Windows Disk Birleştirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Windows disk birleştirme bilgisayarınızı hızlandırabilmeniz için uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir. Bilgisayarlarımız zaman içerisinde kullanımımıza ve dosya akışımıza göre yavaşlar ve eski performansını veremez hale gelir. Hatta bazen durum öyle bir hal alır ki bilgisayarımız her noktada kasmaya başlar ve kullanamayız.

Eğer ki bilgisayarımızda donanımsal bir arıza veya kirlilik bulunmuyorsa, sorun yazılımsal olmaktadır. Bu durumda da sorunu birden fazla yöntemle çözebiliriz. Bu yazımızda Disk Birleştirme nedir ve nasıl yapılır sorularına yanıt vereceğiz. Ayrıca bakınız: Windows hızlandırma

Windows Disk Birleştirme Nedir?

Bir dosya indirdiğinizde veya oluşturduğunuzda, siz bu dosyayı tek parça halinde görseniz de arka planda parçalara ayrılmış bir şekilde barındırılmaktadır. Her düzenleme ve taşıma işleminde ise bu parçalar daha da artmakta ve diskin uğraşacağı alanı genişletmektedir. Bu işleme manuel olarak bir düzenleme yapılmazsa disk artık dosyaları açmak ve düzenlemek için daha da zorlanır ve bu bilgisayarınızın yavaşlaması ile sonuçlanır.

Bu durumun önüne geçebilmek için düzenli aralıklarla disk birleştirme sistemi uygulanabilir. Böylece parçalanmış dosyalar sistem tarafından tekrar bir araya getirilir ve depolama biriminin eski performansına ulaşması hedeflenir. Günümüzde SSD depolama birimleri kullanıldığı için performans düşüşü oldukça az olmaktadır ancak HDD kullanan her kullanıcının mutlaka disk birleştirme yapması gerekmektedir. Bunun için Windows içerisinde bulunan Disk Birleştirme yazılımı kullanılabilir.

Windows Disk Birleştirici

Herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymadan Windows üzerinden Disk Birleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

  • Windows arama çubuğunu açarak “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir” yazın.
  • Gelen sekmeyi yönetici olarak çalıştırın.
  • Birleştirmek istediğiniz sürücüyü (HDD olması önemlidir) seçin ve “En İyi Duruma Getir” butonuna basın.
  • İşlemin tamamlanmasını bekleyin.

Bu işlemlerden sonra herhangi başka bir işlem yapmanız gerekmemektedir. İşlem sonucunda HDD depolama biriminiz daha iyi çalışacak ve bilgisayarınızın eski sağlığına kavuştuğunu hissedeceksiniz.

SSD ve Disk Birleştirme

SSD depolama birimlerinde Disk birleştirme önerilen bir yöntem değildir. Bunun sebebi SSD’lerin HDD’lere göre daha farklı bir mantıkla çalışmasıdır. SSD’ler üzerinde disk birleştirme işlemi uygulamanız performansı arttırmak yerine ömrünü harcayabilir. Bu yüzden disk birleştirme işlemini sadece HDD üzerinde uygulamanız mantıklı bir tercih olacaktır.

Diğer Disk Birleştirme Yazılımları

Windows’un orijinal disk birleştirme yazılımının dışında internet üzerinden edinebileceğiniz daha detaylı disk birleştirme yapabileceğiniz ücretli ve ücretsiz yazılımlar bulunmaktadır. Detaylı bir işlem yapmak isterseniz bu yazılımları kullanabilirsiniz ancak çoğu zaman buna gerek kalmamaktadır. Yine de bu yazılımları denemek isterseniz aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz.

  • Smart Defrag
  • Defraggler
  • MyDefrag
  • UltraDefrag

Umarız içeriğimiz sayesinde bilgisayarınızda disk birleştirme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş ve bilgisayarınızı eski performansına ulaştırmışsınızdır. Ayrıca sadece disk birleştirme ile bilgisayarınızın üst düzey hızlara ulaşacağını beklemenin hayal olduğunu unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu