Windows Bu Uygulama Güvenliğiniz İçin Engellendi Hatası Nasıl Çözülür?

Windows bu uygulama güvenliğiniz için engellendi hatası, bir uygulamayı bilgisayarınıza kurmaya veya açmaya çalışırken karşınıza çıkan ve açılmasını engelleyen hatalardan biri olarak bilinmektedir. Windows Defender tarafından meydana gelen bu hata ekranı, mevcut dosyanın zararlı olduğu algılandığında gösterilmektedir. Fakat siz dosyanın zararlı olmadığından eminseniz, birkaç yöntem ile hatanın üstesinden gelebilirsiniz. İçeriğimizde Windows bu uygulama güvenliğiniz için engellendi hatası nedir ve nasıl çözülür sorularını yanıtlandıracağız.

Windows Bu Uygulama Güvenliğiniz için Engellendi Hatası

Windows, bilgisayarınıza zararlı bir yazılım yüklememeniz veya güvenlik problemlerinin oluşmaması için sürekli olarak koruma hizmetlerini aktif halde tutar. Ancak bazı durumlarda bu koruma hizmetleri düzgün çalışmayabilir. Bunun sonucunda istediğiniz programlara veya dosyalara erişmekte sorun yaşayabilirsiniz. Windows bu uygulama güvenliğiniz için engellendi hatası da belirtilen sorunlardan biri olarak bilinmektedir.

Bu uygulama güvenliğiniz için engellendi hatası nadiren karşılaşılan Windows hatalarından biridir ve çözümü diğer hatalara göre biraz daha zor olabilmektedir. Genellikle zararlı yazılımlar açılmaya çalışıldığında karşımıza çıkan bu hata bazen sorunsuz dosyalarda da karşımıza çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda hatanın devre dışı bırakılması için uygulanabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır.

Windows Bu Uygulama Güvenliğiniz için Engellendi Hatası
Windows Bu Uygulama Güvenliğiniz için Engellendi Hatası

Uygulama ve Tarayıcı Denetimi Ayarlarını Devre Dışı Bırakma

Uygulama ve tarayıcı denetimi Windows işletim sistemlerinde bulunan ve otomatik olarak aktif hale getirilen bir hizmet olarak bilinmektedir. Bu hizmetin sürekli çalışması halinde içeriğimizde bahsetmiş olduğumuz hata ile karşılaşabilirsiniz. Fakat denetim hizmetlerini kapatmanın bir yolu bulunmaktadır. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Windows başlat çubuğunu açarak sol köşede yer alan “Ayarlar” simgesine tıklayın.
 • Açılan sayfada en aşağıda yer alan “Güncelleştirme ve Güvenlik” sekmesine geçiş yapın.
 • Sol menüde yer alan “Windows Güvenliği” sekmesine tıklayın.
 • Sağ tarafta en başta bulunan “Windows Güvenliğini Aç” butonuna tıklayın.
 • Tekrar sol menüde yer alan “Uygulama ve Tarayıcı Denetimi” sekmesine geçin.
 • “Geçmiş temelli koruma ayarları” yazısına tıklayın.
 • Açılacak sayfadaki tüm seçenekleri kapalı konuma getirin.

Yukarıda bahsedilen işlemleri yapmanız halinde denetim tamamen kapatılmış olacaktır. Erişemediğiniz dosyalara tekrar erişmeyi deneyerek sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra hizmetin otomatik olarak tekrar aktif hale getirileceğini unutmamanız gerekiyor.

Windows Defender Hizmetlerini Devre Dışı Bırakma

Windows güvenlik duvarını devre dışı bırakarak da bu uygulama güvenliğiniz için engellendi hatasının üstesinden gelebilmeniz mümkündür. Eğer açmaya çalıştığınız dosya virüs veya zararlı yazılım olarak algılanıyorsa, koruma hizmetlerinin hepsini kapatmanız sorunu çözmenizi sağlayacaktır. Aşağıdan Windows Defender hizmetlerini devre dışı bırakabilirsiniz.

 • Windows başlat tuşuna basın ve sol tarafta yer alan Ayarlar simgesine tıklayın.
 • Menüde “Güncelleştirme ve Güvenlik” sekmesine geçin.
 • Sol menüde “Windows Güvenliği” seçeneğine tıklayın.
 • En başta yer alan “Güvenlik duvarı ve ağ koruması” butonuna tıklayın.
 • Her üç ağa da sırasıyla tıklayarak kapalı konuma getirin.

Bu işlemler sonucunda Windows Defender geçici olarak kapatılacaktır. Kapatma işleminden sonra internet bağlantınızı da keserek dosyayı tekrar açmayı deneyebilirsiniz. Sorunun çözülmemesi halinde diğer çözüm yöntemlerini de uygulamanız gerekmektedir.

Windows Defender Hizmetlerini Devre Dışı Bırakma
Windows Defender Hizmetlerini Devre Dışı Bırakma

Dosyayı Yönetici Olarak Çalıştırma

Basit bir yöntem olarak dosyayı yönetici olarak çalıştırmak da sorunun üstesinden gelmenizi sağlayabilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey hatayı aldığınız dosyayı yönetici izinleri ile çalıştırmaktır. 2 adımda dosyayı yönetici olarak çalıştırabilirsiniz. Açmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayın ve açılan menüde “Yönetici olarak Çalıştır” butonuna tıklayın. Daha sonrasında ekrana gelen uyarı ekranını onaylayın. Ayrıca özellikler seçeneğine tıklayarak “Her zaman yönetici olarak çalıştır” seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.

Yönetici Hesabını Etkinleştirme

Hiçbir çözüm yöntemi hatanın üstesinden gelmenizi sağlamıyorsa uygulayabileceğiniz son bir yöntem bulunmaktadır. Bu işlem biraz daha detaylı olmakla birlikte genellikle kesin çözüm sağlamaktadır. Fakat bu işlem kalıcı bir işlem olmayacağı için geçici çözümlerde kullanabilirsiniz. Windows işletim sistemine ait her bilgisayarda gizli bir yönetici hesabı bulunmaktadır ve belirli komutlarla bu hesap etkinleştirilebilmektedir.

 • “Windows + R” tuşlarına aynı anda basarak çalıştır ekranını açın.
 • Açılan ekrana “cmd” yazarak enter butonuna basın.
 • Ekrana “net user administrator /active:yes” yazın ve enter butonuna basın.
 • Hesabın eklenip eklenmediğini Windows kullanıcılarından kontrol edin.
 • “net user administrator /active:no” kodunu girerek hesabı devre dışı bırakabilirsiniz.

Yukarıda işlemleri yaparak yönetici hesabını etkinleştirmeniz halinde kullanıcı değiştirme işlemini yaparak “Administrator” hesabına geçiş yapabilirsiniz. Bu hesaba girdikten sonra dosyayı açmayı deneyerek sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edebilirsiniz. Sorunun devam etmesi halinde çözüm yöntemlerinin hepsini bu hesap üzerinde de uygulayarak dosyayı açabilirsiniz.

Yönetici Hesabını Etkinleştirme
Yönetici Hesabını Etkinleştirme

İçeriğimizde Windows bu uygulama güvenliğiniz için engellendi hatası nasıl çözülür sorusunu detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Sizler de çözüm yöntemlerinin hepsini dikkatli bir şekilde uygulayarak sorunun üstesinden kısa süre içerisinde gelebilirsiniz. Ayrıca Windows Update Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü başlıklı içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu