza gidebilmek için tıpkı PC’nizde var olduğu üzere File Commander gibi bir klasör tarama uygulamasının kullanımını sağlayabilirsiniz.
 • WhatsApp sohbetlerinizin yedek dosyalarını bu klasöre kopyalamanız gerekmektedir.
 • Şimdi yeni telefonunuz içerisinde WhatsApp’ı başlatınız ve telefon numaranızı doğrulanmasını sağlayınız. Bir mesaj yedeklemesi bulunduğu hususunda bir bildirim almanız gerekir. Geri Yükle’ye dokunmanız yeterli olacaktır. Birkaç saniye içerisinde sohbet geçmişiniz yeni cihazınızda görüntülenecektir.

WhatsApp Sohbetlerini İPhone’dan Android’e Aktarma

Ekstra bir araç kullanmadan, şu anda sohbetlerinizi iOS’ten Android’e veyahut bunun tersi durumlarda aktarmanız mümkün olmamaktadır. Fakat iPhone kullanıcıları, tıpkı Android kullanıcılarında uygulanan Google Drive yedekleme yöntemi aracılığı ile eski mesajlarını yeni İPhone’larına almak için iCloud’u kullanmaktadır.

Ayrıca Whatsapp sesli grup araması konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu