Windows 10 Simgeler Görünmüyor Sorunu ve Çözümü

Bu içeriğimizde Windows 10 simgeler görünmüyor sorununa bakacak ve çözüm yöntemini göstereceğiz. Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayara sahipseniz masaüstündeki bazı simgeleri görmüyor olabilirsiniz. Veya bazı uygulamaların simgeleri bozulmuş olabilir..

Simgesi bozulmuş veya gözükmeyen bir uygulamaya ulaşmak işinizi zorlaştırabilir ve bilgisayarınızın sağlığının bozulduğunu düşünebilirsiniz. Fakat böyle bir durum söz konusu olmamakla birlikte bu sorunun çözümü oldukça kolaydır. Windows uygulama simgeleri görünmüyor sorununu birkaç dakikalık işlemlerle çözebilirsiniz. Ayrıca bakınız: Windows kayıt defteri temizleme

Windows 10 Simgeler Görünmüyor (Masaüstü Simgeler)

Bilgisayarınıza temiz bir Windows 10 yüklemesi yaptıysanız, ilk açtığınızda “Bilgisayarım” ve “Belgeler” gibi klasörleri ve simgelerini görmezsiniz. Fakat birçok kullanıcı bu uygulamaları ve simgelerini görmek ister. Bu simgeleri görebilmek için yapmanız gereken denetim masasına girmek ve uygulamaları aktif hale getirmektir. Aşağıdaki adımları uygulayarak Windows için oldukça gerekli olan uygulamaların simgelerini masaüstüne ekleyebilirsiniz.

 • Masaüstüne sağ tıklayın ve “Kişiselleştir” yazısına tıklayın.
 • Açılan sayfada sol tarafta bulunan menüden “Temalar” sekmesine geçin.
 • Temalar sayfasının içerisinde “İlgili Ayarlar” başlığı altında “Masaüstü Simge Ayarları” yazısını bulun ve tıklayın.
 • Açılacak olan ek sayfada, masaüstünde görmek istediğiniz simgeleri seçin ve uygula butonuna basın.

Bu sayfa içerisinden belirtilen uygulamaların simgelerini de isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Gözükmesini istediğiniz uygulamaları seçtikten ve uygula ile tamam tuşlarına bastıktan sonra o simgeler masaüstünüze otomatik olarak eklenecektir. Böylece hem uygulamalara ulaşımınız kolaylaşacak hem de simgelerin gözükmemesi probleminin önüne geçmiş olacaksınız.

Windows 10 simgeler gorunmuyor 1

Windows 10 Diğer Uygulama Simgeleri

Windows’un kendi uygulamaları dışındaki uygulamalarda simge problemi yaşıyorsanız, probleminiz birçok farklı sebepten birine sahip olabilir. Öncelikle sorunun ne olduğunu anlamalı ve buna göre bir çözüm yöntemi geliştirmelisiniz. Fakat bu sorun genellikle Windows icon dosyasının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Aşağıdaki yöntemi uygulayarak masaüstünde bozulan simgelerinizi düzeltebilirsiniz.

 • Windows Dosya Gezginine tıklayın.
 • Açılan sayfada üst menüden “Görünüm” butonuna tıklayın ve “Gizli Ögeler” seçeneğini aktif hale getirin.
 • Daha sonra “Bilgisayarım” ve “Yerel Disk C:” klasörüne girin.
 • Buradan “Kullanıcılar > Hesap İsminiz > AppData > Local” yolunu izleyin.
 • Açılan sayfada en aşağıda bulunan “iconcache.db” isimli dosyayı silin.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bozuk olan simgelerinizin düzelmesi gerekir. Eğer çoğu simgeniz düzgün fakat bazıları bozuksa bu uygulamaların simgelerini manuel olarak değiştirmelisiniz demektir. Bunu yapmak için ise aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Değiştirmek istediğiniz uygulamanın kısayoluna sağ tıklayın ve “Özellikler” butonuna basın.
 • Açılan sayfada üst menüden “Özelleştir” butonunu seçin.
 • Bu sekmenin içerisinde en altta bulunan “Simge Değiştir” butonuna basın.
 • Buradan ister varsayılan Windows simgelerinden birini seçin isterseniz de “Gözat” tuşuna basarak kendinize ait bir simgeyi seçin.
 • Simgenizi seçtikten sonra “Tamam” tuşuna basın ve daha sonrasında bir önceki ekranda bulunan “Uygula” ve “Tamam” tuşlarına basın.

Böylece uygulamanızın simgesi başarılı bir şekilde değiştirilecektir. Windows 10 simgeler görünmüyor çözümü için yukarıda bahsettiğimiz üç yöntemin hepsini uygulayarak masaüstünüzdeki simgelerin görünebilir olmasını sağlayabilir ve simge gözükme problemlerinin önüne geçebilirsiniz. Umarız içeriğimiz sayesinde simgelerinizi düzeltmeyi başarabilir ve masaüstünüzü istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu