Windows Kayıt Defteri Nedir? Kayıt Defteri Temizleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızın hızı gittikçe kötüye gidebilir ve bu durum sinirlerinizi bozabilir. Fakat bu durumun sebebini bildikten sonra bilgisayarınızı eski hızına kavuşturmanız mümkündür. Bunun için hem donanımsal olarak hem de yazılımsal olarak temizlikler yapmanız gerekmektedir.

Yazılımsal temizliklerden biri de kayıt defteri temizleme işlemidir. Bu işlem ile bilgisayarınızı hızlandırabilir ve fazlalıklardan kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda kayıt defteri temizleme işlemi nedir ve nasıl yapılır sorularına yanıt vereceğiz. Ayrıca bakınız: windows 10 simgeler görünmüyor?

Kayıt Defteri Nedir?

Kayıt defteri Windows işletim sistemine sahip tüm cihazlarda bulunan ve dosya ile uygulama ilişkilerinin düzenli olarak kayıt edildiği bir modüldür. Bu modül üzerinde bilgisayarınızı kullandıkça daha fazla veri girişi olur ve bir süreden sonra karmaşık ve kompleks bir hale gelir. Bu sorunun üstesinden gelmek için birçok kişi format yöntemine başvurur ancak kayıt defterini temizleyerek de karşılaşacağınız sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Özellikle bilgisayarınıza düzenli olarak programlar yükleyerek siliyorsanız tamamen silinmediklerini düşünebilirsiniz. Ve eğer böyle düşünüyorsanız haklısınız. Çünkü silinen programlar ve dosyalar kayıt defteri üzerinde kayıt halinde kalırlar. Bu kalıntılardan kurtulursanız ve düzenli bir hale getirirseniz bilgisayarınızın eski hızlarına ulaşması kaçınılmazdır.

Kayıt Defteri Temizleme Nasıl Yapılır?

Kayıt defteri temizleme işlemini yapabilmeniz için bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde bilgisayarınızda kalıcı hasarlar bırakabilir ve zorunlu format atmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun için bilgi seviyenize göre uygulamanız gereken yöntemi seçebilirsiniz. Bu işlemi hem 3.parti yazılımlarla gerçekleştirebilir hem de manuel olarak Windows üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Manuel Olarak Kayıt Defteri Temizleme

Windows kayıt defteri sayfasına girerek ve elinizle seçme yöntemiyle kayıt defterini temizleyebilirsiniz. Fakat bu işlemi gerçekleştirmeden önce önlem amaçlı sisteminizin bir yedeğini almalı ve öyle işe başlamalısınız. Aksi taktirde yanlış bir veriyi silebilir ve Windows yazılımını bozabilirsiniz.

  • Windows arama çubuğuna “Regedit” yazarak “Kayıt Defteri Düzenleyici” uygulamasına girin.
  • Sol menüden “HKEY_CURRENT_USER” sekmesine tıklayın.
  • Açılacak olan menüden “SOFTWARE” sekmesine tıklayın. Bu noktada yüklemiş olduğunuz programları göreceksiniz.
  • Açılan menüde bulunan yazılımlardan kullanmadıklarınıza sağ tıklayarak sil butonuna basın.
  • Kullanmadığınız ve işe yaramayan tüm klasörleri bu yöntem ile sırayla temizleyin.

Bu işlem sırasında yanlış bir dosyayı silmeniz halinde bilgisayarınız yanıt vermeyebilir. Bunun önüne geçebilmek için kayıt defterinizi dışarı aktarabilirsiniz. Bunun için “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” içerisinde üst menüden “Dosya” ve “Ver” butonuna tıklayarak verilerinizi dışarı aktarın. Böylece beklenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz.

Diğer Yazılımlar ile Kayıt Defteri Temizleme

Eğer ki yukarıdaki işlem zor gözüktüyse ve daha kolay ve otomatik bir şekilde kayıt defteri verilerinizin temizlenmesini istiyorsanız üçüncü taraf yazılımlarını kullanabilirsiniz. Bu yazımlar ücret ödemeden %100 performans sağlamasa da kayıt defterinizi büyük ölçüde düzenleyebilirler. Bunun için aşağıdaki yazılımları tercih edebilirsiniz;

  • CCleaner
  • JETClean
  • Registry Life
  • WinUtilities
  • Advanced SystemCare

Bu yazılımlardan birini bilgisayarınıza indirerek hemen kurabilir ve kayıt defteri düzenleme işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında bu yazılımlar çöp dosyaları temizleme ve bilgisayar hızlandırma gibi işlemleri de gerçekleştirmektedirler. Tek yapmanız gereken başlat tuşuna basarak işlemin bitmesini beklemek.

Windows kayıt defterini düzenli bir hale getirdikten ve temizledikten sonra diskiniz daha hızlı çalışır hale gelecek ve bu da gözle görülür bir hale gelecektir. Bunun yanında virüs gibi yazılımları da bilgisayarınızdan bu sayede temizleyebilirsiniz. Eğer ki manuel olarak yapma konusunda uzman değilseniz hata yapmamak için yazılımları kullanmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu