Windows 10 Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarımızın her zaman hızlı ve ilk günkü performansına sahip olmasını isteriz. Fakat bilgisayarlar doğası gereği zaman geçtikçe yavaşlar ve eskirler. Bu demek değildir ki bu akışa bırakalım ve bilgisayarlarımızı çöpe atalım. Bilgisayarınızı hiçbir zaman ilk günkü performansına geri getiremeyecek olsanız da o performansa çok yakın bir performansa geri dönebilmeniz mümkündür.

Bunun için ise bilmeniz ve uygulamanız gereken birçok adım bulunmaktadır. En kesin çözüm donanımsal olarak bilgisayarınızı yükseltmek olsa da yazılımsal olarak da bilgisayarınızı hatırı sayılır ölçüde hızlandırabilirsiniz. Bu yazımızda Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızı nasıl hızlandırabilirsiniz sorusuna yanıt arayacağız. Ayrıca bakınız: Windows disk birleştirme

Windows 10 Hızlandırma

windows 10 hızlandırma
windows 10 hızlandırma

Disk Birleştirme Uygulayın

Bilgisayarınızda depolama birimi HDD ise disk birleştirme yöntemiyle bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Uzun zamandır çok fazla dosya işlemi yaptıysanız HDD depolama biriminiz okuma ve yazma işlemlerinde oldukça yavaş hareket ediyor olabilir. Disk birleştirme yaparak bu sorunun üstesinden gelebilir ve bilgisayarınızı oldukça hızlandırabilirsiniz. Fakat bilgisayarınızda SSD depolama birimi bulunuyorsa bu yöntemi uygulamanız tavsiye edilmemektedir.

Disk birleştirme işlemini Windows Denetim Masası üzerinden çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir” yazılımına girmek ve sürücünüzü seçerek “En İyi Duruma Getir” tuşuna basmaktadır. Bundan sonra yapmanız gereken beklemek ve işlem tamamlandıktan sonra normal kullanıma devam etmek. 

Güç Ayarlarını Düzenleyin

Öncelikle dizüstü bilgisayar kullanıcısıysanız ve prize takılı değil iken bilgisayarınız çok fazla kasıyorsa bunun tamamen güç ayarları ile alakalı olduğunu unutmayın. Bunun yanında prize takılı iken bile problem seziyorsanız güç ayarlarını incelemekte fayda var. Denetim masası üzerinden güç seçeneklerine girerek “En Yüksek Performans” veya donanım ögelerinin size sunmuş olduğu performans seçeneklerinden birini seçerek bilgisayarınızı oldukça hızlandırabilirsiniz. Bu konuda bilgiliyseniz detaylara girebilir ve tüm ayarları tek tek elle ayarlayabilirsiniz. Güç planını değiştirdikten sonra bilgisayarınızdaki hız değişime siz bile şaşıracaksınız.

Ekran Kartı Ayarlarını Değiştirin

Bilgisayarınızda harici bir ekran kartı bulunuyorsa ekran kartı ayarlarınızı mutlaka değiştirmeniz gerekmektedir. Her ekran kartının yazılımı farklı olduğu için donanımınıza göre yazılımınızı yükleyebilir ve gerekli ayarları yapabilirsiniz. Ayarlar içerisinden performans odaklı bir ayar düzeni oluşturmanız halinde oyun grafik kalitesi gibi ekran kartı gücü kullanan durumlarda düşüş olsa da performansınız katlanacaktır. Böylece daha hızlı ve kullanışlı bir deneyim oluşturabilirsiniz.

Gereksiz Dosyaları Temizleyin

Bir bilgisayardaki depolama aygıtı ne kadar doluysa bilgisayarın kasma oranı o kadar artacaktır. Bunun önüne geçebilmek için düzenli olarak gereksiz dosyaları ve verileri temizlemeyi unutmayın. Bunu sadece geri dönüşüm kutusu yoluyla yapamazsınız. Kullanmadığınız programları “Program Ekle veya Kaldır” sekmesinden kaldırmalı, “Disk Temizleme” yardımıyla gereksiz ve çöp sayılabilecek dosyaları silmelisiniz. Böylece depolama biriminizde oldukça büyük temizlikler gerçekleştirebilirsiniz. Depolama alanınız ne kadar boş olursa okuma ve yazma hızı o kadar yüksek olacak ve bilgisayarınızın hızına direkt olarak etki edecektir.

Başlangıç Programlarını Düzenleyin

Görev yöneticisi yardımıyla bilgisayarınızı ilk açtığınızda açılacak olan uygulamaları ayarlayabilir ve kaldırabilirsiniz. Bilgisayarın ilk açılma sürecinde çok fazla program açılma talebi bulunuyorsa bilgisayarınız daha yavaş açılır ve kasma problemleriyle karşı karşıya gelirsiniz. Bunu önlemek için “Görev Yöneticisi” uygulamasına girin ve üst menüden “Başlangıç” sekmesini seçerek başlangıç anında açılacak olan programları görün. Buradan istediğiniz programlara sağ tıklayarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bilgisayarın mutlaka açması gereken yazılımlar haricinde tüm yazılımları devre dışı bırakmanızı tavsiye ederiz.

Güncellemeleri Kurun

Windows güncellemeleri bazen oldukça sinir bozucu ve zaman kaybettirici olsa da oldukça faydalı olduklarını unutmamak gerekiyor. Windows güncellemelerini düzenli olarak yaparak bilgisayarınızın güncel kalmasını sağlayabilir ve yavaşlamasını önleyebilirsiniz. Otomatik olan güncelleme yapılmasını iptal edebilir ve bilgisayarı kullanmadığınız saatlere güncelleme ayarlayabilirsiniz.

Görsel Efektleri Kaldırın

Windows birçok görsel ögeyi bir arada barındıran bir işletim sistemi olduğu için bazen bilgisayarınızı zorlayabilir. Fakat belirli grafiksel ögeleri kaldırarak bilgisayarınızı daha da hızlandırabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • “Bilgisayarım” sekmesine girin.
  • Açılan sayfada sağ tıklayarak “Özellikler” butonuna tıklayın.
  • Sol menüde bulunan “Gelişmiş Sistem Özellikleri” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sayfada üst menüden “Gelişmiş” sayfasına girin.
  • En yukarıda bulunan “Performans” sekmesi altında “Ayarlar” butonuna basın.
  • Buradan “En İyi Performans İçin Ayarla” kutucuğunu işaretleyin ve uygulayarak çıkın.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra Windows görsel efektlerin neredeyse hepsini kaldıracak ve bilgisayarınız daha performanslı çalışacak. Daha sonrasında isteğinize bağlı olarak tekrar açabilir veya ince ayarlama yapabilirsiniz.

RAM Takviyesi Yapın

Eğer bilgisayarınız hiçbir şekilde hızlanmıyor ve kasmaya devam ediyorsa donanımsal değişiklikler yapmaya yönlenebilirsiniz. Bilgisayarınız masaüstü veya dizüstü olsa da RAM takviyesi yaparak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Günümüzde ortalama bir bilgisayarda 8GB RAM olması tavsiye edilmektedir. Eğer daha az RAM miktarına sahipseniz yeni bir RAM satın alarak ilave edebilirsiniz. Böylece bilgisayarınızın performansı neredeyse 2 katına çıkacaktır.

Temiz Bir Format

Uyguladığınız hiçbir yöntem fayda sağlamadıysa ve donanımlarınızda da bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorsanız işletim sisteminizde geri döndürülemez arızalar oluşmuş olabilir. Bunun önüne geçebilmenin tek yolu bilgisayarınıza temiz bir format atmaktır. Böylece bilgisayarınızı sıfırlamış olursunuz ve yazılımsal olarak tüm arızalar giderilmiş olur. Fakat yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri uygulamazsanız sürekli olarak format atmanız gerekebilir ve bu durum oldukça sinir bozucudur. Yeni bir format attıktan sonra bilgisayarınıza daha iyi davranın ve yazılımsal problemlerin olabildiğince önüne geçmeye çalışın. Böylece bilgisayarınız hep hızlı olarak kalacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu