Windows 10 Güvenli Modda Başlatma Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda Windows 10 güvenli mod nasıl başlatılır sorusuna yanıt vereceğiz. Bilgisayarınızda bazen yazılımsal ve donanımsal problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda sorunu çözmek için bazı yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Bunlardan biri de bilgisayarınızı güvenli modda başlatarak sorunun ne olduğunu anlamaya çalışmaktır. Ayrıca bakınız: Windows 10 hızlandırma

Güvenli Mod Nedir?

Windows güvenli mod hizmeti, bilgisayarınızın sadece temel parçalarının devreye girerek çalışmasını sağlar. Böylece bilgisayarınızı açtığınızda herhangi ek bir yazılım kullanılmaz. Eğer bilgisayarınızda bir problemle karşılaşıyorsanız ve güvenli modda başlattığınızda bu sorun karşınıza gelmiyorsa, sorunun ne olduğunu daha kolay öğrenebilir ve güvenli mod aracılığı ile sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Bu yüzden güvenli mod kullanımını öğrenmeli ve kullanmalısınız. Böylece bilgisayarınızın karşılaşacağı tüm olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızı güvenli mod ile başlatmak oldukça kolay bir işlemdir. Yaşadığınız probleme ve bilgisayarınızın durumuna göre aşağıdaki yöntemlerden birini uygulayarak Windows 10 güvenli mod özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

windows 10 guvenli mod
windows 10 güvenli mod

Bilgisayar Açılırken Güvenli Moda Girmek

Bilgisayarınızda Windows ekranını kesinlikle göremiyorsanız uygulamanız gereken yöntem budur. Bilgisayarınızın başlat tuşuna bastıktan sonra hızlıca tekrar tekrar F8 tuşuna basmanız gerekmektedir. SSD’ye sahip olan bir bilgisayara sahipseniz bu süreyi yakalayamayabilirsiniz.

Eğer yakalayamazsanız tekrar bilgisayarınızı kapatıp deneyebilirsiniz. Eğer ki yakalamayı başarabilirseniz bilgisayarınız güvenli modda başlayacaktır. Daha sonra tekrar bilgisayarınızı açtığınızda güvenli moddan çıkarsınız.

Ayarlar Üzerinden Windows 10 Güvenli Modu Aktif Hale Getirmek

En stabil ve uygulanan yöntem budur. Bunun için bilgisayarınız açıkken Windows ayarlarından birkaç ayarı değiştirmeniz gerekir. Bu ayarları değiştirip bilgisayarı yeniden başlatmanız halinde bilgisayarınız güvenli modda başlayacaktır. Burada isterseniz Ağ hizmetlerini de güvenli modda etkin hale getirebilirsiniz.

  • Windows Logo Tuşu ile R tuşuna aynı anda basın.
  • Açılan ekrana “msconfig” yazın ve tamam butonuna tıklayın.
  • Açılacak olan sekmede menüden “Önyükleme” yazısına tıklayın.
  • Güvenli Önyükleme seçeneğini seçin ve uygulayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu işlemleri yapmanız halinde bilgisayarınız güvenli modda başlayacaktır. Güvenli moddan çıkmak için aynı işlemleri uygulayıp “Güvenli Önyükleme” seçeneğini kaldırmanız yeterli olacaktır.

Shift Tuşu ile Güvenli Moda Girmek

Daha kolay bir yöntem olan Shift yöntemini güvenli moda girmek için kullanabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tuşa basar basmaz Shift tuşuna basılı tutun. Bilgisayar açılana kadar shift tuşuna basılı tutmanız halinde karşınıza mavi renkli bir Windows ekranı gelecektir. Bu ekranda aşağıdaki adımları izleyerek bilgisayarınızı güvenli modda başlatabilirsiniz.

  • Açılan ekranda bulunan Troubleshoot menüsüne tıklayın.
  • Bir sonraki sayfada “Advanced Options” sayfasına girin.
  • Burada sistemsel sorunları giderebilir, sistem geri yükleme yapabilir ve güvenli modda bilgisayarınızı başlatabilirsiniz. Startup Settings’e tıklayın.
  • Açılacak olan ekranda 4 tuşuna basıp bilgisayarınızı güvenli mod ile başlatın.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm yöntemler aynı amaca hizmet etmektedir ve hepsi bilgisayarınızı güvenli modda başlatmaktadır. İstediğiniz herhangi birini seçerek bilgisayarınızı güvenli modda başlatabilir ve sorunlarınızı giderebilirsiniz. Umarız içeriğimiz sayesinde bilgisayarınızdaki hataları ve sorunları başarılı bir şekilde giderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu