Wi-Fi Bağlı Ama İnternet Yok Sorunu ve Çözümü

Bazı zamanlarda internet bir anda kesilir ve bu durum oldukça can sıkıcı olabilir. Eğer Wi-Fi bağlantısında problem varsa tekrar bağlanarak sorunun üstesinden gelebilir fakat ağa bağlı olunmasına rağmen internete erişilemiyorsa çözüm yöntemleri araştırmaya başlanır. Günümüzde sıkça karşılaşılan ve çözümünün ne olduğu birçok kişi tarafından bilinmeyen “Wi-Fi Bağlı Ama İnternet Yok” sorunu da bunlardan biridir.

Wi-Fi Bağlı Ama İnternet Yok

İnternet ağına bağlıysanız fakat hiçbir internet sitesine erişemiyorsanız bağlantınızda bir problem var demektir. Bu problemin ne olduğunu anlamak için tüm olası sebepleri incelemeli ve çözüm yöntemlerini uygulamalısınız. Fakat Wi-Fi bağlı ama internet yok hatasının genellikle kısa süre içerisinde kendi kendine çözülen bir problem olduğunu da bilmekte fayda var. Eğer uzun süredir aynı sorunu yaşıyorsanız hemen alt başlıkları inceleyerek sorunun kaynağını bulabilir ve çözebilirsiniz.

Modeminizi Kontrol Edin

Eğer böyle bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız ilk olarak modeminizin ışıklarını kontrol etmeniz gerekiyor. Özellikle dikkat etmeniz gereken ışıklar ise WLAN ve İnternet ışıklarıdır. Eğer internet ışığınız hiç yanmıyorsa veya normale göre farklı bir tepkiyle yanıyorsa sunucudan aldığınız internette sorun var demektir. Ve bu durumda yapabileceğiniz tek şey internetinizi yeniden başlatmak olacaktır. Eğer yeniden başlatma sonucunda beş dakika içerisinde sorun düzelmediyse sorunu bireysel olarak çözebileceğiniz bir yöntem bulunmuyor demektir. Bunun için sahip olduğunuz internetin sağlayıcısını arayabilir ve destek isteyebilirsiniz. Size gerekli bilgiler verilecektir.

Wi-Fi Bağlı Ama İnternet Yok
Modeminizi Kontrol Edin

Sorun Giderme Hizmetini Kullanın

Windows işletim sistemlerinde bulunan sorun giderme hizmetleri çok kullanılmasa da bu gibi durumlarda sorunun ne olduğunun saptanması açısından oldukça yararlı olabilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey sağ altta bulunan Wi-Fi ikonuna sağ tıklamak ve “Sorun Gider” butonuna basmaktadır. Birkaç dakika içerisinde Windows internete neden bağlanamadığınız hakkında bilgileri sizinle paylaşacaktır. Bu ekran yardımıyla sorunun ne olduğunu öğrenebilir ve daha kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Eğer bilgisayar kaynaklı bir sorun meydana gelmişse Windows direkt olarak bu sorunu sizin için çözebilir.

DNS Ayarlarınızı Değiştirin

DNS ayarlarınızda bir problem meydana gelmiş olabilir. Bunun için DNS ayarlarınızı değiştirmeniz veya sıfırlamanız sorunun üstesinden gelmeniz sağlayacaktır. Fakat bu konular hakkında çok bilginiz bulunmuyorsa ve bazı ayarları bozmaktan korkuyorsanız diğer yöntemleri uygulayabilir veya bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Ağı Unutup Tekrar Şifre Girin

Eğer ağ üzerinde internet mevcutsa fakat sadece kendi cihazınızdan internete erişim sağlayamıyorsanız sorun kesinlikle cihazınızdan kaynaklanıyor demektir. Bunun önüne geçebilmek için öncelikle doğru ağda olup olmadığınızı kontrol etmeli, eğer doğru ağa bağlıysanız da ağ bilgilerini sıfırlamalısınız. Bunun için yapmanız gereken şey Ağ ve Paylaşım Merkezi üzerinden ağ şifrenizi ve bilgilerinizi unut komutunu vermenizdir. Bundan sonrasında ağa bağlanmak için sizden tekrar şifre istenecektir. Sıfırdan bağlandığınızda ise sorununuz muhtemelen çözülecektir.

Bir Uzmandan Yardım Alın

Hiçbir yöntem Wi-Fi Bağlı ama internet yok sorununuzu çözemediyse bir uzmana başvurmanızda fayda var. Sorun internet veya cihaz kaynaklı olabilir ve her iki durumda da bir uzmandan yardım almanız sorunun kısa süre içerisinde çözüleceği anlamına gelir.

Umarız içeriğimiz sayesinde internet yok sorununun üstesinden gelmeyi başarabilmişsinizdir. Bu gibi sorunların ciddi olmadığını öğrendiyseniz ve çözüm yöntemlerinin nasıl uygulandığını kavradıysanız, bir daha benzer sorunlarla karşılaştığınızda nasıl çözeceğinizi de öğrenmiş oldunuz demektir.

Ayrıca Ağa Bağlanmak normalden uzun sürüyor hatası ve çözümü başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu